RyuzakiKate

Budeme se jako lidé ještě dále vyvíjet?

Otázka jen tak k zamyšlení… Když budu odkazovat na Darwina, tak organismus se přizpůsobuje vnějším vlivům, aby ten nejschopnější přežil, a tak měl možnost zplodit potomstvo s určitými genetickými předpoklady. Jelikož se například přizpůsobují i bakterie a viry novým antibiotikům, proč bychom se nemohli také nějakým způsobem opět přizpůsobit? Že by byl nástupcem Homo sapiens sapiens jakýsi neočlověk? I když mám pocit, že u některých se směr vývinu vydal spíše směrem vzad… Třeba bychom mohli mít plíce schopnější filtrovat více nečistot nebo větší mozkovnu… Co myslíte?

Nejlepší odpověď
chudst

Jako lidé se samozřejmě neustále vyvíjíme. Vždyť si vezměte (bohužel negativní) příklad: kolik lidí mělo alergii před 100 lety? A kolik lidí jich má dnes? Když se objevil penicilin, byl to zázračný lék. Dnes účinkuje o hodně procent méně, protože si na něj náš organismus zvykl.

Na kolik se však vyvineme, to ukáže čas – chcete-li trošku science fiction, podívejte se na StarGate, kde se nakonec dokázali Antici vymanit z tělesné schránky :) // Je to samozřejmě jen scifi seriál, ale člověku to nedá a přemýšlí nad tím, zda-li někdy něco takového bude vůbec možné.

Další odpovědi
Pájo

Ano, už se to děje. Oficiálně se o tom samozřejmě mlčí, ale sci-fi už to není.
http://www.spor­t.cz/loh/vodni-sporty/clanek/431127-geneticky-upravovani-sportovci-sestnactileta-cinska-plavkyne-sokuje-a-experti-varuji.html#rss

MK44

Když otázka k zamyšlení, tak se teda zamyslím … i když následky můžou být tragické!

Člověk, narozdíl od jiných živočichů, si přizpůsobuje své okolí. Nemusí se tedy přizpůsobovat sám tak, jak se to děje u zvířat v přírodě. V civilizaci můžou přežít a mít potomstvo i lidé, kteří by za přírodních podmínek zemřeli bez dětí. Například lidé s dědičnou cukrovkou, vadou srdce nebo jiného orgánu, ba i různí pisálkové na odpovědi.cz (To jen, abych nezapoměl na sebe). Pokud se takováto civilizace udrží, lidstvo se ve smyslu (neo)darwinovské evoluce vyvíjet nebude, ale nejspíš bude degradovat. Šíření dědičných neduhů bude klást stále větší požadavky na zdravotnictví. Pak je otázka, jak dlouho vydržovat takové zdravotnictí ekonomika vydrží.
Co s tím? Podrobit lidi na začátku reprodukčního období života rodinné anamnéze a potomstvo povolit jen těm, kteří splní kritéria? Kdo ta kritéria bude určovat? Nebo nechat lidi vystavit na nějaký čas tvrdým podmínkám, takže potomstvo bude mít jen ten, kdo je přežije? Nelíbí se? Už jen ten prostor pro korupci, že? O něčem podobném psal ve sci-fi knize, dnes už asi poněkud obstarožní, Konec civilizace spisovatel Aldous Huxley. Ve starověké Spartě prý své „neperspektivní“ potomky házeli ze skály. A koneckonců i Hitler nechal už před vypuknutím války povraždit hendikepované lidi, aby ušetřil na péči o ně a měl zdravý „nadnárod“.
Další možností umělé evoluce by mohl být zásah do lidské genetiky. Za pomoci metody dítěte ze zkumavky by se eliminovaly „vadné“ geny, takže i rodič s nějakou dědičnou poruchou by měl zdravé děti. Jenže, kde je hranice? Nepochybuji, že by našel někdo, kdo by si „objednal“ inteligentnější a výkonnější dítě než ostatní. A jsme tam, kde jsme už byli. Bude to pro každého? Nevznikne „genetická šlechta“ na jedné a „genetičtí otroci“ na druhé straně? Budeme natolik soudní, abychom „vylepšovali“ genetický kód moudře a ohleduplně?
Na lidmi řízenou evoluci můžeme navázat myšlenkou radikální změny způsobu existence, jak ve své odpovědi naznačuje chudst (Antikové ve Hvězdné bráně). Na jednu stranu to zní fantasticky až mysticky, ale na druhou stranu, vezmeme-li v úvahu otázku smyslu vesmíru, to může být jediná cesta k jejímu řešení.
Možná že k ničemu z toho vůbec nedojde. Nastane nějaká globální klimatická změna a naše civilizace jí neustojí. Pokud by to nějaká skupina lidí přežila, radši si ani nepředstavuju, jak by v budoucnu vypadali. Nechám to autorech sci-fi hororů. A pokud by ta změna byla dostatečně rychlá a razantní, pak lidstvo prostě vyhyne a bude po ftákách a po vývoji.
(Konec zamyšlení)

anonym

Pokud nevymřememe, tak nám nic jiného nezbývá. Vnější (i vnitřní) vlivy na člověka tu každopádně jsou, jen si je málo uvědomujeme, protože za jeden lidský život změny nejsou až natolik viditelné.

dudu

I když lidské tělo funguje jako velmi dokonalý stroj, některé procesy, orgány a smysly bude věda zakrátko schopna vylepšit a zefektivnit. Tuto „evoluci“ si však může dovolit jen skupina velmi majetných lidí, což bude mít za následek vznik nebezpečného napětí ve společnosti a posléze i kastovnictví. Uměle vylepšení jedinci se budou cítit nadřazeni /pro některé nově získané vlastnosti snad i právem/ a na ostatní nahlížet jako na „podlidi“. Tento problém bude nutné řešit v překvapivě krátké době – cca po roce 2025. Dnes většina z nás netuší, že budoucnost je v genetice, ale také zde tiká časovaná bomba!

bolak

Já už asi ne, vy ostatní určitě, takovejch pár milionů let, než budete dokonalí, ale já si počkám ;) > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-bude-vyvijet-lidske-telo-v-prubehu-dalsich-nekolika-desitek-tisic-let

Illines

Inteligence uz dozrala,nyni je tah na nesmysly-redukovani pocasi,nekvalitni potraviny,prodavani vody,tahanice o koryto,chemi­tralis atd.