autacek

Bude-li v bytě dobře zaizolovaný stále vypnutý mrazák, lze konstatovat, že v něm bude větší zima než v okolním bytě?

Ptám se především v návaznosti na můj předešlý dotaz s otázkou „kradení“ tepla ze sousedních bytů a odpovědi, že záleží na tloušťce společné zdi.

Nepatří
…větší zima, než …

Nejlepší odpověď
Klaproth

Po určitou dobu ano, ale časem se jeho vnitřek také ohřeje.

Další odpovědi
mosoj

Pokud dokážeš, aby byl součinitel přestupu tepla ( alfa) nula, tak ano.

Už pan Newton vypočetl vzorec pro množství tepla Q, které projde za čas T plochou S z látky o teplotě t1 do stěny o teplotě t2 .

Q = alfa x S x T (t1 – t2)

Pokud se jakýkoliv činitel této rovnice rovná nule. Je ztráta nulová !!!!
Znaménko (t1 -t2) udává směr přestupu tepla.

S plocha = 0 – nemůže být žádná ztráta..... rovnice se rovná nule

T čas = 0 ..... nemůže být žádná ztráta … rovnice se rovná nule

( t1 – t2 ) = 0 ...... není tepelný spád, nemůže být žádná ztráta … rovnice se rovná nule
kladná nebo záporná hodnota udává směr přestupu tepla

alfa. součinitel přestupu tepla ...... může být pouze kladný. Pokud by byl nula rovnice se též rovná nule a nebyla by žádná ztráta.

Neznám takový materiál a uspořádání izolace.
Toto platí i pro přestup tepla mezi byty. Prostě teplo jde ve směru tepelného spádu pomalu nebo rychleji.

Součinetel přestupu tepla nezaměňovat s tepelnou vodivostí, i když spolu souvisí.

Jiří Bohumil

Autacku, to nemá logiku. Stále určitě ne. Pokud bude v bytě teplota 5 st.C, delší dobu a mrazák otevřen, tak, aby v něm byla také tato teplota a pak jej zavřeš a zatopíš na teplotu 20 st.C v místnosti, neudrží se v mrazáku ta původní teplota stále, ale na základě kvality izolace se bude postupně zvyšovat, až po určité době, dané tou kvalitou izolace, se opět srovná s okolní teplotou.
Ve vztahu k těm bytům by to bylo asi takto. Vzhledem k lepší izolaci mezi byty by, prostup tepla ze sousedních bytů byl daleko pomalejší, takže při ochlazování tohoto konkrétního bytu, vnějšími stěnami a okny, by docházelo k rychlejšímu snižování teploty v tomto bytě a jeho teplota by se musela zvyšovat podstatně intenzivnějším topením vlastním topným systémem.
A pokud by se netopilo, ustálila by se na rozdílu rychlosti úniku tepla přes vnější stěnu a okna a průniku tepla přes stěny okolních bytů do něj a tato by byla, vzhledem k lepší „mezibytové“ izolaci, podstatně nižší, než v případě horších tepelných izolací stěn mezi okolními byty.
A pokud by byl byt (extrémně) bez vnějších stěn a oken, vždy by se (pokud by se netopilo) vyrovnávala teplota v bytě v poměru k teplotě bytů okolních. A izolace mezi byty by měla vliv pouze na rychlost tohoto vyrovnávání.