zjentek

Budeme moci prožít důstojný a šťastný život, pokud bohatí, vzdělaní či jinak mocní se začnou domnívat, že jsme zoufalí?

Nejlepší odpověď
Rys95

Nebo se budeme snažit jako oni, abychom byli také bohatí, vzdělaní a mocní. :)) Oni mají svých starostí dost.

Další odpovědi
aliendrone

To přeci nezávisí ani tak od vnějších okolností, jako především na samotných lidech, ne? ;) :)
A co se týká „zájmu bohatých o ty ostatní“, tak ten nastupuje teprve tehdy, pokud je jejich bohatství/moc jimi nějak ohrožena. O5 nitz nového pod Sluncem. :)

Ametyst

Nebudeme moci. Protože ti zmiňovaní nám budou linkovat životy hezky po marxisticku, pod záminkou, že to s námi myslí dobře. Podívejte se na dnešní vlády: likvidují vzdělání, likvidují samostatné podnikání, rozdělují lidi na dva druhy- ale lidé jim neustále baští, že je to pro Vyšší Dobro!!!

Drap

Bohatým a mocným je úplně jedno, jak se ostatní cítí.

Disraeli

Odpověz si sám, kdo je převážně zodpovědný za (své!) štěstí… a člověka k důstojnosti prostě nepřiměješ (ovlivnit to může třeba výchova, školství, vliv státu/kultury). Aby se jedni starali, aby druzí měli důstojný život, moc nedává smysl.
I KDYBY (zcela bezdůvodně, nelogicky a nesmyslně) 300 nejbohatších lidí na světě rozdalo celý svůj majetek, tak ti VY/MY, na které neustále narážíš (a máš nějakou potřebu je dělit), by šťastnější ani důstojnější nebyli.. nemluvě o tom, že by to společnost zničilo.
Třeba „tamti“ vedou důstojný (a šťastný) život, právě proto, že jsou vzdělaní, mají hodnoty a jisté charakterové kvality a dělají, co je baví, v čem vidí smysl, co je (a jejich rodiny) zajišťuje.
U některcýh mocných (hlavně politiků) je otázka důstojnosti (ale i štěstí) často kontroverzní.

Kepler

Bojím se, že ne. Bohatý člověk, až na výjimky a filantropy, se vždycky bude více starat o svou vlastní bílou košili. Tak to v dějinách vždycky bylo a vždycky bude.

da ny

Toť otázka :/
Záleží na časovém horizontu.
Donedávna platilo, že je třeba nechat lidi povyskočit od země :) Lidi, kteří na ty majetky vydělávají a spravují je. Střední třída mizí /padá ke dnu).
Dokud bude bohatý kapitalismus nenasytný nebo ochotný něco budovat, potřebuje lidi. Nestrádající a spokojené. Lidí je na světě mnoho….. Redukce těm vyvoleným /nahromaděným majetkům, nijak zásadně neublíží.
Dokud nebrečí doma děti a ženy hlady (ve vyspělejších společnostech/kul­turách, je relativně klid. I s utaženými opasky a uzdami. Když začne být zle, půjdou si lidé vzít, co potřebují (a nejen to), tam, kde to půjde. Čím méně jich bude, tím snáz se ukočírují, včetně ataky na ně.
Ke ŠTĚSTÍ, šťastnému životu toho člověk mnoho nepotřebuje, pokud dosáhne na splnění základních lidských potřeb (týká se vyspělejších/lých společností). Štěstí hledá a vytváří si člověk sám. Nespočívá v tom, zda má auta, v cestování, dovolených, lyžování, cyklistice, ani v hmotných statcích, věcech…..
Oni mají starost o své majetky, žijí za zdí, my je nezajímáme (většinou).

S DŮSTOJNOSTÍ, už je to asi jinak. Tam valná část lidstva nemá žádný, nebo omezený vliv. Mnozí ani netuší, že existuje jiný způsob života. Ti, kteří vědí, za tím i jdou…..
Hladová, nespokojená a tedy i nešťastná, informovaná MASA, lidí už je nebezpečná. Již PAPEŽ Jan Pavel II., upozorňoval na to, že „kapitalismus“, není pro lidstvo ideálním systémem/zřízením. Chtělo by to jiný princip, změnu, řekl. Zatím se však nic, co by fingovalo, bylo životaschopné neujalo/neosvěd­čilo/nenašlo, řekl polský papež.
Podílí se na tom také síla a moc systému minulých i současných MOCNÝCH. Jan Pavel II., jim „připomněl určité nebezpečí“. Dokud budou mít dostatek síly, budou vládnout (i dusit a kopat).
Z HISTORIE vyplývá, že většina národů (pokud nemá podporu zvenčí), se vždy poddala. Pokud došlo k zásadní změně, bylo to zásluhou/přiči­něním, z řad mocných (i prostřednictvím osob (hnutí, které podporovali).

V historii Egypta se opakuje „výpadek“ 50 – 70 let, o kterých historici mnoho neví. O tehdejších vládcích, o životě 1 – 2 generacích lidí. V historii lidstva je to, jen zlomek času. :/

zjentek

Disraeli k druhýmu odstavci: Jak vůbec můžeš tvrdit, přestože by všichni lidé na celém světě měli „stejně“, že by to zničilo společnost a lidé by se necítili důstojněji než dnes? Bože… Jak já bych ti přál tohle zažít. Alespoň v představě. Bo v reále je to prakticky nemožné (na světě je příliš lidí smýšlejících jako ty). Já myslím že postup do podobně božské fáze lidství (bytosti jsou si rovny) nějak souvisí s láskou.

zjentek

…A k třetímu odstavci (pánč otázku zjevně nepochopils): Důstojní jsme všichni. Ať se to „tamtěm“ líbí nebone, ale… Budeme vést důstojné životy, až „tamti“ si usmyslí, že slabší (podle nich) jsou jistě zoufalí??? Tohle byla otázka. A druhá: Neděje se to již (autisté, postižení, ostatní důstojní)?

zjentek

…Abys tomu dobře rozuměl (chápej jako DOBŘE rozuměl), například ze mě nedostatek tzv. finančních prostředků krypla nedělá. A líného také ne. Naopak. Velmi rád pomohu a nevyžaduji horentní (stále vyšší a vyšší) odměny, ovšem co dělám, MUSÍ pro mě MÍT SMYSL. Pokud by má činnost měla dávat smysl např. tobě a já v ní viděl nonsens, pak nepomohu. A vřele doporučuji životní postup podobnou metodou, pokud tady JAKKOLI CHCETE diskutovat o jakémkoli vašem prospěchu vůči světu/planetě. Ano, rodina, jistě. Rozmnožování, chápu, ale… na straně jedné se dopouštět VĚDOMÉHO pustošení vlastní země vlastní osobou a straně druhé plodit rod pro zachování budoucnosti? A být na tohle své vlastní „dílo“ hrdý? No… povím ti, nebýt sám sebou a být někým jiným, napsal bych ti no, nevím nevím a začal bych se ptát. Ale já vím.

zjentek

Rys, tvá odpověď mně nedává smysl. ONI bez NÁS nemohou být ani bohatí, ani vzdělaní a ani mocní, to je nad slunce jasný. A v toto kontextu věta „Oni mají svých starostí dost“ zní přinejmenším sobecky.

Rys95

Ale to nevylučuje, že se můžeš stát jeden z nich. Nějak toho museli dosáhnout!

zjentek

Nemůžu. A přesně- nějak toho museli dosáhnout. Ano, tam je porucha mozku, která se projevuje už okolo sedmého roku věku, takže je jasně patrná vu chování žáků už na zálkadních školách. A učitelé nemají povinnost proti ní zasahovat. Společnost, potažmo odborníci na psychologii ji nazývají TOUHA NĚCO VLASTNIT. Ovšem problém konkrétní trpící osobnosti je mnohdy komplikovanější, než vypovídá pouhý název.

Rys95

No, s bohatstvím starosti jdou v ruku v ruce.

Ametyst

Hezký příklad je, jak jedná Demokratická strana s černošskou komunitou: jako s nesvéprávnými, které je nutné vodit za ručičku, a jako s oběťmi- „my se o vás postaráme, a vy budete poslušní“. Proti tomu ostře vystupuje Candace Owens https://www.y­outube.com/wat­ch?v=DGVdD_Qxu­Ec

Rys95

Tak levice typu Demokratická strana potřebuje neschopné jedince, kdyby byli lidé schopní, levice by ztratila podporu.

Ametyst

Rys95: přesně tak. Dnešné svět se bohužel vychýlil silně doleva, takže tu už nemáme ani volný trh, ani svobodnou volbu. Vládní moc sílí, a už se ani nemluví o individualitě, rozvoji jedince, ale vše se aplikuje centrálně, kolektivně a globálně.

Rys95

Posun doleva je zjevný a bohužel asi nevyhnutelný. Z témat, které dříve budily vášnivé diskuze, jsou dnes prezentována jako univerzální pravdy. To je začátek konce demokracie. Jedna liberální strana se před pár dny už prokecla, jaký má politický světonázor.