Byl chleba za socialismu lepší než dnes?

http://extras­tory.cz/byl-chleba-za-socialismu-lepsi-nez-dnes-budete-prekvapeni.html?ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=sekce-z-internetu jak to vidíte vy, BYL, nebo NEBYL chleba za socialismu lepší než dnes? Díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Nezáleží na socialismu nebo kapitalismu. Záleželo na pekárně a to platí i dnes.
Ne každý chleba je chutný. Stejně kupuješ to co je v tvém dosahu.

Rohlík se dal jíst i druhý den, to neoddiskutovatelné a to nemluvím o ručně dělaných rohlících či houskách. To ovšem sahám hodně dozadu.

Další odpovědi
Drap

Alespoň u nás byl podstatně chutnější a déle vydržel.

aliendrone

Jasně že byl! Za komančů bylo všechno od „A“ jako ALKOHOL po „Ž“ jako ŽENSKÝ mnohem LEPŠÍ. Sakra – teď mi docvaklo, že někdo by to s ohledem na nedávnou kauzu se smrtícím chlastem a obecný úpadek morálky (nejen žen) vzít doslova VÁŽNĚ, takže jinak…

Ano, obecně se vyráběly hodnotnější potraviny. Což ale neznamenalo, že na stole si měl něco „lepšího“. Pamatuju, že jednou jsem z chleba vytáhl hlavu potkana, jednou zase švába… NE, nebylo to často, ale tohle se mi opravdu stalo. Navíc bylo možné např. koupit ZKYSLÉ mléko (v případě, že nastal logistický zádrhel a mléko když KONEČNĚ doputovalo na krám, bylo jaksi „unavené“ – to víš, mléko kysne, takové už prostě mléko je – ne jako dnes, kdy „něcojakomléko“ necháš na stole 3 dny a NEZKYSNE, OMG xixixi!!!) A vůbec – pokud to vezmu čistě teoreticky/pa­pírově, tak žrádlo za soudruhů BYLO MNOHEM KVALITNĚJŠÍ, v praxi to už mohlo vypadat úplně jinak – přesně jak jsem popsal.

Pokud se ptáš na můj osobní vjem/porovnání…, je to už dávno, navíc jsem byl mladý a to je pak VŠECHNO fajn, s přibývajícím věkem se prostě obvykle pamatuje to lepší, takový efekt růžových brýlí, chápeš? OK – takže bez okecávání – ano, za komančů chléb chutnal lépe a rozhodně tolik nenadýmal. ;) :D :D

johana 56

Byl, i z pekárny vydržel delší dobu, zabalený jen v plátěném ubrousku…
A je, když si ho doma upeču podle dědovy rodinné receptury, kterou nesmím ošidit.
Pokud kupuji, dávám přednost výrobkům z malých soukromých pekáren.
Chuť a kvalita chleba není o tom, jestli ho peče socialista, kapitalista nebo domorodec na kamenech.
Článek objektivně zdůvodňuje, že všechno souvisí s kvalitou surovin, technologií a poptávkou. Možnost výběru ze široké nabídky druhů chleba nemusí vždycky znamenat kvalitu.

Gestas

Nejenom chleba, všechno bylo lepší, nemuseli jste dělat pro západní vydřidušské kapitalisty, nebyli nezaměstnaní, bezdomovci, zločinci byli trestáni a nikdo nám necpal uprchlíky :D

Kepler

Já si to pamatuju jinak. Obyčejný chleba byl nanejvýš stejné kvality jako ty nejhorší dnešní. Jen „vejražka“ byla o něco lepší. Za opravdu dobrým chlebem jsem jezdil jako kluk 6 km daleko do jedné vesnické pekárny, kde byl vedoucím bývalý znárodněný majitel. Možná mám jen štěstí, ale dnes mám v okolí několik menších pekáren, které mají opravdu dobrý chleba.
Ostatní potraviny byly v zásadě kvalitnější, ale třeba KAŽDÁ tlačenka obsahovala kůže se štětinami, brrr…

zjentek

Byl. A nejen chleba. A to z jednoho prostýho důvodu- za „totality“ byl v zaměstnání na práci ČAS!

