FikeCZ

Boucha mouka?

http://www.you­tube.com/watch?v=guX­lwVtVqAA

podival jsme se na tohle a dost mne to zaujalo..Myslite ze opravdu jenom ten papirovi pytlik zapalili a ono to vybuchlo? nebo pod to dali petardu?

Nejlepší odpověď
arygnoc

mouka jako taková ne.

ale:
jistá koncentrace prachu (třeba i moučného, ale i uhelného a pod <homogénniho prachu, prachu stejného zložení)>, může vytvořit třaskavou směs (záleží na vlhkosti a teplotě vzduchu), která skutečně může explodovat.
Proto platí např. zákaz kouření v obilných silech, mlýnech a pod. (ne, od cigarety nic nebouchne, ale od kuřáka, který právě škrtne zapalovačem, už to bouchnou může).

to, co je na tom videu, je nepravděpodobné.
Jak co se týče použití balíčku mouky, tak i razance výbuchu.

Další odpovědi
Drap

Je to nesmysl

www

Mouka rozptýlená v prostoru za přístupu vzduchu, stejně tak jako jiný organický prach je skutečně výbušná.
Takto ale rozhodně ne.

anonym

obyčejná recese, jinak by se dávala do do petard mouka a né síra a podobné drahé věci, které škodí čínskému průmyslu :)

baghira

Mouka v pytlíku ne, ale moučný prach rozptýlený ve vzduchu v určité koncentraci je výbušný (a to opravdu docela silně). Petarda, která rozhodí do vzduchu kilo mouky a současně ho přitom zapálí? Proč ne. Doma bych to rozhodně nezkoušel.

Následující informace je z hasičských stránek webu ministerstva vnitra:

Veškeré organické prachy jsou výbušné, ať už vznikají jako nežádoucí produkt při zpracování nebo jsou hlavním produktem výroby. Je to senný a obilní prach, škroby a mouky, cukr, kakao, čaj, koření, tabák, kávoviny, sušené mléko, dřevěný a korkový prach, prachy vláknitých látek – lnu, bavlny, buničiny, koudele, konopí, juty. Jsou velmi náchylné k tvorbě elektrostatického náboje a mají nízké dolní meze výbušnosti. Patří sem i prachy vyráběných látek jako jsou mýdlové prášky, barviva, léčiva, výbušniny, tuhé uhlovodíky, plasty aj.

Zdroj: http://aplika­ce.mvcr.cz/ar­chiv2008/caso­pisy/150hori/10_98/vy­busnos.html

slanecMLG

kouknete na borice mytu, do tubusu dali mouku, do ni zapichli svetlici a zespodu dotoho pustili ztlaceny vzduch, nasledny oblak od svetlice vzplanul v ohromnou ohnivou kouli, dobrej serial