Otazník123

Bude na člověka působit jiná tíhová síla na přivrácené a na odvrácené straně planety ke slunci?

Planeta obíhá kolem slunce a působí na ni odstředivá síla která směřuje směrem ven z oběžné dráhy. Člověk který stojí na odvrácené straně země ke slunci by tedy měl pociťovat menší tíhu než člověk který bude stát na straně přivrácené a tato síla ho bude tlačit směrem do země. Bude tíha na každé straně jiná? (vynechejme odstředivou sílu způsobenou vlastním otáčením planety kolem osy)

Nejlepší odpověď
Kepler

Přiznávám, že jsi mě docela načapal, nejsem si jistý. Ale myslím si, že tíhové zrychlení Země (gravitace) není závislé na poloze vzhledem ke Slunci. Ta dvě tělesa to mezi sebou mají už dávno vyřízené podle mých zákonů 🙂

Další odpovědi
aliendrone

Ano, bude. Pokud pomineš všechny ostatní vlivy, tak na odvrácené, tedy vzdálenější straně bude pochopitelně působit větší odstředivá síla (vzhledem ke Slunci), která navíc bude mít opačný vektor než tíha, na rozdíl od přivrácené strany, kde se obě síly navíc sečtou. Nicméně – rozdíl bys naměřil jen extrémně přesnými přístroji, s běžně dostupnými vahami či siloměry bys rozdíl nezjistil.

Dochy

Sečte se gravitace Slunce a gravitace Země (a dalších vesmírných těles – tu ale zanedbáme a budeme uvažovat jen tyto dvě). Takže ano, bude na Tebe působit trochu jiná síla. Ale ten příspěvek od Slunce bude využit na stočení Tvé trajektorie kolem slunce, takže jej nepocítíš. (možná extrémně citlivou váhou by bylo možné zjistit nějaké nerovnoměrnosti)

independent

Takže zboží na váhu kupujte v noci