Avatar uživatele
Pokročilý

Bojíte se vyjádřit vlastní názor?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nebojím, ale vždy jsem na to doplatil. Kdo říká opak, nemá pravdu.
Socialismus s tím nemá nic společného.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nebojím. Tedy doposud jsem se nikdy nebál...
...a mnohdy nemám ani problém s tím, že jej vyjádřím proti většině, to pokud svůj názor považuji za správný, důležitý a přínosný.


Avatar uživatele
Bronzový

Ne, ale někdy nepovažuju za nutné ho sdělovat.


Avatar uživatele
Zlatý

Vy chcete, poznať môj názor?
Vyjadriť ho nahlas?
To snáď nie...
Nebojím sa a hrdo vmetiem ho do očí,
veď môj názor názorom mocnejších je,..
Čo, prosím, pýtate sa? ,,,
Vy chcete poznať ten, čo v hĺbke duši je skrytý?
Čo keď ho tí, mocní, pochopia...
Niesť mám za to následky?
Čo potom?
Obyčajný človek som, v dave skrytý...
pravdu poviem, za názor svoj sa bijem...
tam, kde nič nehrozí mi.

Nie je problém v strachu z vyjadrenia svojich vlastných názorov. Problém je v schopnosti, odvahe, zmysle a ochote "niesť kožu na trh" a stáť si za svojim názorom, presvedčiť iných o "svojej pravde", prípadne niesť i následky, niekedy aj nepríjemné.
Náš názor, skutočne je to náš názor, alebo prijatý cudzí názor, či už dobrovoľne alebo násilím? Kto si prizná, že jeho názor, nie je jeho, ale ten prijatý?


Avatar uživatele
Zlatý

Ne. Každý má právo vyjádřit demokraticky svůj názor ( i když někdy existují vyjímky a člověk musí brát trochu ohled na toho druhého ).


Avatar uživatele
Pokročilý

Někdy bojím a tudíž jsem raději zticha. A přemýšlím o tom , proč ten dotyčný má jiný názor , někdy se to i vyplatí. Nemám rád lidi , kteří protlačují jen ten svůj názor , někdy navzdory logice či selskému rozumu. Většinou je potřeba přístup jako u šachů , tedy co nejvíce dalších kroků dopředu, pak jdu ale do bitvy , děj se vůle Boží.


Avatar uživatele

Stojím si jak za vlastním názorem, tak za právem smět jej svobodně vyjádřit. Pouze za socialismu jsem měla trochu víc práce s tím, abych si "nenaběhla". Naštěstí s mluveným slovem jsem nikdy neměla problém.
Kdybych se bála vyjádřit svůj názor, tak by nejspíš za nic nestál.


Avatar uživatele
Bronzový

Je samozřejmě, že člověk musí svůj názor hájit. Aby ho mohl hájit, musí ho umět vyjádřit. Někdy se ale bojíme. Kdysi jsem se také bál vyjádřit svůj názor, třeba před třídou nebo před kamarády, i když jsem ve skrytu duše cítil, že mám pravdu.. Prostě jsem se styděl. V tom případě ale platí, že když máš pravdu, tak se nedej a jdi poctivě za svou pravdou.
Později v životě jsem začal rozlišovat mezi naivitou, férovostí, vychytralostí a nakonec i nečestností v jednání mezi lidmi. I v těchto případech však platí, že musíš umět hájit svůj názor. Jenom je to složitější. Stále ale platí, že co se doma, ve třídě a před kamarády v mládí ve slovních potyčkách naučíš, to později v životě jako když najdeš. Neboj se proto, a jdi do toho!
Doplňuji:
To, co jsem napsal, platí pro obhajování názoru za "normální" situace. Ocitneš-li se však v nespravedlivém a nepřátelském prostředí, potom platí jiná pravidla. Potom jde o to, "uhrát" co se dá a nezradit kamarády.


Avatar uživatele
Zlatý

tak si to zkus- dej moudrou provokativní otázku a když zůstane bez odpovědi, tak bojíme ,)


Avatar uživatele
Stříbrný

Kdyby jiný názor mělo více lidí pohromadě ve společnosti, tak couvnu a budu si myslet své. Protože každému tématu nemusí každý rozumět a přehlasují mě jen proto, že vyjádří svůj názor a já nemám potřebu jim vysvětlovat názor vlastní, když vidím, že bychom na daném tématu se jen dál dohadovali. Jinak, při běžné debatě o o obecných tématech si za svým názorem stojím. Kdyby to ovšem mělo zajít do krajnosti nějakých hádek, raději couvnu a myslím si své. To ovšem neplatí pro třeba partnerství, tam je potřeba vyříkat si vše až do konce a na něčem se domluvit.


Avatar uživatele
Zlatý

Ne. Občas to, že ho řeknu nahlas, nemívá ideální následky, ale s tím se musí počítat.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Luciet

Oceňuji, že jsou zde lidé, kteří jen nekývají hlavou na to, co říká ten druhý. Nikdy jsem se svůj názor projevit nebála a neodsuzuji upřímnost člověka. Je to také známka jeho osobnosti. Obyčejně se neřadím k většině, pokud s něčím nesouhlasím nebo se mi něco nelíbí. A za svými názory si stojím.

Avatar uživatele

anonym

nebojím a stálo mne to v roce ´88 20 tisíc.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3913
Zlatý Drap 2386
Zlatý led 1688
Zlatý marci1 1316
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 975
Zlatý mosoj 864
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.