Dnes chce pekař nabízet chleba jako produkt, ale NEMÁ ČAS nechat uzrát kvásek. A tak ten produkt bez zralýho kvásku, kterej se dnes často prodává, nazve také chlebem. A kontrolní úřady nic netrápí.

Neplatí to jen u kvásku, u piva ležáku to platí dvojnásob- v pivovaru UŽ VŮBEC nemaj čas nechat ležák ležet, jak jako?,gde jako?, jakýpak ležení? Kdo bude jako platit nějaký ležení??? Šup s ním do prodeje. Řezník ti bez uzardění zase prodá čerstvě zbouraný maso (nač by zrálo, šak ten DOBYTEK byl zralej dost) a cca95% vín v supermarketech nemělo čas uzrát. Osobně začínám mít podezření, že většina dostupných octů (krom octa Pikant z Třebovic) nezrála! Nevím, jak to dokážou. Že by se to nějak kyselilo? ;)
Takže tady vidíš, že NENÍ ČAS a koho zajímá NĚJAKEJ CHLEBA, když čas v pekárně jsou peníze?

Takže, zásadní problém zní takto:

DNES mají lidé V ZAMĚSTNÁNÍ tolik POVINNOSTÍ, že na samotnou PRÁCI už jim nezbývá VŮBEC žádný ČAS! Zlatej KOMUNISMUS, kde ČAS byl PRIMÁRNĚ vyčleněn na PRÁCI a potom teprve byly ostatní nutné potřeby, jako je… no raději nic. ;()
Takže si dej suchary a ch*j s chlebem, zjentek.

dubraro

Pokud se podařilo koupit čerstvý, tak byl lepší. Málokdy se to podařilo…

Jiří Bohumil

Těžko srovnávat. „Tenkrát“ byly v podstatě na trhu chleba klasický (pšeničnožitný), podmáslový (pšeničný) a „ruský“ černý „komisárek“. Dnes je jich na trhu „něúrekom“ a tak jde o to, jaký si koupíš. Výběr velký a taky ceny podstatně rozdílné. Běžný konzumní bych řekl, že má kvalitu přijatelnou, cena je ale i v přepočtu na „důchodcovský“ příjem (cca 1:6) cca o 20% vyšší. Tenkrát 2 kg bochník 5,20, později 6,80 Kč (20,– Kč/1kg), dnes, v marketu 1,2 kg 29,–Kč (24,–Kč/1kg). Ale dostanou se velmi dobré a kvalitní, ale ty pak stojí 0,8 kg i 32,– Kč (40,–Kč/1kg).
Pro výdělečně činné je přepočet výhodnější, takže i chléb je levnější jako dřív.

Kryšpín

Údajně nebyl ten kvalitní zmrazený a později rozmrazený mňam mňam

da ny

Už je „zamčeno“ a já přišla až nyní a neodolala jsem … :D
Dříve se běžně v průmyslových pekárnách nepeklo tolik druhů chleba, jako je k mání dnes.
Nerozpékal se mražený/chlazený chléb, ani rohlíky, či jiné pečivo.
Vzpomínám na exkurzi v pekárně, v 5. třídě. Ty skvělé rohlíky… Mňam. Dnes, ani z menších (zdejších) pekáren nemají tu skvělou chuť. A nejdou dokola loupat :(.
Ten nejobyčejnější chléb (veka) byl chutný, vydržel, neplesnivěl!
Chladl v ošatkách a na dřevě…
Záleželo na pekaři, surovinách, pečení (i z el. továrních pecí byl skvělý chléb), i rozvozu čerstvě pečeného chleba (předčasná manipulace s horkými pecny zničila chuť chleba, tuhý, jakoby se srazil) a mnoho dalších faktorů ( dříve i házení, bouchánís přepravkami) ovlivňovaly jeho chuť.
Když přivezli do obchodu nebo známí chléb z Božího Daru nebo z Kraslic, to byl „svátek“ (dnes, i z těchto míst, je sice chutný, ale není to ono :().
Jeden se zbaštil hned a druhý pecen, ten už se „šetřil“… 🙂
Někde je chybička…
A mouka, to už bude také o něčem jiném než ještě v 70. a 80. letech. Záleží na na jejím druhu, původu, semletí a skladování…