ten který je

Byl generál Fjodor Radecký příbuzný s maršálem Radeckým?

Ve válce mezi Ruskou říší a Osmanskou říší 1877 – 1878 působil na straně Ruska generál Fjodor Radecký.Měl něco společného s maršálem Radeckým?Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že tyto dva spouje jen příjmení. V žádném zdroji anglickém, německém a ruském jsem o tom nic nenašla.

Je pravda, že výraz Radetzky se objevuje i v jiných názvech.
http://www.wor­daz.com/radet­zky.html

Porovnávala jsem etymologii příjmení:
Maršál Radecký – z místního jména Radče, Radeč, Račí.

D. Moldanová: Naše příjmení

Název obce je odvozený od osobního jména Radek, po němž byla obec pojmenovaná jako Radkův dvůr, Radkova ves..

Název obce: http://www.ka­canovy.cz/His­torie/Nazev-obce/

Ruský Fjodor Radecký. Křestní jméno Fjodor je jasně ruského původu., je to zkrácené Theodoros Fjodor = dar boží.

Etymologie ruského přjmení Radecký je stejna jako u českého – základem je Radek.
http://nominic­.ru/%D0%A4%D0%B0%D0%BC%D­0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%8F/%­D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B5%­D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%B9

Значение фамилии Радецкий

Radetzky – příjmení odkazuje na ukrajinské příjmení běžného typu a je vytvořené z křestnho jména Radek. .

Radetzky – příjmení pochází ze jména Radek – derivát formy dvou starých jmen kalendářních: Arad a Erady. Obě jsou odvozena od názvu města ve starověké Judeje. Po osmnáctém století byla tato jména vyloučena ze jmen pravoslavných.

V Polsku a České republice a na Ukrajině bylo osobní jméno Radek zaznamenáno v roce 1441 jako derivát z dávných společných slovanských jmen.