Bude povinné mít turistické i pracovní vízum do Velké Británie po jejím odchodu z EU?

Zajímalo by mě, jestli bude nutné i povinné mít po odchodu Velké Británie z EU při vstupu do Velké Británie i na její pracovní trh mít turistické i pracovní vízum a jestli se i tímto Velká Británie po Brexitu zapíše do seznamu států s vízovou povinností. https://www​.letuska.cz/#!/vi­za děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se předčasně, zatím nejsou žádná pravidla stanovená.

Pokud jde o pracovní vízum, zatím se nic nemění, až po r. 2020,

„I když je těžké předjímat, jakou dohodu nakonec Britové s EU dojednají, je podle Kovandy pravděpodobné, že lidí, kteří už v Británii pracují, se případné přísnější podmínky týkat nebudou. "Více než tři čtvrtiny občanů EU, kteří pracují v Británii, nebude po faktickém Brexitu splňovat požadavky, které nyní platí pro občany ze zemí mimo EU. Mezi těmito lidmi je i řada Čechů. Avšak právní experti mají za to, že zahraničním pracovníkům, kteří v Británii už pracují, bude umožněno v tomto stavu setrvat,“ říká ekonom.

„Po faktickém Brexitu, nejdříve tedy v roce 2020, se však situace ztíží pro ty, co se tam pracovat teprve chystají. Zejména pak pro pracovníky s nižší přidanou hodnotou (např. v pohostinství). O Čechy s vyšší kvalifikací bude zájem pořád,“ dodává. "
https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/co-udela-brexit-s-ekonomikou-ptejte-se-ekonoma/r~36914cb­8dd4511e68f7d002590604f2­e/

Turistické vízum
"Konkrétní podobu důsledků se dozvíme v průběhu následujících dvou let, kdy se vyjasní mnoho sporných bodů, které budou projednány mezi britskou vládou a představiteli Evropské unie. Teoretických negativních dopadů odchodu Británie z EU (nejen) na britský lid je celá řada nicméně až následující roky ukáží kolik z nich bude skutečně realizováno. Stejně tak je možné, že toto zásadní vyjádření nevole uvnitř Evropské unie bude hnacím motorem mnoha změn fungování v rámci našeho kontinentu.

https://www.pla­netacestovani­.cz/brexit-dopad-na-cestovani-anglie/
https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/co-udela-brexit-s-ekonomikou-ptejte-se-ekonoma/r~36914cb­8dd4511e68f7d002590604f2­e/

Z anglického zdroje
V současné době znamená bezhraniční Schengenská oblast v evropské pevnině, že občané EU mohou cestovat, žít a pracovat volně v některých – ne všem – zemích Evropské unie bez víza nebo pasu. Navíc občané EU mají nárok na bezplatnou zdravotní péči ve všech zemích EU, pokud budete nosit (bezplatnou) evropskou zdravotní kartu .

Na základě výsledků referenda EU nebyly oznámeny žádné změny evropské karty zdravotního pojištění (EHIC). Služba NHS Business Services pokračuje v poskytování služby EHIC jako obvykle a můžete kartu požádat o kartu stejně jako předtím.

https://www.skys­canner.net/new­s/features/bre­xit-travel-in-the-eu-explained/