dust8

Bude jednou místo zeměpisu marsopis?

Odpovědi
Kepler

O tom silně pochybuji. Lidstvo nikdy nebude schopno Mars terraformovat, to by byl úkol na celá tisíciletí (pokud by to bylo vůbec možné, jako že není). Možná se naši potomci dočkají několika izolovaných vědeckých habitatů, pravděpodobně pod povrchem, ale to bude asi tak vše. Takže zeměpis nezmizí. Naše jediná obyvatelná planeta je Země a je jen a jen na nás, abychom si ji takovou zachovali.

anonym

Může být, to je zřejmě jen otázka zažitého názvosloví.

„Marsopis“ už ale v podstatě dávno existuje (tedy obor studia geografie Marsu), jen mu dnes říkáme AREOGRAFIE. (podobně jako „měsícopis“ je znám spíš jako selenografie 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Povrch_Mar­su

anonym

Tvá otázka ale zní trochu jinak zdá se, čekáš že zeměpis nahradí marsopis, není mi jasné proč by měl být zeměpis nahrazen marsopisem třeba v osnovách škol zde na zemi. Na Marsu to ale teoreticky bude možné, otázkou je, zda tam vůbec někdy budou nějaké lidské děti. To je samo o sobě komplexnější problém, než by se mohlo zdát. Ještě totiž ani nevíme, zda se za trvalého působení nízké gravitace vůbec může lidský plod zdravě vyvinout – prostě to netušíme, a je možné že to bez vážných defektů vůbec nepůjde. Pak by težko mohly na marsu existovat nějaké školy kde by místo zeměpisu učili marsopis 🙂