Avatar uživatele
Registrovaný

Biblické motivy na náměstí v Telči. Jaký smysl můžou mít biblické motivy na fasádě domu?

Jaký smysl můžou mít biblické motivy na fasádě domu? (Ukřižování, Spravedlnost, Svatý Kryštof, 11 starozákonních vojevůdců - Faraon, Adonias, Aza, David, Goliáš, Saul, Serach, Senacherib, Nabuchodonozor, Holofernes, Antiochos)
A jaký smysl mají výše zmíněné motivy v Bibli?

Doplňuji:
Ano, hlubší smysl, ale to Ty nejspíš nepochopíš.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Když tvrdíte, že biblické motivy mají hlubší smysl, tak určitě je chápete vy a poradíte si s nimi. Dnes už jde o významy symbolické. Pokud chcete znát přesný význam motivů a jejich vztah třeba k historii města, je třeba hledat nejen v bibli, ale i v jiných zdrojích.
--
Můj obecný pohled.
Předpokládám, že všichni obyvatelé města neuměli číst a psát. Biblické i jiné příběhy se mladší generaci předávaly převážně vypravováním, případě obrazy, používalo se i sgrafito.
.
Biblické motivy souvisejí s nábožernstvím, proto vvyobrazené výjevy z bible plnily funkci nejen náboženskou, ale postupně i naučnou. Náboženstv í v šestnáctém století určitě stále ovlivňovalo život lidí, i když renesanční myšlení se odvracelo od života na nebi, k životu pozemskému. Takže možná sgrafitové výjevy inspirované biblí byly alegorické, vyjadřovaly touhu po poznání.
----
Dívala jsem se do historie města. " Na fasádě jednoho domu vzácná sgrafitová výzdoba s biblickými motivy z 2. poloviny 16. století byla po dlouhou dobu zakryta, objevená a obnovená v roce 1952. Na sgrafitu jsou vyobrazeny scény Ukřižování, Saul a David, Spravedlnost a další, včetně vyobrazení původního vzhledu domu s atikovým patrem a cimbuřím"
http://www.telc.eu/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Smysl mají biblický. Nebo tě napadá i nějaký jiný ?


Avatar uživatele
Stříbrný

Biblické motivy se používávají v literatuře, v architektuře a vůbec v umění. Je to součást naší kultury, nejen české, ale i evropské, křesťanské. Dům je tím vyzdoben a každý si toho všimne, může se zamyslet nad symboly, může to být orientační bod atd. Uvádět tady symboly, které jsou uvedeny v Bibli, co znamenají a jaký mají motiv by vyžadovalo několikaleté studium na Teologické fakultě.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Lze předpokládat, že tyto motivy zadal k vytvoření člověk věřící. Opravdu nepochopím, jaký hlubší smysl může být pro věřícího člověka než biblický. Pokud nějaký hlubší smysl znáš, velmi rád se poučím.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2598
Zlatý Drap 1748
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 757
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 583
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.