annas

Budou-li děti a příroda patřit k sobě, překvapí je diagnóza NDD / poškození v důsledku nedostatku kontaktu s přírodou?

NDD = nature – deficit disorder . Nejedná se zatím o diagnózu lékařskou, ale psychologickou, ta rozhodně existuje.

Před 10 lety upozornil americký novinář a spisovatel Richard Louv na to, že z přírody mizí děti, i když příroda má na ně vliv. Zapomenou třeba na to, že jsou astmatiky, alergiky zbaví se nešikovnosti, stresu ,k otužují se atd.

Závěr: Zmiňovaný spisovatel uvádí, že děti, které neměly v dětství kontakt s přírodou, trpí obezitou, depresemi, hůře se přizpůsobují novým věcem. Počítá i s tím, že se bude zvyšovat počet civilzačních chorob, třeba nemocí pohybového aparátu, problémů se spánkem, cukrovkou, dětí přestanou vnímat zvuky přírody, nebudou umět se hlouběji zamyslet, inspirovat se atd.

Pode přílohy Rodina z MF Dnes z 3. 8. 2018,.

  1. Myslíte, že má spisovatel pravdu? Je opravdu les, náš přítel?
  2. V čem vidíte problém, že děti chodí málo do lesa? Jde např. jen o pohodlnost a konzumní styl života?
  3. Co řekli slavní o přírodě.
  1. „Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání.“

Hans Christian Andersen

  1. „Příroda je neúprosná a nepodplatitelná. Je jí jedno, zda je lidem srozumitelný či nepochopitelný smysl jejího konání.“

Galileo Galilei
https://zena.ak­tualne.cz/cita­ty-o-prirode/r~i:wi­ki:4209/?redi­rected=15333047­56-

  1. „Sejdi někdy z vyšlapané cesty a ponoř se do lesa. Určitě najdeš něco, co jsi nikdy předtím neviděl.“

Alexander Graham

  1. „Žil bych nerad ve světě bez ptáků, lesů a nejrozličnějších zvířat. Byl by to strašný svět. Je na nás, aby takový neskončil. Dělám proto vše, co je v mých silách, a prosím vás, abyste pomohli i vy.“

Gerald Durrel
Zdroj: https://citaty­.net/temata/les/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/les-cesta-mystick%C3%A9-sk%C3%A1ly-poh%C3%A1dkov%C3%A9-438432/

Nejlepší odpověď
Drap

Bohužel, ten kontakt s přírodou se ztrácí. Postupně ale rok od roku horší. Mohl bych uvádět spoustu příkladů. Nejen kvůli diagnoze, ale kvůli rozvoji v životě. Příroda je schopna mnohému nenásilně naučit. Nejlepší je pro děti, když si mohou osahat, prohlédnout a používat věci z přírody. Dnešní 10 leté děti netuší, že na louce v lese je spousta použitelných bylin, že vše co v lese vidí jde použít a zpracovat, netuší kolik má pavouk noh, Netuší jak fungují jednotlivé vazby, co lze od kterého zvířete očekávat, jak najít v přírodě něco k snědku a spoustu dalších věcí. Dost se podobným věcem věnuji a když se nad tím člověk začne zamýšlet, tak by skutečně brečel. Víte třeba že většina dnešních dětí neumí škrtnout sirkou. Nikdy to nikdo z nich nedělal, v běžném životě se s tím již nesetkají a neví, k čemu by to bylo dobré.
Se všemi body je nutno souhlasit. Neni to vina dětí, jejich lenost a nezájem. Je to především vina rodičů a celé společnosti, že je nic takové=ho neučila. Když ono je pohodlnější pustit televizi, nebo PC.

Další odpovědi
Kepler

O diagnózu opravdu nejde, jde jen o psychickou deformaci městských dětí. Ty třeba krávy v životě neviděly a myslí si že jsou všechny fialové. Je ale úžasné pozorovat, jak se i tyto děti dokáží v přírodě vyřádit. Jen nevědí, že sahat na hady by se nemělo a skákat do neznámé vody taky ne. Neměly šanci zjistit to vlastní zkušeností a někdy ani ze zkušenost rodičů. Smutné.