Avatar uživatele
hapiky

Byl by už s kosmického smetí slušný prstenec kolem Země?

Zajímavá 0 před 2048 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Určitě, kdyby se to smetí srovnalo do jedné roviny, Satur by zpozorněl.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Ani ne tak „byl by“, jako je prakticky vždy, když tam nějaké to smetí je. Pokud se to rozbije, za několik hodin je z toho prstenec, a za několik dní se ten prstenec vlivem rotace rozprostře do jakési „slupky“ kolem země. A tam to přibývá. Ten efekt se dkonce jmenuje… ale nevzpomenu si jak. Právě velmi nedávno o tom byl doku v bedně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mzm

no nevím, podle https://space­.stackexchange­.com/question­s/88/what-is-the-total-mass-sent-into-orbit-over-all-history je v této chvíli na orbitu (vypuštěno ze země) kolem 15 tis. tun „materiálu“. Kdyby měl hustotu vody (pro jednoduchost) prstenec ve vzdálenosti přibližně 300 km nad povrchem, pokud by byl spojitý, by měl průměr kolem 2cm (jestli dobře počítám), toho by si Saturn asi nevšiml… I kdyby se to nějak rozptýlilo, bojím se, že vidět to nebude ani z Měsíce. Odhaduju, že materiál bude trochu hustší jak voda, takže ještě menší kousky..

Počítal jsem vodu, prstenec ve vzdálenosti 6700 km od středu země, velmi přibližně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

K vytvoření prstence je nutná hmota, prstenec by šlo vyrobit i z velkých předmětů, ale bylo by jich potřeba hodně což by bylo nákladné.

Řešení je v tom, aby to smetí bylo velmi malých rozměrů, aby se zajistila odrazová plocha. Pak při nižší hmotnosti zajistíme velký povrch a prstenec by šel realizovat.

Přirozenou cestou prstenec Země nejspíš nezíská, protože veškerý materiál padá k zemi a hoří v atmosféře.

0 Nominace Nahlásit