Avatar uživatele
anonym

Brýle, hodinky, pero s videozáznamom (kamerou)

V súčasnej dobe sa množia rôzne (špionážne) záznamové zariadenia v ráme okuliarov, hodinkách, v pere.
Idem po ulici a nakrúcam na záznam pohľad mestom. Stretnem známeho, priateľa, kamera beží, akurát mám v zábere niečo zaujímavé a teraz dilema:
1 – mám kameru vypnúť, smola zaujímavý záber stratím
2 – mám kameru nechať bežať a partnera upozorniť na nahrávanie
3 – mám kameru nechať bežať a partnera neupozorniť na nahrávanie
Čo poradíte, prosím?
Doplňuji:
AD česílko, to nahrávanie je naozaj problém, dobre vaši priatelia to vedia, a keď vám volajú zfirmy, informujete ich o nahrávaní? Ale čestne priznajte, neprezradím vás.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 4318 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Kloním se k bodu 2 . Asi stejné dilema jako nahrávání hovorů v mobilu. Řeším to tak, že soukromé hovory (nahrávky) mažu. Aplikaci k nahrávání hovorů mam stále zapnutou na pozadí. Takže ať volám někam nebo přijímám hovor, tak se nahrává. Je fakt, že kámoši o tom ví. Mám to hlavně kvůli firmám.
Doplňuji:
Firmy není povinnost upozorňovat (pozor! nahrávání zvuku, u obrazu je to jiné), takže neupozorňuji. Některým nevyžádaným hovorům jsem to řekl na konci hovoru s tím, že to podstoupím, tu nahrávku Úřadu na ochranu údajů. I u nevyžádaných SMS od firem si dělám screenshot displeje mobilu. Jinak u firem tvrdě nahrávám aniž by to věděli a pak se divý vedení jak jednají s lidmi.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
terry

Vžij se do situace známeho, priateľa, který navíc může být třeba naštvaný nebo mít nějakou jinou nepříjemnou náladu.
Proto hlasuju pro 2.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Podle zákona – varianta 2), podle života, často 3), ale podle praxe ani jedno. Protože málokdo má potřebu používat skryté záznamy, pokud ano, zapíná jen v oddůvodněných případech a ze závažných důvodů (na něž pamatují legislativní výjimky).
V ostatních situacích je natáčení (např. na mobil) zjevné, takže tím je informační aspekt splněn a jestliže by někdo měl výhrady, může se průkazně ohradit.
Doplňuji:
Ad led, vzhledem k tomu, že k tvému stylu toto nesedí, naskýtá se jediné vysvětlení – ve zralém věku jsi podlehla pokušení svůdníka, z něhož se vyklubal agent a ty teď hledáš nějaké morální ospravedlnění, jak se vypořádat s vtíravými výčitkami.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Dr.Axl, nemusím hľadať ospravedlnenie, tvoja rádobyvtipná poznámka sa mi k tebe nehodí, to na starobu, chceš byť z moralistu a kazateľa za vtipného?
Pýtala som sa preto, že som sa s takýmto spôsobom stretla v praxi a neboj sa nešlo o špionáž, alebo ano?
jeden z prípadov: Išlo o neoznámený záznam počas divadelného predstavenia a počas prestávky vo vestibule, čo sa nás dotklo. V divadlách je zakázané robiť audio a video záznamy počas predstavenia.

před 4317 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

No jo, ale tys použila 1. osobu (styl „ich“ = já).
Vzhledem k doplnění a ještě k tomu v takových prostorách, platí jednoznačně povinnost informovat, nebo požádat o svolení.
Při nesouhlasu by měl kameraman vypnout. Pokud natáčel bez povolení představení (aniž byl od legitimního média a měl dohodu s provozovatelem), jedná se o porušení zákona a tys měla konat svou občanskou povinnost a oznámit provozovateli, aby mohl reagovat následnými kroky.

před 4317 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek