Březová voda(sklizení,…)

Chtěla bych se zeptat, jen jestli nemáte někdo náhodou zkušenosti se sběrem Březové mízy. A jak se zní dá vyrobit šťáva, sirup či co.? Dá se pít i čerstvě získaná míza? Diky za odpoved

Nejlepší odpověď
Drap

Dá se pít i čerstvá. Sirup lze připravit stejně jako všecny byliné sirzpy. Březová voda se sbírá na jaře, v dubnu a kvetnu. Buď se kmen stromu navrtá cca 3 cm a do otvoru se vsune šikmo sežízlá trubička, pod kterou se umístí nádobka do které odkapává. Dalším zpusobem je vyříznutí úzkého proužku kůry, do písmene V. Pod spodní bod se připevní kousek plechu, prohnutý do korýtka, kudy šťáva odkapává. Písmeno V by nemělo přesáhnout 1/4 obvodu stromu a šířka zážezu by neměla být větší jak 1 cm. To vše aby strom se mohl zhojit a neuschl.