briketka10

Bude někdo kromě úplňku sledovat i satelitní vláček Elona Muska?

https://meteo­box.cz/zpravy/538501-vyuzijte-karantenu-sledujte-s-detmi-na-vecerni-obloze-satelitni-vlacek-elona-muska/

Nejlepší odpověď
Edison

Za úplňku to půjde dost těžko. Mnohem lepší je jasná bezměsíční noc. K přímému pozorování je však potřebný specifický úhel se sluncem, případně se dá využít překryvná metoda měřením pohasnutí hvězd. To ale vyžaduje celkem přesné znalosti o drahách obou zkoumaných těles. Za použití solidních filtrů by to snad jít i mohlo. Jsou lidi, kteří amatérskými teleskopy forili třeba přelet ISS přes sluneční kotouč a to se značnými detaily, jako jsou třeba jednotlivé solátní panely a struktura stanice jako celku. Ale ISS je už dost velký.

Další odpovědi
Kepler

Poslední čas přeletu jsme už propásli, takže někdy příště. Stejně si myslím, že na městské přesvícené obloze by nebyl vidět. Ale úplněk je taky fajn.

aliendrone

Popravdě mě spíš zajímá, kdy to už bude v plném provozu. :)

briketka10

Keplere
bane ještě dnes poletí jeden hlavní vláček ve 3:35 – 5:05 🙂

Edison

Kdyby je ouplněk. Hlavně je dobrá atmosféra, skvělý seeing. Jsem se podíval teleskopem… ono sice se říká, že ouplněk na pozorování nic moc, ale když se podíváš pěkně po okraji… náááádhera… Každý detail…

briketka10

Taky koukám 🙂