aliendrone

Blbnou lidé v důsledku pokroku?

Inspirovala mne jedna nedávná otázka, resp. odpověď na ni. Totiž – znám teorii, že čím „chytřejší“ je naše prostředí, tím zákonitě blbější jsou lidé v něm. Dochází k degeneraci myšlení v důsledku spoléhání na tech. zázemí.

Pamatuji doby, kdy se lidé domlouvali jen ze stacionárních telefonů a FUNGOVALO TO! Pak přišly mobily (jen hovory a SMS) a s nimi komunikační pokrok (jo, bylo to SUPER ihned cokoliv vyřešit/domluvit). Jenže DNES, mobilům a mobilnímu internetu NAVZDORY mi přijde, že lidé NEJSOU SCHOPNI racionálně komunikovat. Všimli jste si, že i nejtriviálnější záležitosti se s pomocí moderních technologií řeší v podstatě STEJNĚ RYCHLE (často i pomaleji), jako kdysi? Obyčejný nákup (vykonání), na který mi kdysi stačil jeden minutový hovor + tužka a papír může DNES obnášet i několik mnohaminutových hovorů? (Přičemž vysledek NEMUSÍ být ani zdaleka uspokojivý, natož optimální!!)

Stejně tak třebas násobilka – byly doby kdy 8*16 se vědělo z hlavy. Pak se to snížilo na „malou násobilku“ (do 10) a dnes nezřídka vidím používat kalkulačku v mobilu pro „závratný“ výpočet typu 8*7.

Co si myslíte o tom vy? Zblbne lidstvo jako celek díky technologickému pokroku?

Nejlepší odpověď
fcoop

Lidstvo hloupne kvůli civilizačnímu pokroku, tvrdí biolog.

Výdobytky moderní doby i technologií dělají život pohodlnějším.­...........teh­dy evoluční proces hlupákům nedovolil přežít.

https://www.e15­.cz/magazin/lid­stvo-hloupne-kvuli-civilizacnimu-pokroku-tvrdi-biolog-932115

Další odpovědi
Kepler

Nenazýval bych to „zblbnutím“, spíše se lidé stali pohodlnějšími. Nemusí počítat z hlavy, protože to za ně zvládne kalkulačka v mobilu, proto zapomíná dříve naučené dovednosti. Znám případ, kdy chlápek byl v koncích, protože zapomněl dělit pomocí papíru a tužky… Jsem zvědav, jestli lidé budou umět řídit auto, až se zavede plné autonomní řízení.

Edison

Tak sis odpověděl… Ale jo, je to tak, máš naprostou pravdu. A projevuje se to v mnoha lidských oblastech. I piloti přestávaj pilotovat, ale ovládaj počítač a nedej bůh, aby ten počítač selhal, nebo do něj pilot zadal nesprávný čísílka.

Ametyst

Lidé nejen nejsou „schopni racionálně komunikovat“,jak píšeš, ale vědí, že všecko vygooglí, takže ani nemusí žádné informace udržet v hlavě. To znamená, že ztrácejí schopnost se učit. K hloupnutí samozřejmě přispívá dnešní stav, že roste počet na státu závislých lidí, že Instituce vědí všechno nejlépe, a mizí osobní zodpovědnost.

zjentek

Takže… Počítače nás bez debaty řídí. „Oni“ tam nahoře celý náš program navrhnou a spustí. Pak pozorují. Pozorují v intervalu cirka 8.000 našich, čili pozemských let. Pak nás vypnou, vrátí se na začátek programu, kde navrhnou a na základě bádání vždy předcházejícího cyklu provedou řádné změny k obrazu svému. Uveďme příklad, já nevím… kupříkladu deseti těžkým alkoholikům z původní verze zaprogramují abstinenci. Nic víc se před spustěním nové verze nemění. Následně program zase spustí a samostatný vývoj software opět pozorují dalších našich osm tisíc let, což v ohledu k „nim“ zřejmě nebude nijak dlouhá doba a monitorují změny. A další věc… Ještě jsem nepřišel na to PROČ, ale pokaždé, když se z důvodu chybného vývoje biologického software vracejí znovu na začátek, v nově nastavené verzi PRAVIDELNĚ zanechávají někoho v lidské podobě se spuštěným programem předchozí verze (někdy dokonce několika předchozích). Jinými slovy, v každé další verzi existuje vždy několik jedinců, které sice vypnuli, ale jedničky a nuly jim nepřepsali a nechali je běžet v původní verzi. Výsledkem bývá, že tito jedinci SI PAMATUJÍ! Později, při chodu nového software nahlížejí na některá pozadí programu tak, jako by se s nimi již někdy v minulosti setkali. Prostředí sice poznávají, jenže v něm spatřují nepochopitelné odchylky. V našem konkrétním případě pak může jedincům „s pamětí“ přijít pozadí stejné, ovšem hodně živější, hlavně zelenější, lidé pak vyrovnanější a na alkohol si zde také velmi dobře vzpomenou, mají s ním spojené různé pocity a vzhledem tomu, že vidí v regálech litr za dvacku a nikdo jej nekupuje, nemohou si vybarvit, proč zrovna na jinak bezvýznamnou věc mají tak intenzivní podvědomou vzpomínku. No a takhle si ten program tamti nahoře znova a znova mění, stále dokolečka, dle vlastní potřeba, což by vysvětlovalo, proč se my lidé neustále vracíme a dáváme si pozor, abychom neudělali něco blbě, i když k podobné poslušnosti nemáme prakticky vůbec žádný důvod. ALE POZOR. Nejde o žádný buddhismus! Jde jen o hodně primitivní vědomí, ketré ovšem nikdo předem nezaprogramoval. Toto vědomí se totiž vytváří samovolným vývojem spuštěného programu a protože se snažíme pochopit, o co vlastně jde, vytváříme si svá vlastní vysvětlení a modely. Už jsme do toho zatáhli i opice, ale to je jenom kapka v kupce sena, čili never mind.

