Kepler

Byl by někdo z vás schopen spočítat kolik energie se uvolní při 100% přeměně hmoty?

Předpokládám vztah E = mc2. K úplné přeměně hmoty na energii znám jen teoreticky anihilaci hmoty stejným množstvím antihmoty (počítá se i množství AH?). Použijí-li se jednotky SI, měli bychom dojít k množství energie ve Ws. Jenom mi není jak ten výpočet odvodit a „zpřevodovat“.

Nejlepší odpověď
Quimby

Ano počítá se i antihmota. Vzoreček platí bez ohledu na způsob přeměny, je to pouze vztah mezi hmotností a energií.
Pokud se použijí základní jednotky, tak dostaneš výsledek v Joulech, které jsou ekvivalentní k Ws.

Jak jaký výpočet odvodit?

-------------------REAKCE NA DISKUZI---------------

No, tak tam dosadíš: E=mc2 = 1*9.1016 = skoro 1017 energie. Pokud uvažujeme výkon 1GW = vyrobí 1GJ=109 energie za sekundu. Což znamená, že vyrobí 1017 za 10^8s, což je přibližně 3roky a 62dní.
1GW je přibližně výkon jednoho bloku Temelína. Ovšem tohle je jen teorie, není znám žádný způsob jak dosáhnout 100% přeměny. Ani kdybys vzal půl kila hmoty a antihmoty, tak drtivá většina energie se vyzáří ve formě gamma záření a neutrin, což není v současné době nijak využitelné.

Kepler

Quimby: potřeboval bych způsob výpočtu. Kolik joulů získám z 1 kg hmoty. Plánuju hvězdolet a potřebuju ten nejefektivnější pohon 🙂 Ne, dělám si kozy. Jenom by mě zajímalo jak dlouho by s takovým palivem fungovala elektrárna, třeba s výkonem 1 GW. Jen tak čistě teoreticky. Určitě by to bylo velmi zajímavé číslo.

Kepler

Díky za dodatek, ale nerozumím. 9.1016 je rychlost světla v m/s na druhou? Jaká je jednotka?. Vychází mi rozměr kg*(m/s) na druhou. Jak z toho dostanu jouly?

Quimby

Promiň, nějak sem na to tady zapoměl. Ano, to je rychlost světla na druhou. Ano, napravo je opravdu kg.(m/s)^2 . Což je to samé jako Joule. Což je vyjádření Joulů pomocí základních jednotek SI. Každá jednotka se dá odvodit ze základních jednotek. Možná lepší představa je, že F=m.a a W=F.s . Takže práce, kterou vykoná síla 1Newton na dráze 1m. Např. těleso vážící 1kg pohybující se se zrychlením 1m/s2 , které urazí dráhu 1m, vykoná dle W=m.a.s práci 1.1.1kg.m/s2 .m = 1kg.(m/s)^2 a tuto energii definujeme jako jeden Joule. Popřípadě skoro ekvivalentní je těleso vážící 100g padající z jednoto metru(a=g=10 přibližně).