Brýle, hodinky, pero s videozáznamom (kamerou)

V súčasnej dobe sa množia rôzne (špionážne) záznamové zariadenia v ráme okuliarov, hodinkách, v pere.
Idem po ulici a nakrúcam na záznam pohľad mestom. Stretnem známeho, priateľa, kamera beží, akurát mám v zábere niečo zaujímavé a teraz dilema:
1 – mám kameru vypnúť, smola zaujímavý záber stratím
2 – mám kameru nechať bežať a partnera upozorniť na nahrávanie
3 – mám kameru nechať bežať a partnera neupozorniť na nahrávanie
Čo poradíte, prosím?
Doplňuji:
AD česílko, to nahrávanie je naozaj problém, dobre vaši priatelia to vedia, a keď vám volajú zfirmy, informujete ich o nahrávaní? Ale čestne priznajte, neprezradím vás.

Nejlepší odpověď
anonym

Kloním se k bodu 2 . Asi stejné dilema jako nahrávání hovorů v mobilu. Řeším to tak, že soukromé hovory (nahrávky) mažu. Aplikaci k nahrávání hovorů mam stále zapnutou na pozadí. Takže ať volám někam nebo přijímám hovor, tak se nahrává. Je fakt, že kámoši o tom ví. Mám to hlavně kvůli firmám.
Doplňuji:
Firmy není povinnost upozorňovat (pozor! nahrávání zvuku, u obrazu je to jiné), takže neupozorňuji. Některým nevyžádaným hovorům jsem to řekl na konci hovoru s tím, že to podstoupím, tu nahrávku Úřadu na ochranu údajů. I u nevyžádaných SMS od firem si dělám screenshot displeje mobilu. Jinak u firem tvrdě nahrávám aniž by to věděli a pak se divý vedení jak jednají s lidmi.

Další odpovědi
terry

Vžij se do situace známeho, priateľa, který navíc může být třeba naštvaný nebo mít nějakou jinou nepříjemnou náladu.
Proto hlasuju pro 2.

anonym

Podle zákona – varianta 2), podle života, často 3), ale podle praxe ani jedno. Protože málokdo má potřebu používat skryté záznamy, pokud ano, zapíná jen v oddůvodněných případech a ze závažných důvodů (na něž pamatují legislativní výjimky).
V ostatních situacích je natáčení (např. na mobil) zjevné, takže tím je informační aspekt splněn a jestliže by někdo měl výhrady, může se průkazně ohradit.
Doplňuji:
Ad led, vzhledem k tomu, že k tvému stylu toto nesedí, naskýtá se jediné vysvětlení – ve zralém věku jsi podlehla pokušení svůdníka, z něhož se vyklubal agent a ty teď hledáš nějaké morální ospravedlnění, jak se vypořádat s vtíravými výčitkami.

anonym

Dr.Axl, nemusím hľadať ospravedlnenie, tvoja rádobyvtipná poznámka sa mi k tebe nehodí, to na starobu, chceš byť z moralistu a kazateľa za vtipného?
Pýtala som sa preto, že som sa s takýmto spôsobom stretla v praxi a neboj sa nešlo o špionáž, alebo ano?
jeden z prípadov: Išlo o neoznámený záznam počas divadelného predstavenia a počas prestávky vo vestibule, čo sa nás dotklo. V divadlách je zakázané robiť audio a video záznamy počas predstavenia.

anonym

No jo, ale tys použila 1. osobu (styl „ich“ = já).
Vzhledem k doplnění a ještě k tomu v takových prostorách, platí jednoznačně povinnost informovat, nebo požádat o svolení.
Při nesouhlasu by měl kameraman vypnout. Pokud natáčel bez povolení představení (aniž byl od legitimního média a měl dohodu s provozovatelem), jedná se o porušení zákona a tys měla konat svou občanskou povinnost a oznámit provozovateli, aby mohl reagovat následnými kroky.