Gus_Fring

Bude jednou fyzik, který bude známější než Einstein nebo Newton a udělá někdy nějaký fyzik ještě něco důležitějšího?

Obzvlášť Einstein je takovým symbolem geniálního vědce. Bude jednou fyzik, který bude slavnější a známější? A bude někdy fyzik, který udělá ještě něco důležitějšího než teorii relativity, fotoefekt, kinetickou teorii a základní myšlenku kvantové mechaniky za svůj život?

Odpovědi
aliendrone

Určitě. Pořád nedokážeme OTR řádně skloubit s kvantovou mechanikou, na velkých měřítcích používáme OTR, v mikrosvětě kvantovku. A je jasné, že tenhle bordel je třeba uklidit, jenže se to ZATÍM nikomu nepovedlo. Snah o sjednocení teorií je dost (superstruny, kvantová gravitace aj.), jenže PROZATÍM nemáme cesty jako potvrdit/vyvrátit jejich tvrzení.

Ale kdo ví? Možná se blýská na lepší časy a už mezi námi je borec, který do toho vnese světlo. Dokonce už známe i mechanismy, kterak tuto radikálně novou a převratnou teorii prověřit a je to tedy otázkou času (a technologií), kdy se dozvíme, jestli to tak je. Jsem optimista, myslím, že to je to „to pravé“. Navíc tahle teorie je svoji principiální jednoduchostí KRÁSNÁ podobněj ako OTR (ne že bych jí rozuměl víc, než pouhým principům). A jestli se potvrdí, tak to bude PŘINEJMENŠÍM takový převrat v chápání světa/vesmíru, jaký přinesl svého času Newton a Einstein, spíš VĚTŠÍ. :)
https://www.al­debaran.cz/fa­mous/people/Ver­linde_Erik.php
https://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2019_18_­ver.php

Kepler

V tom jsem si jist, ještě zbývá moře věcí, které je třeba vyřešit. Termonukleární fúze pro elektrárny, kosmický výtah, velkovýroba úžasného a bezkonkurenčního grafenu a podobných modifikací uhlíku pro celou škálu použití, atd. Každý z nich by zasloužil 10 Nobelových cen.

elkon

Na to si musíš počkat, z koule tu nikdo nevěští.

nyjono

To je tedy FAKT dobrá otázka.
Vědět, co jednou bude může jen věštec.
Ale je to pravděpodobné, že někdy jednou nějaký fyzik něco zajímavého a důležitějšího udělá. Nebo spíše objeví.
Je přece dobře známo, že toho o světě víme ještě hodně málo.

Edison

Těžko říct. Věcí k objevenění nás čeká spousta. Otázkou je, jestli se to povede jedinci, pak bude takový fyzik, nebo jestli to bude výsledkem bádání a úsilí většího kolektivu vědců.

Lotr2008

Jasné ze jo, he he :D Vždyť fyzici jsou nejchytřejší lide, co kdy po zemi chodili a je jasné, že ještě toho dokážou mnohem víc, než nějaký chemici… ;)

Ametyst

Dnes jsou objevy hlavně předmětem byznysu, takže se vědci nějak nechlubí svými objevy, ale lépe je cely život badat a zit z grantů. Výzkum léků proti rakovině je toho hezkým důkazem.
Když se nechce, je to horší než když se nemůže.