Anikitos

Byl Héraklés podle mytologie poslední syn Diův?

Teď už nevím kde jsem to četl, ale myslím, že to bylo v R. Gravesových Řeckých bájích – tam psal něco v tom smyslu, že po narození Hérakla, odmítl mít Zeus další děti, protože už by lepší nezplodil (než největšího hrdinu ř. mytologie, který se stal z člověka bohem). Teď se mi, ale zdá, že byl v Iliadě nějaký Diův syn – a přitom se Trojská válka měla odehrát až několik desítek let po Héraklově smrti…

Tak byl poslední či nikoli?

Nejlepší odpověď
annas

„Odysseus , který byl účastníkem Trojské války, byl synem hrdiny Láërta (proto bývá nazýván Laërtiadés – syn Láërtův) a jeho ženy Antikleie. Některé báje však uvádějí, že svůj původ odvozuje od boha Dia, Herma, či lstvivého Sísyfa“.

akže nejasné.
http://www.pos­tavy.cz/odysse­us/

Nedá se to jednoznačně potvrdit ani vyvrátil. Zřejmě to má souvislost s Herou.

"KDYŽ SE MĚL NARODIT silák Héráklés, nejslavnější ze všech řeckých hrdinů, Zeus se toho dne vychloubal ve shromáždění bohů a prohlásil: „Poslyšte mě, bozi a bohyně! Dnes se narodí tak statečný rek, jaký ještě na světě nežil. Ten bude vládnout všem sousedům, proslaví se v celém světě a jeho sláva bude sahat do nebe. Vždyť patří do rodu těch mužů, kteří vzešli z mé krve. Ano, já jsem jeho otec.“

Diova manželka Héra zrození Hérákleovo nikterak nevítala. Proto použila lsti, aby zvrátila Diova slova. I obrátila se na Dia a pravila: „Milý choti, zdá se mi, že to jen tak říkáš a že to nechceš splnit. Mluvíš-li pravdu, přísahej mi, že potomek z tvé krve, který se má dnes narodit, povládne vskutku všem sousedům.“

Zeus netušil nejmenší úskok v slovech své manželky. A proto jí potvrdil přísahou, že se stane, jak řekl.

Nato se Héra kvapně zvedla a spěchala do města Argu. Tam panoval král Sthenelos, Diův potomek, a jeho manželka nosila pod srdcem synáčka, který se měl narodit teprve za dva měsíce. To vše Héra věděla. Ale přesto způsobila, že se syn Sthenelův narodil předčasně. Dostal jméno Eurystheus.

V téže době však prožívala svou těžkou hodinku Alkméné, manželka thébského krále Amfitryóna. Ale Héra přikázala bohyni porodu a Sudičkám, aby Alkménin porod oddálily do té doby, než se narodí Eurystheus v Argu. To se vskutku stalo. A tak se toho dne narodil dříve Eurystheus, který zůstal po celý život slabý tělem i duchem, a teprve po něm přišel na svět Héráklés, který proto musel později Eurystheovi otročit.

Zeus se náramně polekal, když poznal Héřinu lest, ale své slovo již nemohl zrušit.

Otcem Hérákleovým byl tedy sám nejvyšší Zeus. Hérákleova matka Alkméné byla sice žena smrtelná, ale její děd, slavný hrdina Perseus, byl syn Diův, a rovněž Hérákleův pěstoun Amfitryón, manžel Alkménin, pocházel z pocházel z krve Diovy.. atd."
https://sites­.google.com/si­te/starovekeba­jeapovesti/he­rakles

Další odpovědi
Drap

To už se zřejmě nedopátráme. I spousta lidí odmítá zplodit děti a přesto je mají. Nevíme to ani o lidech, jak by to bylo možné zjistit u bohů?

Kepler

Jestli byl poslední, nebo ne, jsem nevypátral. Akorát v Trojské válce hrál významnou roli Achilles, syn bohyně Thetis a krále Pélea, který s Diem neměl nic společného.