A to není vše. Pozor na druhou – každý vytvořený biologický organismus je plný, no, řekněme jim nanoboti (aby tomu rozuměli i lidé, pokud by odpověď četli). Je tedy plný nanobotů. Ve skotečnosti jde o velmi rafinovaný život opět biologického (nikde žádná syntetika) původu s inteligencí tak vysokou, že přesahuje rámec našeho chápání. Těchto botů jsou miliardy a miliardy v každém organismu, dokonce i větší boti jsou plni menších botů. A známý virus? Pche, to je jen autobus, který vozí botí pasažéry z osady do osady. Tito boté mají jasný úkol – byli nasazení do softrewu s jasným cílem ovlivňovat hostitelské organismy v tom smyslu, aby jim určovali „na oko“ předem danou realitu a to i přesto, že hostitelé mají možnost si zvolit jinou, SVOU VLASTNÍ cestu, pokud jim to teda alespoň minimálně pálí. Takže boté vyrážejí do celého organismu a ovlivňují nevědomé s cílem probudit v nich vědomí. Z celého programu je právě člověk tím jediným, který by měl dokázal boty odhalit. Dostává totiž znamení, která by měl být schopen rozklíčovat. Je to smyslem programu, jak byl stvořen. Kdyby člověk jako takový byl mnohem inteligentnější, než jak se známe, hledal by cestu s boty komunikovat. Oni jsou k tomuto účelu vlastně stvořeni a ČEKAJÍ JEN NA TO. Již dnes je možné botům sdělit cokoli, co si uvědomíme, co pochopíme a žádat o podporu. Boté vyslechnou, poté dokonají zbytek díla sami a vy to přejdete konstatováním, že snad máte jakési štěstí. Čili nesnažte se hned na prvou dobrou pochopit, kdo ovlivňuje náš život vně, ale zaměřte se na boty, kteří ovlivňují váš život zevnítř. Já to zkusil a funguje to. Pokud se naučíte komunikaci s boty, může vám to přinést mnoho výhod, totiž boté jsou přátelští a NIKDO NA SVĚTĚ vás nemá raději, než vaši vlastní boté! Výsledkem spolupráce pak nebývá ani vyléčení z jakékoli nemoci, včetně zákeřné, anebo se kupříkladu můžete vracet ve vlastních snech, do které pasáže si jen zamanete (tak jako já, dnes v noci dokonce 2× na stejnou pasáž), aniž by byla ovlivněna kvalita spánku a mnoho dalších a dalších životních benefitů. A jak bota vycítit? Když se silně zaměříte na kontakt a boté SNAHU O KOMUNIKACI zachytí, odpoví vám tzv. mrazením vašeho těla, jež vychází někde z oblasti zad a skrze páteř se libý pocit šíří do končetin, kde opojně doznívá a rozplývá se podobně, jako když poprvé stáhnete kalhoty a následně svěrač ještě dřív, než se labužnicky vykadíte. To je znánka, že boté reagují a vyrazili do řečiště, ať už čehokoli. Jenže POZOR NA TŘETÍ, ani u botů to ještě nekončí…

