Avatar uživatele
tazalka

Blue effect – Slunečný hrob a totalita

Co má tato píseň společného s totalitou, kromě toho, že v té době vznikla. Reaguje na ni? Jak? Zajímalo by mě to… Totalitu jsem zažila jako malé dítě… Díky
Odkaz na písničku – http://www.you­tube.com/watch?v=ckNMjjx­NWGk

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kapka, barnajka, briketka10 před 4510 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
barnajka

Touhle otázkou jsi uhodila hřebíček na hlavičku :)
O smyslu písničky (resp. o významu jejího textu) se vedou dlouhý debaty, na jejichž konci stejně nikdy nedostaneš jednoznačnou odpověď :) Obecně se má za to, že ‚Slunečný hrob‘ vznikl jako vzpomínka na Jana Palacha a vlastně že vypráví o událostech kolem Pražského jara celkově.
Jenomže tato teorie má malou trhlinku: ‚Slunečný hrob‘ měl původně anglický text, který napsal Jiří Smetana krátce po srpnu 1968 (písnička se jmenovala ‚Sunny grave‘).
Jan Palach se upálil v lednu 1969.
Možná, že na Palacha odkazovalo právě až to pozdější přetextování do češtiny, jenže toto mi zatím nikdo nikdy nedokázal potvrdit na 100%. Snad i proto, že nikdo ten původní text pořádně nezná, neví o čem byl…a v té české verzi zase na Palacha žádná JASNÁ narážka není. Všechno jsou jen spekulace.

Když se o písničce začnou bavit pamětníci, vždycky zamáčknou slzu v oku a se slovy: „Kdo tu dobu zažil, ví o čem je řeč“ debatu uzavírají :)
Jenže já právě NEVÍM, já se narodila pár let před revolucí…a ráda bych, aby mi to někdo objasnil…ale nikdo mi to objasnit nechce :)
Každopádně když se začnu v textu nimrat já, nemůžu se ubránit dojmu, že ‚Slunečný hrob‘ je v první řadě o jakési nostalgii, vzpomínání na dětství a časy, který už nikdo nevrátí zpět.
Možná mám příliš přízemní vnímání, ale myslím si jedno: stejně je úplně fuk, o čem ta písnička je doopravdy.
Vyzkoušej toto: zalez někam do klidnýho kouta, pusť si tuhle hudební perlu, zavři oči, vypni rozum a zapni srdce.
Tu naléhavost a poselství UCÍTÍŠ úplně jasně…
…a rozumět netřeba :)

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jakub Nedvěd

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=sc_u5pbNvv8 zhruba ve 25 minutě Mišík s Hladíkem říkají, že písnička byla dlouh na seznamu zakázaných, protože odkazovala na Palacha…

Nový příspěvek