Avatar uživatele
Questman

Použiji levý, nebo pravý blinkr při vyjíždění z parkovacího místa při příčném parkování?

Blinkry při vyjíždění při příčném parkování.

Situace : zaparkoval jsem příčně na parkovacím místě při okraji vozovky a vyjíždím couváním do vozovky.
Při takové situaci použiji pravý nebo levý blinkr? (zaparkoval jsem v místě u pravého pruhu a vyjíždím opět do pravého pruhu, kde budu pokračovat jízdu stejným směrem).

Je to taková triviální otázka ale vrtá mi to hlavou. Za odpověď děkuji.

EDIT: osobně mi přišel výše zmíněný popis situace naprosto dostačující ale nyní tedy doplňuji jednoduchým schématem situace. https://ctrlv­.cz/EPcL

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zjentek před 1893 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Na kterou stranu budeš točit volantem? On ten blinkr je v drtivé většině dost intuitivní…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
nyjono

Osobně myslím, že levý. Jako když vyjíždíš, tak blikáš levým, když chceš zastavit, blikáš pravým.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cukrar

namalujte obrázek, nebo dejte foto.
Po doplnění obrázku je to lepší. Vycouváváte z parkoviště do vozovky dáte pravý blikač, i když nemusíte, To je červený krok. Pak se rozjíždíte a dále levý blinkr, modrá čára.

Upravil/a: cukrar

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

No HLAVNĚ dávej blinkr tam, kde míníš točit auťákem a použij blinkr na TÝ STRANĚ AUŤÁKU, na kterou míníš točit! Totiž ono PRÁVĚ TOHLE ZNAMENÍ je dosti jednoznačným signálem všem řidičům v okolí, aby tito mohli VČAS PŘEDVÍDAT, na co se mají následně připravit!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Určitě pravý v kroku 1 (i když někteří používaj „blikačky“ vždy při couvání)
V kroku 2 by měl být levý („vjíždíš“ na vozovku) ale nejsem si jist vzhledem k tomu že už vlastně na té vozovce jseš. Ale jo. Určitě blinkr. Aby bylo jasné že se chceš rozjet, že nejsi jen de..l co tam parkuje ve 3. řadě a všichni ho musí objíždět…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

I v kroku dvě platí moje pravidlo. Na kterou stranu točíš volantem? Je to stejné, jako odjíždění od obrubníku. Kam točim, tam blikám. Intuitivnost je jednoduchost.

před 1892 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Questman

@cukrar
Nějaké zdůvodnění toho levého blinkru v druhém kroku? Už přece nikam nezatáčím, vyjel jsem a dál pokračuju rovně, tak na co levý blinkr?

před 1893 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cukrar

Jasně, zákon 316/2000, §15.
ods.6, zní:
(6) Řidič vozidla, které zastavilo nebo stálo a opět vyjíždí od okraje pozemní komunikace nebo od chodníku, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Řidiči autobusu hromadné dopravy osob nebo trolejbusu musí v obci řidiči ostatních vozidel umožnit vyjetí ze zastávky nebo ze zastávkového pruhu, a to snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla; řidič autobusu nebo trolejbusu přitom nesmí ohrozit zejména řidiče vozidel jedoucích stejným směrem.

před 1892 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cukrar

omlouvám se, přehodil jsem číslice, správně
zákon 361/2000

před 1892 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek