Kazatel

Bude šíření vědecky nepodložených myšlenek o vzniku světa (náboženství), zcenzurováno?

https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/zeme-je-kulata-konec-popirani-holokaustu-youtube-zavadi-nova/r~9d1208c­a882d11e998d70cc47ab5f12­2/

Nejlepší odpověď
Kelt

Pravda by se neměla zamlčovat. A cenzura nic nevyřeší. Budoucí generace by měly vědět, co jsme považovali za důležité, čemu jsme věřili, nebo museli věřit. To jsou ty chyby, kterými se učíme. Dříve se říkalo, je to správné, protože to hlásá církev. Dnes se říká, je to pravda, protože to dokázala věda. Ale je to opravdu pravda? Když budeme něco dokazovat, vždy se na něco odvoláváme, protože to platí. Ale něco dokázat nejde, takže se musíme smířit s tím, co je.

Další odpovědi
anonym

Cenzurováno by to být asi nemělo, lidé by totiž měli být konfrontování i s hloupými a nepodloženými „alternativními pravdami“ aby se s nimi dokázali v životě smysluplně vyrovnat (rozuměj, měli by je umět alespoň rozpoznat a zpochybnit pomocí věcné argumentace a faktů) … určitě by ale bylo vhodné, kdyby po zaznění takového blábolu jako jsou například teorie o stvoření světa za 7 dní či teorie o tom že země je placatá, mělo následovat nějaké objasnění z důvěryhodnějšího zdroje. To ale nemůže zajistit žádná centrální autorita, schopnost ověřovat si pravdivost informací musí v sobě mít každý z nás. Zřejmě by bylo vhodné trénovat ji na školách. záměrně občas vystavit studenty lživé informaci a naučit je aby ji sami dokázali sami zpochybnit a uvést fakty na pravou míru.

aliendrone

Náboženství (pokud nejde o herezi) VŽDY bylo, je a bude oporou jakéhokoliv systému (pokud tento není primárně protináboženský jako např. bolševismus), tudíž proč ho cenzurovat? ;) :D :D

Roman71

Pokud chce někdo něčemu věřit, měl by k tomu mít důkazy, jinak věří slepě a je zaváděný na zcestí. Nikde v Bibli nestojí zmínka o tom, že by země byla stvořena za doslovných několik dnů, to jen tak naokraj..

Chce-li tomu někdo slepě věřit, aniž by zkoumal další části Písma, které jasně dokládají, že se o doslovných několik dnů nejedná, ať si tomu bez zkoumání věří.

Bible také v knize Izajáš popisuje kulatý tvar země. Asi o 200 let po zaznamenání této informace do Písma jistý řecký filosof usoudil, že země má zřejmě tvar koule. O dalších cca 300 let později jeden řecký astronom spočítal přibližný průměr planety. Takže, i v tomto případě je věda v souladu s Biblí, zatím co mylný názor o „placaté zemi“ přetrvával až do 20.století.

led

Bolo, je a bude šírenie myšlienok o vzniku sveta cenzurované pokiaľ budú mať moc vládnuť rozdielne svetonázory. Je to o myslení človeka. Pokiaľ bude mať človek možnosť myslieť vlastným rozumom, vždy sa nájde niekto, kto bude hľadať a vždy sa nájde iný človek, ktorý s ním nebude plne súhlasiť… Človek má právo na vlastné myslenie. Zákazy myšlienok nič neriešia, len ich potláčajú.
Človek nie je stroj. Zatiaľ… Ak by sa ním stal, už by to nebol človek.

Drap

Nebude

Pepa25

Nejde o cenzuru, každý si může věřit čemu chce, říkat to nebo jinak to rozšiřovat. Pouze Youtube odmítá některé věci šířit, podobně jakoby vám něco nikdy neotiskli třeba v novinách. Podle popisu nejde o „vědecky nepodložené myšlenky“, ale nenávistný obsah, lži, konspirace atd.

led

Každý majiteľ internetových stránok má plné právo rozhodnúť, čo bude na svojich stránkach zverejňovať, pokiaľ tým neporušuje platné zákony. Postup Youtube je v súlade s tymito právami.

aliendrone

Roman 71>>> Cituji: „Nikde v Bibli nestojí zmínka o tom, že by země byla stvořena za doslovných několik dnů…“

První kniha Mojžíšova (Gn I., 1–31; Gn II., 1–2) http://www.bi­blenet.cz/b/Gen/1 – takže… O čem tedy Genesis je? ;)

Já myslím, že je to DOST jednoznačně popsané, ale fakt je, že když budu chtít, tak si i adresu výrobce toaletního papíru můžu vyložit jako recept na fantastický biftek. ;) :D :D

