jjj123456789

Byl Jánošík první levičák?

Nejlepší odpověď
annas

Za prvního komunistu se považoval Ježíš Kristus. – to nám tvrdili ve škole.

I když komunisté byli nepřáteli náboženství, hlásali to možná kvůli tomu, aby získali sympatie věřících, takže „brali“ jistým způsobem Kristovy zázraky – proměnu vody ve víno, jednou rybou nasytil zástupy, léčil chudé atd. Vždyť t i za socialismus mělo platit: „poručíme větru, deští, kdy má pršet“ … nedalo se to brát jako zázrak? Nebo země, kde zítra již znamenalo včera?

Jánošík – zbojník – bohatým bral, chudým dával – naplňoval komunistickou myšlenku – snaha o rovnost, vzpoura proti pánům, stal se národním hrdinou. . Dal základ ke vzniku legendě – byl silný, rozvážný a odvážný atd.

Historikové za socialismu považovali vzpoury za feudalismu za třídní boj, byť šlo třeba o vzbouřence, zbojníky či loupežníky – vysvětlovali je tedy politicky.

Zda je pravda, že Jánošík byl i bandita a vrah, se už nikdy n edovíme. . Každá mince má rub a líc. Ale je faktem, že za 2. světové války ,bojovaly pod jeho jménem partyzánské skupiny proti Němcům.

Další odpovědi
led

To by sme mohli menovať aj Robina Hooda, či ešte ďalej do histórie antickí filozofovia, Platón s jeho pohľadom na spoločnosť, Sokrates ako prvý kresťan niekoľko storočí pred Kristom
Za „ľavičiarov“ by sme mohli považovať aj rímskych senátorov, ktorí po vyhnaní posledného rímskeho kráľa (Lucius Tarquinius Superbus) vyhlásili kráľovský titul za prekliaty a zaviedli republiku.

ponovotny

pravděpodobně ne. Většina gaunerů dělá dobročinnost jen proto aby si zajistila náklonnost a podporu širší veřejnosti a s politickým názorem to nemá nic společného

anonym

Určitě ne, i jiní – dříve než Jánošík, kradli, loupili, mučili a zabíjeli…
Ale pobavilo mne, že tyto vlastnosti připisuješ „levičákům“…
😁

marci1

Ne. Nebyl. Byl to zbojník, který okrádal zemany, loupil v kostelích a okrádal i pocestné. Údajně jen část lupu odděloval pro chudé.
Wiki