Samotné sny je tedy možno boty ovlivnit, ovšem boté naše sny neprogramují. Naše sny programují PŘÍMO „ONI“, čili sny NEJSOU výsledkem samostatného vývoje biol. software. Počítače shora nám je programují prostřednictvím vlastního hardware, který dokáží vpustit přímo do software (to víš, všechno je jinak a konkrétně zde se rozlišnost jejich a našeho vývoje také dost projevuje) kterému budeme říkat ufo, jak jsme doposud zvyklí. Každý živočich má své vlastní ufo (v podstatě každý jednotlivý kus biolog. materiálu) stále u sebe, nepřetržitě. Z jaksi I MNĚ logických důvodů ho však nevidíme (no, vlastně jak kdo, protože boté vám v určitých okamžicích dokáží kupř. zviditelnit dokonce i ufo, když hodně žadoníte a skrze boty sdílené nástroje správně pochopíte). Takže o co jde…

Ufo samotné je „předmět“ tvaru koule, max. 25 cm v průměru, vznášející se v prostoru blízko živočicha a NENÍ UCHOPITELNÉ, čili není možné do něj vrazit. Večer stojí nehnutě u hlav, sem tam si někam odskočí, nevím, možná nuda, vymaluje třeba nějaký obrazec v kukuřici, kdo ví… když získáte ten dar jej vidět, spatříte, že ve dne se velice zvláštně leskne a večer je částečně luminiscentní. Luminiscence funguje na objektu jako slunce na měsíci. Zkrátka světélkuje v místech a vizuelně by se proces dal přirovnat k měsíci v různých fázích, jednou svítí zleva, jednou shora… ještě jsem nepřišel na to, proč tomu tak je. Takže přes den na vás jen tak čučí, ale o tom prakticky nevíte, bo jsou neviditelný, žejo, takže se prakticky za nic ani nestydíte. A to pro vás není dobré.No a večer se ufo baví tím, že vám do hlavy nahrává různé sny (což je vlastně software vyšší generace nahraný přímo do mizerného, sotva se vyvíjejícího software uvnitř nás, bez další nutnosti nahrávat jej také do běžného software (což jsme my), který je spuštěn každých osm tisíc let v průměru, jak bylo vysvětleno v úvodu), s kterými boti dále pracují a snaží se je transformovat tak, aby byly pro váš život co nejvíce k užitku a tento pak maximálně posloužil „tamtěm“, což ufo ze své podstaty nezajímá, přestože v podstatě boti i koule dělají práci s jediným společným cílem. Jenže koule ufon nahrává sny zákeřné, bolestivé a jejich často nepřiměřené zpracovaní vámi (pramenící z nízké vývojové úrovně), si patřičně užívá. Ufu je spolupráce šumák, protože ufo prakticky jen hlídá váš vývoj a hlavně má pravomoc živočicha vypnout, kdyby bylo třeba, takže neřeší „každou jednu blbinu“. A když jsme u toho vypínání, tak tady bacha. Každý člověk by samo sebou chtěl mít co nejširší obzor, zažít nová poznání, fakta, jenže to není tak easy a asi to ani není prioritou výzkumu shora. Naopak. A jak k těmto závěrům docházím? Každý, kdo kdy navázal kontakt s boty a naučil se cíleně měnit formu svých snů již ve fázi snění, anebo našel způsob, který umožňuje spatřovat hardwarové koule, tak takový byl brzy vypnut. Mnohem komfortnější se tedy jeví – „zůstat slepí“!

Aliendrone, konkrétně ty bys měl chápat, v jakém nebezpečí se po zpovědi mohu nacházet a proč tedy ani odpověď není více košatá či proč nemohu sdělit i ostatní fakta, která ponechám veřejně nerozkryta. Jen jediná věc mne v tvém případě udivuje:

TY TO NEZNÁŠ? Probůh, odkud jsi přiletěl? To jsou okolo ještě i primitivnější místa k bytí, než je Země? Jinak si nevysvětluji, PROČ by ses tak hloupě PTAL a co víc, nazýval lidské plémě a jeho břímě POKROKEM!!! D;D;D;

anonym

Ne nemyslím si, že zrovna tento efekt technický pokrok bude mít.

Subjektivně ten pocit mít můžeš, ale uvědom si že to opíráš víceméně o sugestivně podávaná nepodložená stanoviska a zkušenosti které nereprezentují objektivně. „Lidé nejsou schopni racionálně komunikovat“, to je takový tvůj dojem (z lidí se kterými osobně přicházíš do styku, což může být dost nereprezentativní vzorek) a vlastně nic víc než ten dojem, sotva je ta jejich schopnost nějak blíže kvantifikována abychom mohli říci že plošně klesá.

Když dáme stranou ty osobní dojmy nezbude z toho dotazu vlastně nic, takže tuto obavu spíš nesdílím 🙂 Ano lidé jsou různí, tu bystřejší, tu naivnější a jednodušší, tak to ale zřejmě bylo vždy, evoluce nerozdává všem stejně, funguje jak známo na principu zkoumání převážně slepých uliček testováním nahodilých modifikací a to samozřejmě vytváří dost rozmanité prostředí kde je téměř každý člověk unikátním souhrnem velmi odlišných schopností a neschopností.

