LejdyTerr

Brát, nebo nebrat hypotéku?

Vyplatí se dnes mladému člověku jít do hypotéky a upsat se na 30let? Hodně lidí mě a manžela od toho zrazuje, ale jaké je jiné východisko? Bydlet celý život v podnájmu a dávat desetitisíce ročně cizím lidem za podnájem? To je asi lepší platit hypotéku a vědět, že jednou mi to bude patřit, ne? Jaký na to máte názor?

Nejlepší odpověď
Drap

To si musí každý rozhodnout sám. Pokud máš stálé a dobré zaměstnání, a dlouhodobě se dá předpokládat schopnost splácení, tak bych osobně hypotéku volil.

Další odpovědi
anonym

Tohle si budete s manželem muset rozhodnout sami. Je tu ale jasné jedno:
Když budete 30 let platit měsíčně za pronájem bytu 8 tisíc Kč, tak jsou to pro Vás de fakto peníze za bydlení a nic jiného. Když budete stejnou částku měsíčně splácet jako hypotéku, tak to bude splácení vlastní nemovitosti. Je třeba zvážit ale jednu okolnost, kde by Vám hypotéka mohla způsobit vážné problémy, a to je ztráta zaměstnání a neschopnost splácet hypotéku. Přijít o nemovitost a muset ještě doplácet dluh, to také není řešení. Takže zvažte pro a proti hodně pečlivě. Jako mladá bych ale do takového rizika šla.

pokazdejinak

já jsem pro :)

ale jak píše očko – je tu riziko ztráty příjmu… velmi doporučuju se na tohle riziko pojistit (ano, jde to) a spočítejte si potom celou splátku i s pojištěním, jestli se vám to pořád vyplatí

možná není od věci nechat si to propočítat od nějakého dobrého (!) finančního poradce – mívají i zajímavé slevy z procentní sazby u hypotéky… dřív jsem tu doporučovala fincentrum, ale firmu nedávno prodali a bůhví, jaké budou požadavky nového vedení na ziskovost :/ spíš jestli máte v okolí někoho, kdo byl spokojený se svým poradcem, ať vám dá kontakt. anebo si nechte vypracovat víc nabídek a porovnejte :) …nic vám nesrazí sazbu hypotéky tolik, jako když se o vás budou přetahovat ;)
http://www.fin­centrum.com/na­se-sluzby/financni-poradenstvi
http://www.par­tners.cz/cs/po­radenstvi/s-cim-vam-muze-financni-poradce-partners-pomoci/

Anuket

Známý měl pěkné řešení. Měl přítelkyni, oba měli krásnou práci, ale bydleli stále u rodičů. Trvalo to tak asi pět let. Z jedné strany to byla „prověrka“, zda společné bydlení, natož společná hypotéka má smysl, mezitím ale zároveň šetřili, splatili takhle přes polovinu hypotéky a zbytek si půjčili, ale jde o naprosto minimální splátku. To mi přijde jako optimální řešení.

Bohužel ne každého u sebe rodiče drží dlouho a mají takovou možnost. Pak je z mého úhlu pohledu lepší si vzít starší domek za menší cenu, platit rovněž minimální splátky a průběžně renovovat, opravovat, i když to chce dost úsilí.

ReHu

Jo je těžká otázka. Jde hlavně o to, jak máte DLOUHODOBĚ zajištěny finance. Protože v dnešní době není jistota v zaměstnání ve velkém podniku, v malém podniku ani v státních službách. Ani jako živnostník atd.
Zastávám názor, že je lepší bydlet ve svém. Platit hypotéku třeba 30 let. Oněch 30let by se přece nájemné muselo platit taky. A i potom a dál a dál.
Proto je jistější nepoléhat pouze na jediný finanční zdroj. Když se něco pokazí, už nic nezbyde. Když máte zdrojů několi, ještě máte z čeho čerpat na nutné výdaje.

yvonka67

Zdravím,
nevidím v tom problém, ale asi bych si nechala v tomto ohledu poradit od někoho zkušeného, kdo je schopen mi s tím poradit. Nejlépe od finančního poradce, který mně nic nestojí a je schopen mi vybrat z několika bank. Pokud budete mít zájem můžete mne kontaktovat: sebeky@seznam.cz

petrdostal

Já bych si hypotéku nikdy nevzal. Nedokážu si představit, že bych skoro celý život splácel nějaký dluh. To radši budu žít v nájmu a budu mít klid. Našli jsme si prostřednictvím https://www.psn­.cz/property/pro­najem-bytu pěkný pronájem bytu, takže jsme s naším bydlením spokojeni.