suaeda

Budeme se zase povinně učit rusky?

Na místech, kde se hodně komunikuje se dostavají rusky mluvící pracovníci. Známá mi řekla, že na poliklinice v Praze 10 je operátorka, která neumí slovo česky. Když potřebovala se telefonicky domluvit, kdy ordinuje určitá lékařka tak ji vůbec nerozuměla. To je jen jeden z mnoha příkladů. Přitom je u nás velká nezaměstnanost.
Říkám si, že nebude naškodu si oprášit staré znalosti ruštiny. Ruský vliv bude u nás asi větší než si připouštíme…

Nejlepší odpověď
ten který je

Nechce se mi věřit že by se Rusové ucházeli o takovou pracovní pozici jako je telefonní operátor.Byla to spíše Ukrajinka.

Další odpovědi
pizlicka

ee,ja uz se ucit nebudu.skolu uz jsem vychodila.ale kdyz bude treba,oprasim znalosti.

Damiana

Je to světový jazyk – a navíc nádherný. A nikomu určitě neuškodí, být o něco „více“ člověkem… A přečíst si Пушкина v originále…:-)
Jsem ráda, že jsem se rusky ve škole učila.
Já osobně mám s Rusy docela dobré zkušenosti. Nebýt jich, jejich zájmu a financí – třeba Karlovy Vary, ale i Mariánky by se pomalu, ale jistě rozpadaly. Teď to tam díky Rusům vypadá fantasticky. Zažila jsem je i při návštěvě v Rusku jako ochotné a přívětivé lidi. A u nás s nimi také problém nemám. Samozřejmě, že je to člověk od člověka, ale možná jsem měla štěstí…:-)
Nedávno u bazénu v Thermalu jich tam bylo poměrně dost. I s dětmi. Měli je vychované, slušné, dovedli je pravou chvíli okřiknout (když něco). I oni sami se chovali normálně. Pak tam přišla banda Čechů – předvedli tam vskutku zajímavý tyjátr…
Chápu tvůj dotaz tak, že Rusové berou pracovní místa Čechům. Také se přikláním spíš k tomu, že to budou chudí Ukrajinci. Záleží ale na zaměstnavateli. Zda pouze šetří a vezme opravdu kde koho nebo je-li jeho firma zaměřena na rusky hovořící klientelu. Je to ale vždy na něm.

david22

Nejvíc mě štve, že ačkoliv je nezaměstanost, jak píšeš, na mnoha pozicích jsou zaměstnáni rusky hovořící pracovníci. Ti se navíc často neumí ani chovat zdvořile :(

Pokud by místo nich a všech těch ukrajinců v Praze obsadili místa lidma z ČR (a hlavně z Moravy, kde je vyšší nezaměsnanost), hned by bylo líp.

honza19hk

rusák u telefonu? To by mě dost překvapilo.Divím se že by nějaká česká společnost přijala pracovníka na takovouhle pozici když neumí kváknout česky.Otázka je jestli se nedovola na polikliniku v Rusku.
A když mu nerozuměla jak ví že to byl rus?

jinak bych mu odpověděl: вы говорить по-чешски?Там вы находитесь в Чехии, а не в России.

anonym

Bohužel je to tak Nedávno jsem se koukal, když jsem nasedl do autobusu, se kterým jezdím domů za Prahu. Řidič s obtížemi koktal česky a byl jasně poznat tolik známý přízvuk. Firmy prostě šetří, kde se dá a je jím jedno, jestli dotyčný je na tu pozici vhodný. Hlavně že jim bude dělat za pár korun. Rusky se ale učit nebudu. Jednou jsme v Česku, tak se tady bude mluvit a psát česky!!! Nejradši bych na nádraží přistavil dobytčáky a všechny ty rusky hovořící bych poslal zpátky tam, odkud přišli.