Jarda2

Nový majitel bytu přišel s novou nájemní smlouvou. Chce o 100 % zvýšit nájem. Má na to právo? Můžu se nějak bránit?

Bydlím v pronájmu a majitelka prodala byt. Má na takové zvýšení nový majitel právo? Můžu se nějak bránit? Původní majitelka mě nedala ani výpověď stávající nájemní smlouvy. Tento měsíc platím 4000kč + energie a od příštího měsíce mám platit 8000kč + energie. Dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
anonym

Maximálně lze zvýšit o 20 % za tři roky. Rychlejší růst nájmu je možný pouze pokud s tím sám vyjádříte souhlas nebo pokud jste s rychlejším růstem souhlasil už v rámci platné nájemní smlouvy.

Zvednout to skokově o 100% by možné být nemělo. Viz https://okolo­bytu.cz/clanky/zvy­seni-najemneho-o-kolik-je-pripustne-a-za-jakych-podminek/ … jinými slovy ten návrh na 100% zvýšení je zřejmě jen návrh k vašemu vyjádření, jednoduše s ním vyjádřete nesouhlas. Majitel to nejspíš jen tak zkouší, zda se náhodou sám nechytnete do pasti.

Další odpovědi
Dochy

Pokud nájemní smlouva trvá, pak je možné zvyšování nájemného jen v určité výši. Skoukněte pravidla, poraďte se s právníkem. Ale bacha: Pokud to uhrajete na pomalé zvyšování nájmu, také se může stát, že se s vámi majitel při nejbližší vhodné příležitosti rozloučí.

Nevíme kde ten byt je, jak velký a jak kvalitní, ale spousta lidí v mém okolí by trhala ruce za nájem za 8000 – i za garsonku. (To berte jako poznámku k tomu loučení – pokud nájem bude výrazně pod tržní hodnotou, majitele to vážně bude tlačit na ukončení nájmu a hledání klienta za tržní cenu)

Pepa25

Výpověď vám nedala, protože ani nemohla: nájemní smlouva přechází na nového majitele (§ 2221 až 2224 Občanského zákoníku). Toto ustanovení vás chrání, protože vám nájmené může být zvýšeno max. o 20% (viz ge0rge)
Pokud ale máte nájemní smlouvu na dobu určitou a měl jste nějaké mimosmluvní dohody s předchozí majitelkou, tak to samozřejmě padá a nový majitel smlouvu s vámi neprodlouží, pokud se nedohodnete. Vyjednávejte.

Herjulfson

Je to jak píše Pepa25 a Ge0rge. Pokud máte smlouvu na neurčito, tak v žádném případě nepodepisujte žádnou novou smlouvu – ta Vaše je stále platná a nový vlastník jen vstupuje do právní podstavení původního pronajímatele. že ve smlouvě není jeho jméno je naprosto lhostejné. Pokud by tvrdil něco jiného, že má třeba ve smlouvě, že Vám může nájem vypovědět, nebo pokud by třeba bylo něco takového přímo i ve Vaší nájemní smlouvě, tak je třeba se podívat na § 2224 NOZ „Byl-li pronajat byt, ve kterém nájemce bydlí, nemá pronajímatel právo nájem vypovědět z důvodu změny vlastnictví. K opačnému ujednání se nepřihlíží“. Takové ujednání by totiž nebylo platné. Jediné co by se mohlo ve stávající smlouvě změnit jsou povinnosti pronajímatele, pokud byly ve smlouvě nějaké, které zákon nestanoví a on o nich nevěděl před převodem tak by se ho netýkaly. (pokud věděl, platí i pro něj) viz.:
§ 2221(2) Převedl-li pronajímatel vlastnické právo k věci, nejsou pro nového vlastníka závazná ujednání o pronajímatelových povinnostech, které zákon nestanoví. To neplatí, pokud nový vlastník o těchto ujednáních věděl.

fcoop

Proč jít za kováříčkem,když se dá zajít za kovářem.

https://muj-pravnik.cz/najem-bytu-prava-a-povinnosti-najemce-a-pronajimatele/

Na Google je toho spousta.

ivzez

Souhlasím s odpověďmi Herjulfsona, Ge0rge a Pepy25.

Změna majitele nemovitosti není důvodem k ukončení nájemního vztahu
(k výpovědi) ani ke změně nájemní smlouvy. I po změně majitele stále
platí původní nájemní smlouva, jenom se změnil majitel. Všechno ostatní
zůstává v platnosti.

Nový majitel může navrhnout zvýšení nájemného, ale
nájemník není povinen na návrh majitele přistoupit.

Je potřeba si uvědomit, že žádnou smlouvu nevystavuje
nebo nepředkládá jedna strana druhé straně, ale že obě
strany smlouvu dobrovolně sjednávají.*)

Navrhuji s majitelem jednat, sdělit mu, že se zvýšením nájemného
o 100 % nesouhlasíte.

Můžete se dovolávat NOZ, ale podle mne by bylo rozumnější se s novým
majitelem nějak dohodnout. Jestli Vám bydlení v tom bytě vyhovuje, můžete
navrhnout zvýšení nájemného v jiné výši.

O jak velký byt jde? Nájemné 4.000 Kč měsíčně odpovídá cenám,
které jsou v okolí/v místě obvyklé? Mně se to nájemné zdá dost nízké,
je možné, že řadu let nebylo zvýšeno…

*) To platí pro všechny smlouvy, např. kupní, nájemní, pracovní,
smlouvu pro poskytování nějakých služeb,…

Drap

Záleží co máte napsáno ve smlouvě, včetně výpovědní lhůty a podmínek. Nový vlastník si může samozřejmě pronajímat za co chce.

anonym

zjistěte si ale jaké je ve vaší lokalitě obvyklé nájemné, pokud je obvyklé nájemné výrazně vyšší, tak potom obrátí-li se nový majitel se zvýšením na soud, soud může nájemné zvýšit s přihlédnutím k obvyklému nájemnému i o víc než těch limitních 20%

Herjulfson

V zákoně je toto:
§ 2249

(1) Neujednají-li si strany zvyšování nájemného nebo nevyloučí-li zvyšování nájemného výslovně, může pronajímatel v písemné formě navrhnout nájemci zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, pokud navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nebude vyšší než dvacet procent.

Je teda podstatné zda nějaké takové ujednání o zvyšování nájmu ve smlouvě existuje či nikoliv