Adušaa

Bojím se mluvit před třídou, co mám dělat?

Ahoj, mám problém. Je mi 14 a chodím do 8třídy. Zítra mám vykládat o knize, zpaměti co jsem si přečetla. Ale já mám z toho strach nechci mluvit před třídou, prostě nechci je to hrůza, bojím se jen tohoto v tuto dobu, ani bych nešla do školy skrz tento strach… Co mám dělat??

Moje případy:

  • nechtěla jsem jet na lyžák, jen aby se na mě nedívala třída. Chtěla jsem si skrz to zlomit i ruku nebo prst…

Měla jsem vše zjištěné jak to udělat, ale nepovedlo se. Nejela jsem ani tak…
Potom když jsem uměla básničku na zpaměť, tak jsem dostala za 4.. Nemohla jsem to říkat, koktala jsem…

Nejlepší odpověď
led

„Neříkej před třídou“, představuj si kamarádku, jej o knize mluv (dívej na ni takzvaným vnitřním pohledem). Nemysli na známku, na školu, ale na samotný příběh a tvé pocity z něj.
Také jsem jako školačka měla problém vyjadřovat se před tabulí a nesnášela písemné úkoly. Pak jsem jednou četla, nebo slyšela (nyní již nevím přesně) rady:
„1 – Na veřejný projev, přednášku se vždy dobře připrav, téma nestačí ovládat jen v pouhem projevu, ale mít "široký záběr“, to znamená, vědět i to kolem tématu, vzájemné vlivy a vztahy k opisovanému příběhu na čtenáře, na žánr
2 – Zaměř se na konkrétního člověka a povídej to jemu, dívej se mu/jí do očí, všímej si jejich reakce a přizpůsobují tempo a barevnost vyprávění podle jeho/jejího zájmu. Neboj se sem tam odskočit od tématu, odlehči to, pokud spatříš ztrátu pozornosti, to většinu lidí „probudí“ a pak se postupně vrať k původnímu tématu
3 – Řečník, politik většinou nevidí jednotlivce, ale své poslucháče, přitom svůj pohled „rozostří“ tak, aby každý posluchač měl pocit, že to říká právě jemu.
4 – Neboj se použít také mimiku a pohyb těla. „Všímej si i mimiku a gestikulaci profesionálních řečníků, herců, ale také reakce, pohyby“ malého člověka "

Později pracovně i jako učitelka, jsem tento způsob používala, dokud jsem nenabrala jistotu projevu ..

Další odpovědi
annas

No a co. Hlavu vám nikdo neutrhne., pokud se vám vystoupení nepovede tak, jak si představujete.

Ale je zbytečné takto uvažovat.

Jsou to spolužáci, stejně staří jako vy, takže proč se obávat.

Říkejte si: zvládnu to, zvládnu to.

Udělejte si generální zkoušku doma před rodiči nebo sourozenci.

Napijte se před vystoupením vody, abyste neměla sucho v ústech.

Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.

--
Uvědomte, že může být v životě ještě hůř, takže je třeba se dobře připravit a rozmluvit se. Nejste sama, kdo se obává. Ale bát se nepomůže – pokusíte se, uvidíte, že se to podaří.

Pokud by se někdo smál, tak ho nechte, to se vás netýká. On bude ve stejné situaci.

Drap

Prostě nechci, neni žádný, rozumný důvod. Mluvit se musíš naučit, budeš to potřebovat celý život. Musíš sama vyhledávat situace a mluvit před více lidmi. Pokud to nedokážeš přece jen překonat, navrhuji navštívit psychologa.

Admin2

Zkuste si pročíst rady

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-prekonat-opakovany-stres-pri-vystupovani-pred-tridou

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rada-ohledne-prvniho-dne-na-stredni
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-zbavit-stresu-ceka-me-prezenotovani-na-urcite-tema-ve-skole-diky
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/take-se-vam-stava-ze-si-pripravite-rec-pokusite-se-ji-prednest-a-pak-jen-vzpominate-na-co-vsechno-jste-zapomneli

ivzez

Doufám, že si ještě přečteš tento tip:

Pravděpodobně máš mluvit o knize, která se ti líbila,
něčím tě zaujala. Zkus si přestat myslet na třídu, ale
mysli na příběh, který se ti líbil a k jehož přečtení bys
chtěla přivést někoho dalšího.

Nesoustřeď se na to, komu o knize vyprávíš,
ale na všechno, co tě v knize zaujalo.

Poznámka:
Moc se mi líbí odpověď Led.