Hufnágl

Bude problém, když povedu elektrický kabel vedle trubek ÚT?

Trubky ÚT mám vedeny přes díru v panelu do kotelny a potřeboval bych také vést elektrický kabel (230 V). Může ho nějak ovlivnit teplo z trubek, kterých se bude dotýkat?

Nejlepší odpověď
Emefej

Dej tam tohle – http://www.ka­belyvodice.cz/ka­bely-vodice/04_ther­m400vz.php

Další odpovědi
elkon

Je to nepřípustné, kabel procházející stěnou by měl být v chráničce. Nemůže se dotékat horkého potrubí.

Dochy

Je více důvodů proč by kabel neměl být blízko jakéhokoli potrubí. Jsou definovány nějaké vzdálenosti pro míjení různých rozvodů (neznám z hlavy). Co vše se mi na tom nelíbí:

  • elektřina blízko vody (při poruše těsnosti se do vody dostane i kabel. Ten by to měl sice vydržet, ale…)
  • elektřina blízko kovového rozvodu (při poruše kabelu se může dostat elektřina na to potrubí. Nepravděpodobné, ale… , navíc se něco může dostat na ten rozvod i indukcí – problémům by mělo zamezit povinné pospojování, ale…)
  • elektrický kabel u zdroje tepla (snad bez komentáře. Silikonová izolace by mohla většinu možných problémů vyřešit, ale…)

Midoc

Silikoný kabel:
rozsah teplot – 60 až +180.

Midoc

Běžný kabel by neměl být vystavován vysokým teplotám. Neměl by se dávat nad trubky, snad vedle 15cm od nich.
Pro vyšší teploty se může použít silikonový kabel.