led

Boli, alebo neboli vojaci NVA v Auguste´68 na území ČSSR?

Narazila som na rozpor pri spomienkach,
mnohí vtedajší obyvatelia pohraničných oblastí susediacich s bývalou NDR, mi hovorili o nemeckých vojakoch v ich oblasti v prvých dňoch „bratskej záchrany socializmu v Československu“ tj.21.-25.augusta 1968.
Ale oficiálne informácie a historici (aj dnešní) tvrdia, že tam neboli. Spomínajú si pamätníci, naozaj pamätníci a preboha, len nie historici a ľudia mladší 15 rokov v tej dobe, na prítomnosť nemeckých vojakov počas invázie vojsk Waršavskej zmluvy?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… trochu jiné zdroje uvádějí, že ano („Včera, dne 20. srpna 1968 kolem 23. hod. večer, překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky“ Provolání ÚV KSČ z 21. srpna 1968 >>> nebudeš asi brát jako relevantní) … takže:
--- složení okupačních armád: https://forum­.valka.cz/topic/vi­ew/29310#103881
--- „Až v druhém sledu obsazování se připojila i vojska NDR (tzv. Nazionale Volksarmee, z hlediska tehdy platných mezistátních úmluv vlastně zcela nelegální vojenské uskupení!).“ http://www.to­talita.cz/1968/196­8_armada_sssr_02­.php
--- „Oznámil velvyslanec SSSR S. V. Červoněnko presidentu republiky Ludvíkovi Svobodovi invazi vojsk pěti států na území Československa. Šlo o armády Sovětského svazu, Německé demokratické republiky, Polské lidové republiky, Bulharské lidové republiky a Maďarské lidové republiky.“ zdroje: https://forum­.valka.cz/topic/vi­ew/75260#277546 čas 23.30 20.8.1968 ; http://www.68­.usd.cas.cz/cz/chro­nologie.html chrolologie pdf III
--- zde na fóru je i fotka německých vojáků v ČSSR https://forum­.valka.cz/topic/vi­ew/28344#99351 a dále se probírá postup, složení a i několik případů očitých svědectví

Další odpovědi
da ny

Snad (podle pamětníků) jen malá hrstka, nebo (jak vyplývá z diskuze) u nás byla NVA dříve, během cvičení.
Našla jsem zajímavé „čtení“:

Pražské jaro se nelíbilo Kremlu, ani Západu. Invazi předcházely manévry“
„Západní velmoci neměly z Pražského jara příliš velkou radost. To potvrdil i americký velvyslanec Jacob D. Beam při návštěvě u ministra zahraničí Jiřího Hájka 28. května 1968.“
„Také maďarský premiér János Kádár, s nímž mluvil Brežněv 3. července, prosazoval intervenci: „Jestliže bude třeba, bez váhání se jí zúčastníme.“ Zřejmě i maďarská vláda se obávala vlivu pražských reforem.“
„První cizí útvary přijely na cvičení Šumava koncem května. Manévry byly oficiálně zahájeny 20. června.
Zdroj: https://techn­et.idnes.cz/srpen-1968-pripravy-0mx-/vojenstvi.as­px?c=A150820_163220_vo­jenstvi_vse
„V polovině července se ve Varšavě konala další porada pěti vůdců. Praha účast odmítla, protože se obávala, že by se dostala před jakýsi soud, u něhož by se nemohla hájit.“
„Manévry Pochmurné léto 68, které probíhaly v Polsku, měly vyústit koncem července vpádem do Československa.“
„Objevovaly se i další nenormálnosti. Cestovní kancelář Inturist zrušila 26. července všechny zájezdy do Československa. Začátkem srpna byl jmenován náčelníkem generálního štábu Varšavské smlouvy Sergej Štěmenko, známý odborník na útočné operace.“
Zdroj: https://techn­et.idnes.cz/srpen-1968-pripravy-0mx-/vojenstvi.as­px?c=A150820_163220_vo­jenstvi_vse

ivzez

Zajímavá otázka, jsem zvědavá, jestli se někdy dozvíme odpověď.

Četla jsem, že za NDR se zúčastnila jen úzká skupina specialistů.
Ostatní vojska měla zůstat připravena za hranicí.

(Já jsem tehdy byla v Harrachově, vím jenom o polských vojácích.)
___

Měl by prosím někdo alepoň jeden jediný důvěryhodný odkaz
na to, že se invaze v roce 1968 zúčastnila i NV?

Článek v Parlamentních listech není podepsán.
Zmiňuje sice „zvěřejněné materiály“, ale neuvádí žádný odkaz.
Zkoušela jsem hledat sama, ale zatím k tomu nic nenašla.

Zato jsem našla řadu německých článků. které tvrdí,
že se NDR invaze zúčastnila pouze na papíře, hranice prý nepřekročila.
Což o to → je v jejich zájmu toto tvrdit.

Moc bych stála o odkaz na historické materiály.
Článkům se nedá věřit.

Kdyby někoho zajímal příklad:
https://www.wel­t.de/kultur/his­tory/article13667308/­Ulbrichts-Panzer-fanden-nicht-den-Weg-nach-Prag.html

dr.luha

Tady o tom něco píšou…https://www­.parlamentnilis­ty.cz/zpravy/kau­zy/Radeni-armady-NDR-v-srpnu-1968-Primi-svedci-a-fakta-o-nichz-se-casto-mlci-282908

Kryšpín

Starý pamětník mi pravil, ano vpadli jsem, ale v zápětí je soudruzi odvolali

led

Mc Merkurion, ďakujem

led

ivzez, ľudská pamäť je neprekonateľná 🙂

led

špecialisti… ano, boli to „špecialisti“ v uniforme, rovnako ako ajšpecialisti v Afganistáne, Iraku a podobne

led

Kryšpín, preto som udávala ten termín 5 dní. Možno ani toľko to nebolo, pretože okamžite za nimi prišli udatní vojaci Červenej armády a poslali ich domov.

led

dr.luha, osobitné ďakujem, potvrdili ste mi pravdovravnosť pamätníkov.

ivzez

Pod tím článkem není nikdo podepsán a přestože zmiňuje „zveřejněné záznamy“, neuvádí jediný odkaz… Zkouším hledat dál.

(Také jsem slyšela, že tu v srpnu 1968 byli i Němci,
ale nikdy jsem k tomu nenašla žádný důvěryhodný podklad.)

ivzez

Led,
Parlamentní listy bohužel nejsou důvěryhodným zdrojem informací.
Tím není ani lidská paměť.

Průkazné by byly archivní materiály, ale ty nikdo nezveřejnil. Proč asi?

led

Pretože, to oficiálne nikto nechce priznať.
Ale ľudom, ktorí mi to hovorili, verím. Nehovoriac, že svojho času na „túlačkách“ po NDR mi to tiež potvrdil človek, bývalý nemcký vojak, ktorý v oblasti bývalých Sudet v tej uniforme bol.

ivzez

Jj, bylo by možné, že to Němci nechtějí oficiálně přiznat, dokonce bych řekla, že je to velice pravděpodobné .

Ale proč by je kryli Rusové, Poláci, Maďaři a Bulhaři? Nezdá se mi pravděpodobné, že by se někdo „neprokecnul“.

Našla jsem jeden článek v německém spolkovém archivu (ještě jej nemám přečtený), možná, že by Vás mohl také zajímat:

http://www.bun­desarchiv.de/DE/Con­tent/Virtuelle-Ausstellungen/21-August-1968-Einmarsch-Kein-Einmarsch-Die-Beteiligung-Der-Nationalen-Volksarmee-Der-Ddr-An-Der-Niederschlagung-Des-Prager-Fruhlings/21-august-1968-einmarsch-kein-einmarsch-die-beteiligung-der-nationalen-volksarmee-der-ddr-an-der-niederschlagung-des-prager-fruhlings.html

___

Mně nejde o to nějak hájit Němce, zvláště když čtu, jak se Ulbricht na tu invazi třásl …

Jen mne zajímá mne, jak to ve skutečnosti bylo.

PS:
Bývalý německý voják mohl být v Sudetech o pár týdnů dříve…

led

S tým vojakom som hovorila v roku 1970, takže vážne pochybujem, že by sa až tak veľmi mýlil.

ivzez

Až tak velmi?
Šlo o rozdíl jenom několik týdnů.

Cvičení od 18. do konce června, invaze v noci
z 20. na 21. srpen.

Celou dobu se snažím najít něco k německé účasti, ale zatím nenacázím (články nebývají dobrým zdrojem informací).

Nejvíc mne na tom zaráži to, že se dokumenty o neúčasti NVA měly najít v moskvském archivu (kopie jsem neviděla) a že se proti informací o neúčasti NVA neozval žádný z ostatních států či jednotlivých účastníků.