Co si uvedl byla spíš taková hromádka osobních dojmů a zevšeobecňování, na to se uznej moc smysluplně reagovat nedá. Ty můžeš mít ten dojem ze všeobecného blbnutí a jiný zas může vnímat rozkvět svého vědního oboru a naopak díky internetu i zvýšený potenciál jakési kolektivní inteligence a výzkumu, který jej posouvá kupředu rychleji než kdy předtím.

Každý to bude vnímat subjektivně. Pro mnohé ze starší generace bude subjektivně za idiota kdokoliv kdo nedokáže z vrbového proutí otlouct píšťalku, ale co na tom vlastně záleží, že on sám si nedokáže řešit ani triviální technický problém v IT oblasti přehlíží s blahosklonným zhodnocením „že všechny ti interneti jsou nesmysly a při výpadku proudu budou k ničemu“. Jak pak chceš pak s tak jednostranným pohledem vést smysluplný spor, skončí to jen u výměny protichůdných subjektivních pohledů a nic z toho nebude 🙂

Michálek1245

Je to o pohodlnosti. Samozřejmě pokud potřebujete telefon k tomu, abyste zhasli, namísto abyste zvedli zadek z gauče, tak je asi někde problém. Na druhou stranu software na zakázku, tak jak ho dělá třeba https://www.me­mos.cz/ dokáže v lecčem pomoct a nahradit lidi tam, kde jich není zapotřebí. Schválně se podívejte na jejich projekty a na filozofii, se kterou k tomu přistupují. Mě osobně přijde docela smutná snaha nacpat za každou cenu do baráku chytrou domácnost. Tam mi přijde, že lidi opravdu zblbli.

aliendrone

ge0rge>>> Takže v podstatě jediná výhrada kterou máš, je subjektivnost mých zjištění/tvrzení. No, s tím opravdu nemohu nic udělat, protože už Z PRINCIPIU je jakékoliv osobní poznání/zkušenost RYZE subjektivní. ;) :)

To ovšem NEZNAMENÁ, že jde nutně o bezcenná či neplatná data/vývody. Kupříkladu pokud budu tvrdit, že dnešní syrečky jsou HNUS oproti těm, které se vyráběly před 30 lety, jde také o mé subjektivní tvrzení, ale jsem si jistý, že mnoho pamětníků (ne-li KAŽDÝ!), co měli zkušenost konzumovat jak ty dnešní, tak ty zmizelé v propadlišti dějin mi dá za pravdu! Jen jim zkus tvrdit, že ty dnešní „moderní eurosyrečky“ jsou stejně tak dobré, jako ty bolševické. Uvidíš ten hukot, to zaprvé. ;) :D

Mám ale i objektivnější údaje, o které se mohu opřít. Jsou to kupříkladu průzkumy tristních matematických schopností (oproti minulosti) u současných maturantů apod. statistiky, na které čas od času alarmujícím způsobem poukazují média. Ty už nemůžeš odbýt mávnutím ruky a prohlásit je za ryze subjektivní. Máš snad k dispozici nějaké statistiky, které ty mnou jmenované vyvrací? ;) :D :D

To, že se mé poznatky a zjištění tobě nezdají dostatečně relevantní a že sis nevšiml ničeho, o čem píši ve své otázce je NAOPAK ryze tvůj subjektivní vhled na problematiku, tudíž argumentace tebou používaná je přinejmenším diskutabilní. ;) :)

aliendrone

zjentek>>> Klobouk dolů, takhle dlouhou odpověď jsem tu nezplodil ani já! A to mi občas sice kulturně, ale spílají za mnohoslovnost. ;) :)
Tvá teorie je šílená, ale nikoliv natolik, aby mohla platit. (autor citátu je všeobecně známý)

BTW – termín „boté“ se mi sice líbí, ale co na to quentos? Je to správně po češtiňácku? Nemělo by být „botové“ nebo „boti“? Počkáme si, uvidíme. :) I tak gratula ke GOLDu za délku odpovědi (přinejmenším v tomto roce)! ;) :D :D

Ametyst

fcoop: K tomu pohodlnějšímu životu přidám svůj názor: vlády mají rády městské obyvatelstvo. Žije si pohodlnějším životem, u kterého nemusí tolik myslet. Je manipulovatelnější. Venkovské obyvatelstvo má méně pohodlný život: je samostatnější, kreativnější, protože musí dělat rozhodnutí v oblastech, které městské obyvatelstvo obvykle neřeší, protože má kanalizaci, topení, potraviny a služby na dosah.