rigormortis

bude možné si i nadále koupit bílou plombu?

Dle článku:
http://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/zdravotnic­tvi/ustavni-soud-zrusil-nadstandardy-ve-zdravotnictvi-i-zvyseni-poplatku-za-hospitalizaci_275299­.html

se vlastně zakazuje poskytovat ve zdravotnictví jakýkoli nadstandard, i když si ho člověk kompletně zaplatí, neznamenalo by to např. že už nebude možné si koupit bílou plombu?
Doplňuji:
já jsem to pochopil takto: jakýkoli nadstandard ve zdravotnictví je vlastně nelegální, ať už placený nebo ne. Všichni musí být rovnocenně ošetřeni bez ohledu na to, kolik mají peněz na účtu.
Teď je jen rozdíl, jak si to soudnická komora vysvětlí a jestli bude mimo zákon postaveno jen to, že pojišťovna nemůže připlácet na nadstandard, nebo jakýkoli nadstandard bude nelegální…

Nejlepší odpověď
Pájo

Obsah článku si zkresleně vysvětlujete.

Bílou plombu si budete i nadále moci vybrat a zaplatit. Bílá plomba není zdravotnickým nadstandardem. Vždy šlo pouze o problematiku úhrady pojišťovnou. Zatím jsou amalgámové výplně zubů hrazeny pojišťovnami. Ale i to se může postupem času změnit: http://www.de­nik.cz/z_domo­va/platba-za-amalgamove-plomby-v-plne-vysi-navrhuje-heger-20130214.html
Bohužel jsme i v těchto věcech „kopírkou západu“… což (i) v tomto případě nepovažuji za dobré.

Další odpovědi
anonym

Podle večerních zpráv na Nově to je ale jinak. Ruší se „nadstandard“, ale jednolůžkový pokoj v nemocnici si přikoupit můžeš. Stejně tak si lze vybrat plombu, akorát s tím rozdílem, že bílá bude plně hrazená pacientem a nebude se brát jako nadstandard. Vyplynulo mi z toho, že si budeme moci vybírat možnost „zdarma“ a „placenou“.
Celé to chápu tak, že sice už o nadstandardu mluvit nebudeme, ale zato budeme platit jako mourovatí.
No a protože systém práce sdělovacích prostředků ve mně už dlouhá léta nevzbuzuje ani minimální důvěru, tak si počkám na oficiální znění rozhodnutí soudu a na to, jak bude toto rozhodnutí aplikováno v praxi.
Doplňuji:
To by byla velmi hezká varianta, ale, bohužel, tak tomu není. Víceméně je to slovíčkaření. Pojem „nadstandard“ je to, oč se v této kauze jedná.
Teď už lékař nebude moci pacientovi nabízet jakoukoliv placenou službu s tím, že je nadstandardní. Bude muset nechat pacienta, aby si vybral, zda mu stačí péče hrazená zdravotní pojišťovnou, nebo zda si za jinou (lepší) kvalitu připlatí.

mosoj

Tak musím opravit „očko“ připláceli si pacienti až dosud. Nyní to budou platit všechno.
Příklad : Oční čočka obyčejná stála x Kč. Lepší měkčí stála x+y Kč.
Pacient si doplácel y Kč v případě že si vybral lepší.

Nyní bude v tomto případě platit X + Y Kč !!!!!! Lidé přemýšlejte !!!!
Ono to hezky vypadá jenom na oko ( očko).

Pokud to platí pro zuby bylo by to také tak, ale mám dojem že bílá blomba nebyla nadstandart. Zubaři měli a mají jistá privilegia proti ostatním lékařům.
Doplňuji:
Takže vlastně pojištovny a potažmu stát ušetří a budou mít větší příjem !!!!

pusinka50

je o přesně tak, jak píše mosoj, budeme si platit více i za tzv. standard. Bílou plombu do zubů budeme i nadále platit. Budeme platit i základní péči