Gestas

Byl franský kupec Sámo vlastizrádce?

Byl to Frank, který bojoval proti franské říši.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já myslím, že jen bojoval s pomocí Slovanů za své obchodní zájmy, nic víc.
Ale znáš to – do melounu, ženské a Sáma nevidíš…

Další odpovědi
aliendrone

Samo že Sámo NEBYL vlastizrádce. Nemohl být. Když totiž sjednotil slovanské kmeny v odboji proti Avarům a poté je úspěšně vedl i vojensky, došlo našim předkům, že je jednak zbytečné se bezvýsledně dohadovat mezi sebou o místo fýrera (marná snaha, u nás je COKOLIV lepší, než když si vládneme sami) a zadruhé – někdo musel přeci přidělovat koryta, dosavadní cochcárna už neodpovídala dobové potřebě.

A tak si franského kupce Sáma sami zvolili za knížete. Jenže už tenkrát byli naši předkové dost nesnášenliví, dvojí občanství netolerovali (oni ho dokonce ani neznali) a tak Sámo dostal nůž na krk – chceš být kníže? Tak šupajdi na velvyslanectví Franské feudo-demokratické říše a vzdej se jejich občanství, přijmi to naše a vládni.

No a Sámo nebyl žádný blbec, vyměnil kariéru kupce za džob knížete. Což prozměnu řádně nakrklo franského krále Dagoberta. Ono přeci jen zhrdnout Říší, to už si jeden koleduje – ať již jakoukoliv napříč staletími. A tak pod nějakou záminkou nakonec Dagobert vtrhl do české kotliny a pod hradem Wogastisburkem (neznámé polohy) byla dle kronik svedena třídenní bitva. kterou Frankové slavně projeli.

Nicméně tento boj Sámo vedl již jako naprosto naturalizovaný Staroslovan, nikoliv jak Frank – a tudíž NEMOHL být vlastizrádce. Možná, že to bylo trochu jinak, ale dnes na to kálí… ;) :D :D