PLS kde se v bibli striktně píše, že to NEJDE brát doslovně? (Už je to FAKT dlouho, co jsem ji celkem usilovně studoval, to víš, léta a paměť spolu moc nekámoší.) A že jsem tak smělý bych prosil i odkazy na toho toho Izajáše, THX! :)

annas

aliendrone,

záleží na tom, který výklad Bible berete. Roman71 patří ke Svědkům Jehovovým, takže má na některé zkutečnost jiný pohled,. zřejmě mají i jiný překlad.

annas

Oprava – začala jsem psát zkušenosti, ale vytvořila jsem patvar. Ach jo.

aliendrone

Díky, já vím, však to v diskuzi o těch překladech/vý­kladech zmiňuji. :)

A to, že Roman71 je známý „Adventista 7. dne“ tady snad také každý ví. Ostatně už jsem si z toho tu možná někde dělal srandu, jestli ne, tak i na to dojde. ;) :) Co taky s nějakým programátorským „Scientologistou“, že? ;) :)

To víte – jeden si musí pohlídat, aby Keplerův zločinný gang nezesílil nad únosnou mez. A venkoncem ani led-dochyovská mafie nikdy nespí, protože čert také ne! ;) :D :D

Roman71

Annas, tím se netrapte :) ..nikdo není dokonalý. Mimochodem, už jste měla možnost číst překlad Bible,který používáme? Můžete si ho stáhnout ze stránek jw.org v .pdf i jako audioknihu (cca 2GB).

Roman71

V osmém století př. n. l, kdy převládal názor, že země je plochá — o mnoho století dříve, než řečtí filozofové vyslovili teorii, že země je pravděpodobně kulatá, a tisíce let předtím, než lidé uviděli zemi ve tvaru koule z kosmického prostoru —, hebrejský prorok Izajáš pozoruhodně jednoduše napsal: „Je Jeden, který bydlí nad kruhem země.“ (Izajáš 40:22) Hebrejské slovo chugh, které je zde přeloženo jako „kruh“, se také dá přeložit jako „koule“.2 Jiné překlady Bible uvádějí „zeměkoule“ (Douay Version) a „kulatá země“. (Moffatt). Bible21 uvádí ve stejném verši výraz „obzor“.

Roman71

V díle A Religious Encyclopaedia od Schaffa je psáno o stvořitelských dnech: „Stvořitelské dny byly dny tvoření, žádné dny o čtyřiadvaceti hodinách; byla to vývojová období.“ Delitzsch píše ve svém díle New Commentary on Genesis: „Tím jsou míněny Boží dny; u něj je tisíc let jako den včerejší, Žalm 90:4 . . . Dny stvoření, jak říká samo Svaté písmo, nejsou dny o čtyřiadvaceti hodinách, nýbrž věky. Neboť toto pozemské a lidské měřítko se nedá použít na první tři dny.“

Někteří se vůbec vážně nenamáhají vysvětlit délku stvořitelských dnů. Typickým příkladem toho jsou vydavatelé Harper’s Bible Dictionary, v němž je řečeno: „Je nesmyslné a bezúčelné chtít spojovat zprávu o stvoření z Genesis s dnešní vědou.“ A v díle Interpreter’s Dic­tionary of the Bible (1962) je označena zpráva o stvoření jako legenda.

A vrátím se opět k té samé informaci v Žalmu 90:4
„..u něj je tisíc let jako den včerejší.“ ..jen tak na okraj 😉
Takže stvořitelské dny nelze v tomto případě brát doslovně.

aliendrone

Áááá! Díkes, Žalmy nebyly nikdy mojí parketou! :)

Problém „reálné délky Božích dnů“ ve vztahu k délce dnům našim ovšem funguje na OBĚ STRANY. On totiž Bůh mohl tvořit svět nikoliv tisíce let (což je poněkud cochcárensky nedůsledný výklad), nýbrž např. za pouhých 7 sekund! (o tom, že to v Božích možnostech JE asi diskutovat nebudeme)

Přidržíme se 2P III., 8 >
„… jedna věc ať vám není skryta, milovaní, že jeden den je
u Pána jako tisíc let a ‚tisíc let jako jeden den‘ “

Ergo to vypadá spíš tak, že v Jeho přítomnosti panuje nějaká časová distorze. ;) :)

Každopádně (pokud je mi známo) se NIKDE VÝSLOVNĚ nepíše, že den z Genesis (jeho délka) je JINÝ něž ten náš. Zmiňuje se pouze DEN, vývody ke skutečné délce jeho trvání v poměru k našem dni jsou již spekulační a proto bezpředmětné. (viz 3.odstavec mého prvního diskuzního příspěvku)

NENÍ opodstatněný důvod předpokládat, že den zmíněný Genesis má odlišnou délku od našeho, nikde není specifikováno, že jde o „božsky dlouhý den“ či
podobně pokud vím. To už by pak nebylo biblické zkoumání/analýza, nýbrž cochcárna, která VŽDY podá výsledek dle očekávání takového „badatele“.