Jaký zájem by mohly mít Maďarsko, Bulharsko, Polsko a dnešní Rusko tvrdit, že se invaze nezúčastnila NVA, kdyby to nebyla pravda?

led

ivzez, zaujímavá, stále neveriaca, pripomienka po prečítaní odkazov zodpovedi Mc Merkurion a uzavretí otázky…

ivzez

Důvěřuj, ale prověřuj…

Cvičení mělo trvat od 21. do 30. června a sovětská vojska prý (další neověřená informace, tentokrát z fóra v jednom z odkazů Mc Merkuriona) po skončení cvičení ČSSR opustila až 3. srpna…

Ten časový úsek, během něhož tu neměla být žádná vojska, se nějak krátí, že?
_____

Podle dalšího článku našli informace o tom, že se NDR invaze nezúčastnila, v moskevském archivu rakouští (!? → těm abych asi věřila, myslím, že nemají důvod „nahrávat“ někdejší NDR) historici.

ivzez

Oznámení odchodu posledních vojenských jednotek, které se zúčastnily cvičení ve dnech 20. až 30. června 1968 → MNO odchod oznámilo 3. srpna 1968 .

Viz Chronologie III (PDF, 24.229 MB), str. 218:
http://www.68­.usd.cas.cz/fi­les/chronologi­e/Chronologie_I­II.pdf

led

Ale to predsa nepopiera moje tvrdenie.

ivzez

Takhle:

Já si sice myslím, že se invaze mohla zúčastnit i NVA, ale zatím jsem pro to nenašla důvěryhodný podklad.

Lidské vzpomínky jsou nespolehlivé už po pár dnech, natož po několika týdnech, měsících, dvou letech, po 50 letech. Proto potřebuji dohledat tehdejší (původní) zprávy nebo dokumenty.

Zarážející je především to, že se ani jedna z ostatních zemí neohradila proti informaci rakouských historiků, kteří měli (informace z článku, nikoliv přímo od nich → ale hledám dál) v Moskvě dohledat, že se NVA nezúčastnila.

ivzez

Nepopírá.
Ale podporuje mou domněnku o splynutí vzpomínek…

led

spomeňte si na klasický výrok „a predsa sa točí“ aj keď to oficiálne popierajú. Nezastavíte kolobeh Zeme okolo Slnka, len preto, že to tým, čo sú u moci nevyhovuje.

Mc Merkurion

… holky nehádejte se, za měsíc nám budou tvrdit, že v Mnichově byl Beneš s Hitlerem sám, určitě najdou nějakej dokument, nebo foto ostatních na Aljašce …

led

Otázku som položila, preto, že nedávno mi tamojší starousadlíci rozprávali až neuveriteľné príbehy z tých čias. Nielen o nemeckých vojakov, ale aj o dôstojníkovi ČSLA, ktorý nepustil sovietsku jednotku do kasárni a prikázal im utáboriť sa mimo jeho vojenský priestor. O vojakoch 2.sledu (odkiaľsi z Ázie), ktorí pomáhali pri žatve, ale aj o ruskom veliteľovi, keď sa mu prišla sťažovať dievčina za znásilnenie, nechal nastúpiť svoju jednotku, ona ukázala páchateľa a veliteľ ho na mieste okamžite zastrelil. Alkohol, ženy a rabovanie mali prísne zakázané.

ivzez

Podle mne může po tak dlouhé době být problém s pamětí.
V červnu 1968 se u nás uskutečnilo cvičení vojsk Varšavské smlouvy,
kterého se účastnila i NVA. To je rozdíl několika (7–11) týdnů, což
lidem může po padesáti letech splývat.

led

Takže podľa vás to mohli byť pozostatky cvičenia?

ivzez

Nevím to samozřejmě jistě, ale myslím
si, že k určitému splynutí v paměti dojít mohlo.

(Také se mi někdy některé podobné věci spletou, napraví to až ověření informací v důvěryhodných zdrojích.)

hapiky

Dederonům byla odepřena účast na samotné invazi. Jinak v té době probíhaly na našem území již od jara manévry W.paktu.
Byla to příprava na invazi, která se samotná uskutečnila až na třetí pokus.

ivzez

Mohu poprosit o nějaký (ideálně věrohodný) odkaz?

ivzez

Míním odkaz na ty tři pokusy.

hapiky

Bylo to na ČT 24, běželo to v titulkách, proto neznám detaily. První invaze byla plánovaná už v březnu 1968 ale uskutečnila se až na třetí pokus v srpnu. Tak nějak to běželo.

hapiky

https://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/historie/jdi-domu-ivane/historici-intervence-odstartovala-az-na-treti-pokus_76640.html

ivzez

Děkuji.