postcd

Bude investiční fond investující převážně do střednědobých českých stát. dluhopisů ziskový?

(v dalších měsících roku 2015 a dalších cca 2 letech)

Fond: https://cz.pro­ducts.erstegrou­p.com/Retail/cs/Pro­dukty/Fondy/Fac­tsheety/Fund_ge­neral/index.phtml?ID_NO­TATION=45677989&­ISIN=CZ000847­2263

V květnu 2015 vydán článek o ČNB, ve kterém je psáno "Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta Více na: http://zpravy­.e15.cz/burzy-a-trhy/meny/devizove-intervence-nekonci-cnb-nezvysi-ani-rekordne-nizke-sazby-1187248

Na čem vastně závisí obecně ziskovost fondu investujícího do českých stát. dluhopisů?

Odpovědi
Hlada

Otevřené investiční fondy existují v ČR už od revoluce. Obecně jsou vysoce rizikové, málo výnosné a likvidita taky nic moc. I tenhle fond, který má nějakých 24% za 5 let mi nepřipadá nijak výjimečný. Když se od zisku odečte 1% vstupu a 0,9% správcovského, tak snad ani nemá smysl za to riziko uvažovat dál.

Pepa25

V investičním horizontu (u tohoto 3 roky) pravděpodobně bude. Ale jeho výnos bude nevalný až zanedbatelný. Výnos fondu závisí na ceně dluhopisů, která závisí na více faktorech než jen na úrokových sazbách vyhlašovaných ČNB. V současné době konkrétně dost záleží na struktuře portfolia, laicky kolik který fond drží dluhopisů koupených dříve, které ještě nesou slušný úrok.

Pepa25

Nesouhlasím s příspěvkem uživatele Hlada, že „otevřené investiční fondy jsou vysoce rizikové, málo výnosně a likvidita také nic moc“. To možná platilo pro fondy v kupónové privatizaci. Dnes nabízené podílové fondy mají perfektní likviditu a rizikovost se liší (viz standartizované 7 stupňová škála). Otázka výnosnosti záleží na tom, s čím to porovnáváme …
Technická poznámka: Výkonnosti se uvádějí čisté, už po odečtení nákladů fondu. Investor nese jen vstupní poplatek.