Avatar uživatele
Brozma

Bolí koně nandavání podkov?

Myslíte si že nandavání podkov na kopyta, koně bolí nebo ne?
Hlasujte v anketě a svoji volbu mi vysvětlete

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4077 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kapka

Ne

Pokud je kůň podkován správně, pak ho to nebolí. Je to jako byste si stříhal nehty nebo do nich vrážel hřebíky apod. Nic neucítíte.

Ale: Na chodidle v místě, kde se stýká rohovina lístková s rohovinou rourkovou, je asi 2 mm široký proužek nepigmentované rohoviny, zvané bílá čára, která má pro podkování velký význam. Podkovák zaražený dovnitř od bílé čáry způsobí takzvané zakování, to je zranění nebo zhmoždění škáry kopytní, což má za následek kulhání. Škáru kopytní může zhmoždit (otlačit) také podkovák, který je size zaražen vně od bílé čáry, vyšel však z rohové stěny příliš vysoko nebo se v rohové stěně ohnul dovnitř a tlačí. Každé zranění nebo zhmoždění škáry kopytní je velmi nebezpečné, léčení jeho následků může trvat i několik týdnů.

Doplňuji:
Já ještě doplním: ty podkováky /něco jako hřebíky/ se nezatloukají do kopyta tak, jakože do hloubky. Oni se zatloukají zespodu šikmo nahoru a konec vyleze ze stěny kopyta zase ven, co přečuhuje, to se odštípně kleštěmi a pilníkem zabrousí. Já jen aby si někdo nepředstavoval, že se podkova prostě přibije podkovákem kolmo a jsou tam nějak v hloubce zaražené.

Zdroj: http://jk.dras­tich.sweb.cz/pos­troj9.html

Upravil/a: kapka

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym, beer Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Pokud se úchyty podkov zatlučou moc hluboko do kopyta

Samozřejmě, pokud hřeby zasáhnou do živého tak to bolí a můře dojít i k trvalému poškození. Pokud to však dělá zkušený a šikovný podkovář, tak to nebolí,

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
helcaify1

Ne

Doplňuji:
Můj kůń vždy klidně stál a ani neřehtá, ani se necuká nijak. Dle toho usuzuji, že ho to nebolí :)

Upravil/a: helcaify1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirkajirka

Pokud se úchyty podkov zatlučou moc hluboko do kopyta

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Reuef

Ne

Doplňuji:
podle me neboli kdyz je kovar sikovnej…vas taky neboli kdyz si strihate nehty (kdyz jste ovsem sikovnej…)

Upravil/a: Reuef

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miniem

Pokud se úchyty podkov zatlučou moc hluboko do kopyta

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek