tazalka

Blue effect – Slunečný hrob a totalita

Co má tato píseň společného s totalitou, kromě toho, že v té době vznikla. Reaguje na ni? Jak? Zajímalo by mě to… Totalitu jsem zažila jako malé dítě… Díky
Odkaz na písničku – http://www.you­tube.com/watch?v=ckNMjjx­NWGk

Nejlepší odpověď
barnajka

Touhle otázkou jsi uhodila hřebíček na hlavičku :)
O smyslu písničky (resp. o významu jejího textu) se vedou dlouhý debaty, na jejichž konci stejně nikdy nedostaneš jednoznačnou odpověď :) Obecně se má za to, že ‚Slunečný hrob‘ vznikl jako vzpomínka na Jana Palacha a vlastně že vypráví o událostech kolem Pražského jara celkově.
Jenomže tato teorie má malou trhlinku: ‚Slunečný hrob‘ měl původně anglický text, který napsal Jiří Smetana krátce po srpnu 1968 (písnička se jmenovala ‚Sunny grave‘).
Jan Palach se upálil v lednu 1969.
Možná, že na Palacha odkazovalo právě až to pozdější přetextování do češtiny, jenže toto mi zatím nikdo nikdy nedokázal potvrdit na 100%. Snad i proto, že nikdo ten původní text pořádně nezná, neví o čem byl…a v té české verzi zase na Palacha žádná JASNÁ narážka není. Všechno jsou jen spekulace.

Když se o písničce začnou bavit pamětníci, vždycky zamáčknou slzu v oku a se slovy: „Kdo tu dobu zažil, ví o čem je řeč“ debatu uzavírají :)
Jenže já právě NEVÍM, já se narodila pár let před revolucí…a ráda bych, aby mi to někdo objasnil…ale nikdo mi to objasnit nechce :)
Každopádně když se začnu v textu nimrat já, nemůžu se ubránit dojmu, že ‚Slunečný hrob‘ je v první řadě o jakési nostalgii, vzpomínání na dětství a časy, který už nikdo nevrátí zpět.
Možná mám příliš přízemní vnímání, ale myslím si jedno: stejně je úplně fuk, o čem ta písnička je doopravdy.
Vyzkoušej toto: zalez někam do klidnýho kouta, pusť si tuhle hudební perlu, zavři oči, vypni rozum a zapni srdce.
Tu naléhavost a poselství UCÍTÍŠ úplně jasně…
…a rozumět netřeba :)

Jakub Nedvěd

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=sc_u5pbNvv8 zhruba ve 25 minutě Mišík s Hladíkem říkají, že písnička byla dlouh na seznamu zakázaných, protože odkazovala na Palacha…