K té „kulatosti“ – OMG! (když už beru jméno Boží nadarmo ;) :D) Tak se „špatným překladem“ mám MNOHO (povětšinou negativních) zkušeností. Bohužel toto relevantně nemohu posoudit, protože jednak jsem na jazyky exemplární tupoun, druhak jsem se ani neobtěžoval naučit se starohebrejštinu, aramejštinu či jiné k tématu relevantní jazyky.

K těm výkladům > Každá církev má ty své „SPRÁVNÉ“ překlady/výklady, je to jeden z rozlišujících faktorů. Mormoni a muslimové např. odůvodňují svoji polygynii od patriarchy Abraháma (který měl 3 manželky) – JEJICH úhel pohledu/výklad, který budou obhajovat za JEDINÝ SPRÁVNÝ.

Navíc >>>

Zkus mrknout na https://bible-online.cz/ Do dialog. pole úplně vlevo nahoře vepiš text mezi uvozovkami > „Iz 1:3“ a na jiné kartě otevři třebas > http://biblenet­.cz/app/b?book=I­sa&no=1&search=O­tev%C5%99%C3%ADt

Víš, jako správný v Práglu rodilý borec bych se nad rozdílem v Iz I., 3 neměl pozastavovat, konec konců v obou případech jde o respekt budící monstrum, které když tě například z nepozornosti láskyplně přimáčkne ke zdi, PŘEJEŠ si být někde jinde! ;) :D

Ale jsou mezi námi i tací, kteří v tom vidí rozdíl NAPROSTO ZÁSADNÍ!! Třeba takový zemědělec-živočichář tě požene bejkovcem, pokud bys mu za účelem chovu zakoupil/přivedl místo býka vola, chápeš? ;) :D :D :D ;)

Chci tím říci, že Bible je po celé věky kompilována (přinejmenším 2500 let!) těmi nejlepšími mozky své doby a podle toho také nevyhnutelně vypadá. Můžeš jejím poctivým a upřímným studiem strávit třebas celý život – a neposune tě to blíže k Bohu ani o milimetr. Je to JEN KNIHA! Muslimové mají svůj Korán, Indové Védy…, jsou to POUHÁ VODÍTKA. Jedním z vodítek je i VĚDA! A mezi těmito vodítky NELZE vytvářet „hodnotové žebříčky“ (např. že „Bible je víc, jde o slovo Boží“) – to už by opět byl neupřímný a předpojatý vztah vedoucí právě ke všem těm náboženským dogmatům, kontroverzím a vůbec zcestným ideím.

Můj názor je, že pokud nám Bůh nadělil rozum (a všimni si, že a priori předpokládám Jeho existenci, což už samo o sobě je ŠPATNĚ!), tak bychom ho měli používat DŮSLEDNĚ a POCTIVĚ, protože k tomu jistě měl nějaký důvod. ;) :)

Roman71

Začnu od konce.. Ano, Bůh nám dal rozum, čímž se odlišujeme od zvířat, kterým stačí, když se nají a napijí, vyspí a rozmnožují se. Máme tu úžasnou výsadu vnímat Stvořitelská díla a přemýšlet o nich. Pravda, hektický a uspěchaný životní styl příliš prostoru na rozjímání nedává, ale je dobré se zastavit a použít ten dar myšlení 😉

2.Timoteovi 3:16,17.. apoštol Pavel v něm píše, že celé Písmo je psáno pod Božím vedením (inspirací), takže pokud „mozky světa“ komplikují výklad, obracím se (nejen) já osobně k Autorovi a prosím ho o porozumění. Výsledky přinásí ovoce v podobě poznání (Žalm 1:1–3; Skutky 17:11). Připusť si tu podle tebe a priori špatnou věc, totiž Boží existenci, a zkus se na to podívat nezaujatě 😉

Stvořitelské dny jsou téměř věčné téma, protože se naprosto všichni rodíme na zemi, žijeme tu a vnímáme proud času. Bůh není pozemská bytost z masa a kostí, je to duchovní bytost žijící v naprosto odlišných dimenzích, tudíž jeho vnímání času je odlišné od našeho jak poznamenal Petr ve svém druhém dopise (3:8). Není omezený pozemským časem, ani našimi možnostmi. Takovým pěkným příkladem může být i lahvovitá tykev, která přes noc vyrostla nad Jobovou hlavou.. Tohle v lidských schopnostech skutečně není.

