Ivo

Biokulární dalekohled – seřizování okuláru u jednoho oka

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, proč je na biokulárním dalekohledu štelovací kolečko s hodnotami (- a +) jen pro jedno oko (vím, že to slouží na přizpůsobení kvality zraku pozorovatele).
Proč tam je ale jen jedno? Když s tím točím, tak se jeden okulár mění a druhý „mlží“. Proč to není udělané na oba okuláry?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Kolmon

Ti co nosí brýle a mají různé dioprie pro každé oko si tím donastaví rozdíl mezi jedním a druhým okem.

Další odpovědi
mosoj

Tak jinak. Jednu korekci nahrazuje ostření. Takže si nejdřív zaostříš, tak aby jsi viděl dobře tím okem kde není korekce +/- a potom si to druhé oko doostříš tou korekcí. Jinak není zaostření realizovatelné.