Retko

Bratranec ze „4 kolena“.

Co to znamena.

Diky

Nejlepší odpověď
annas

Bratranec a sestřenice patří do pobočné linie příbuzenských vztahů (= děti sourozenců mých rodičů, tedy tety nebo strýce). Můj otec nebo moje matka mohou mít třeba jen jednoho sourozence, který bude rodičem třeba jen 1 dítěte (syna). Ten bude mým bratrancem v 1. linii. Další potomstvo po linii sestupné se označuje čísly – 1. – x. Proto bratranec ze 4. kolena (linie) je můj prapraprabratranec. Většinou ho už ani neznáme. Zajímavost – Týden.cz uvádí, že prý Brad Pitt a Barack Obama jsou bratranci přes devět kolen.

Doplňuji:
„Kolena“ jdou od nás, současníků, dolů, nikoliv do stran podle sourozenců.

Další odpovědi
quentos

matka nebo otec má tři sourozence a toto je syn nejmladšího z nich (každý ze sourozenců, tedy tet/strýců představuje jedno „koleno“)
Doplňuji:
první z kolen je ovšem rodič sám

annas

Quentos nemá pravdu. Kolena jdou od nás, současníků, dolů, nikoliv do stran podle sourozenců.