„Ohřej Mi Guláš“ neboli „OMG“? Jasně, obsah je jiný, ale můžu tě uklidnit, že v tomto výroku Boží jméno nepadlo. Ani jedno z těch tří zmíněných písmen se v tetragrammatonu nenachází 😉

aliendrone

Popravdě ses trochu překoukl, nenapsal jsem KOMPLIKOVÁNA, nýbrž KOMPILOVÁNA. ;) To ovšem není nic proti „Připusť si tu podle tebe a priori špatnou věc, totiž Boží existenci…“

A o TOM to právě je! Protože jsem nenašel (a pokud vím ani nikdo jiný) žádný NEVYVRTITELNÝ/NEZ­POCHYBNITELNÝ důkaz pro Jeho existenci (dokážu vyvrátit či alespoň přesvědčivě zpochybnit platnost všech takových důkazů – ať již PRO, či PROTI), tak to NESMÍM připustit, jinak už by to nebylo poctivé, objektivní zkoumání. (Přičemž samotné zkoumání JE NUTNÉ právě proto, že neexistují nevyvratitelné důkazy PROTI Jeho existenci)

No, nejsem si jist, co by mi ohledně toho braní Božího jména nadarmo řekl pan farář (RIP, co si ho z dětství pamatuji, tak na tohle měl dost vyhraněné názory), ale spokojím se s tvým tvrzením. (Ostatně už jen proto, že zrovna ty bys na to měl být specialista.) ;) :)

Roman71

Aliendrone, nejsem specialista, jen se stále učím.. a ještě dlooouuuho budu. Kompilace (překlad) vs komplikace, to mi jako příležitostnému programátorovi uniklo 😉
Ona i ta kompilace kódu C++ nějakou tu komplikaci občas přinese, zvlášť při chybě v syntaxi.
Snad mi promineš mé pochybení 🙂

Napadla tě jedna zajímavá věc, totiž, když bylo Adamovi a Evě řečeno, že v den, kdy pojí ze stromu poznání dobrého a zlého, zemřou? Jak to, že nezemřeli do 24 hodin, ale žili ještě necelých 1000 let po tomto činu? (řečnická otázka)

Aliendrone, děkuji ti za přínosnou diskuzi 🙂 Snad jsem i já tobě trochu pomohl 😉 Mně osobně dost inspiroval text z dopisu Římanům 1:20 🙂

aliendrone

Tedy osobně předpokládám, že bibličtí kompilátoři nejednali z pohnutek, aby věc komplikovali. :) Ostatně předpokládám, že i ty jako programátor jistě nesmolíš kód proto, aby byl komplikovaný, ne? ;) :D

Co se týká „odpuštění“ – jsem ALIENDRONE, toto slovo NEMÁM na rozdíl od Boha ve slovníku, ale pro jednou můžu udělat vyjímku. ;) :D :D ;)

Roman71

No, já si jako příležitostný programátor musím dávat o to větší pozor, abych se v kódu neztratil. Nepouštím se do žádných velkých akcí.
Představ si, že do zdrojáku vložím nějakou novou „vymoženost“, ke které nedopíšu komentář.. a po týdnu, když se k tomu vrátím (ne-li dříve) je vymalováno 😁

Ps: Díky 🙂

anonym

jak je těžké bojovat s náboženskými mýti ví své například učitelé evoluční teorie v USA, kde se pořád ještě polovina lidí domnívá, že země vznikla před 10 tis lety 🙂 … je těžké proniknout do hlav ovládaných iracionálními bludy. Přesto ale cenzura není vhodný nástroj jak si při tom pomoci. Cenzurou jen snižujete přirozenou odolnost proti nepodloženým informacím. Je to jako očkování, pokud jim ho nedopřejete o to snáz viru v budoucnu podlehnou.

anonym

Kelte, zjevně nevidíš rozdíl mezí vírou a důkazem, je třeba si objasnit co je co … pokud věda něco dokázala, není to totéž jako když nějaký osvícený duchovní v záchvatu náhlého propojení s nejvyšším vrhne své dojmy na papír. Věda pracuje z důkazy a důkazy jsou buď nezpochybnitelné, … nebo nejsou žádné.

anonym

Neexistuje nic mezi tím, tvrzení buď dokázáno je, nebo je to jen hypotéza. A důkaz rozhodně není ekvivalent nějakého usnesení koncilu, důkaz staví na velmi exaktní univerzální logice.