hapiky

Bude Měsíc zcela potmě při jeho zatmění Zemí pozorované z Měsíce?

Země je totiž mnohem větší než Měsíc.

Odpovědi
Drap

Ne, nebude. Jako při každém zatmění bude prosvítat.

Pepa25

Zatmění Měsíce mohou být úplná, ale i polostínová, nezáleží na velikosti, ale poloze:

Zdroj: https://www.as­tro.cz/na-obloze/mesic/zat­meni-mesice.html

cochee

Zcela potmě by nebyl ani při úplném zatmění a tohle bude navíc zatmění částečné, takže by záviselo čistě na tom, kde na tom Měsíci bude pozorovatel stát. Samotná velikost Země je irelevantní, záleží na poměrech v soustavě Slunce-Země-Měsíc, kde kromě velikostí těles hrají role i vzájemné vzdálenosti. Kdyby byl Měsíc od Země vzdálen třeba jen 5× dále, byla by Země v této době, kdy bude zatmění, viditelná jen jako tmavý kruh na Slunci.