Budou mladí lidé díky drahým a nedosažitelným hypotékám a zákonům žít na dosmrti u rodičů nebo podnájmech?

Čtu tento článek a nestačím se divit https://m.novin­ky.cz/article­Details?aId=475559&sI­d=&mId= jak funguje kapitalismus V BYDLENÍ! pro mladé lidi jak to funguje vůbec tento HYPOsystém ve světě(USA,KANA­DA,EVROPA,AUS­TRÁLIE,BRAZÍLI­E,ARGENTINA aj.) kde Řada mladých už na hypotéku nedosáhne?

Odpovědi
pizlicka

Vypadá to,že ano,nebo se doživotně zadluží hypotékou,a budou žít v nejistotě.dů­vod?do roku 1990 sis vydělal plat,a z toho platu jsi zaplatil třetinu nájmu.Nyní si vyděláš plat,a dáš třičtvrtě do nájmu ☹ kde jsou ty časy,kdy se nájemní bydlení vyplatilo více,než si pořizovat vlastní bydlení.člověk se zaměřoval úplně na jiné hodnoty života.

ivzez

Ve světě je větší podíl nájemního bydlení než u nás. Vlastně moc
nerozumím tomu, proč se to u nás tak převrátilo. Nájemní bydlení
považuji za normální a nechápu, proč z toho někdo dělá „problém“.

pizlicka

IVZEZ,jsi málo informovaná,nebo co??problém to nebyl v době,kdy člověk v 90sátých letech vydělal 4000tisice čistého,a do nájmu dal max.750kc,a mohl život žít.v roce tuším 94tém,stát nechal nájemné na vlastnících a vlastníci nájemné vyšroubovali tak,že když je minimální mzda 10tisíc čistého,a za byt zaplatíš nájem plus inkaso 10–15tisíc,tak se můžou mladí jít pást,nebo žádat o příspěvek na bydlení a přesto jim zbyde minimum na základní potřeby.zkrátím to-DŘÍVE-TŘIČTVRTĚ PLATU ZBÝVALO PO ZAPLACENÍ BYDLENÍ.NYNÍ-PO ZAPLACENÍ BYDLENÍ ZBYDE Z PLATU TŘETINA.proto se to IVZEZ řeší!!

ivzez

U nás je problém v příliš vysokém nájemném.

Na kolik skutečně vyjde bydlení, je vidět na družstevním bydlení.
V družstevních bytech se bydlí za tzv. nákladové nájemné → tj. za
částky odpovídající ± bydlení ve vlastních bytech. Jenom bez té bypotéky.

Majitelé bytů chtějí, aby jim nájemníci uhradili ceny oprav
rekonstrukcí apod. což podle mne není správné. Jde totiž
o rekonstrukce a opravy majetku, který nepatří nájemníkům.
(Po jejich odstěhování zůstane majiteli opravený byt, jehož
opravu neuhradil on, ale nájemníci. To je to, co mi vadí → to
podle mne není v pořádku.)

Pro představu:
Za družstevní byt (45 m2) blízko centra Prahy platím ± 2.200 Kč měsíčně + energie (celkem ± 4.500 Kč měsíčně). Za stejně velký byt
u soukromého majitele bych platila nájemné ± 4 × (až 5 ×) vyšší.

Z uvedeného nájemného se našetřilo na výměnu oken,
opravu střechy, novou fasádu, … teď se šetří na eurovýtah.

Informovaná jsem → majitelé bytových domů jsou často „nenažraní“.

Muffz

A jaký bude rozdíl v tom, že by někdo chtěl hypotéku, když vydělává 10 tisíc? To není ani na jednu splátku hypotéky. Já jsem pro, aby se nároky zvýšily, protože když si vezme hypotéku pár, který má dohromady 25 tisíc čistého, tak co jim pak zbude? 10 tisíc hypotéka, 6 tisíc fond oprav, energie, internet, pojištění atp., pokud mají auto tak minimálně 2000,– za benzín a mají 7 tisíc na jídlo a všechno ostatní. Pak přijde dítě a ještě než přijde na svět, tak bude rodina v podstatě v dluhu. A co pak? … Lidi si brali hypotéky, jako by to byla půjčka na pár měsíců, ne závazek v podstatě na celý život.

Hypotéka nemá být pro každého, každý nemůže mít vlastní byt nebo barák. Ivzez má pravdu, všude ve světě jsou podnájmy většinové a úplně normální, u nás jsou lidi trochu rozežraní a naivní.