eS1827

Biblické motivy na náměstí v Telči. Jaký smysl můžou mít biblické motivy na fasádě domu?

Jaký smysl můžou mít biblické motivy na fasádě domu? (Ukřižování, Spravedlnost, Svatý Kryštof, 11 starozákonních vojevůdců – Faraon, Adonias, Aza, David, Goliáš, Saul, Serach, Senacherib, Nabuchodonozor, Holofernes, Antiochos)
A jaký smysl mají výše zmíněné motivy v Bibli?

Doplňuji:
Ano, hlubší smysl, ale to Ty nejspíš nepochopíš.

Nejlepší odpověď
annas

Když tvrdíte, že biblické motivy mají hlubší smysl, tak určitě je chápete vy a poradíte si s nimi. Dnes už jde o významy symbolické. Pokud chcete znát přesný význam motivů a jejich vztah třeba k historii města, je třeba hledat nejen v bibli, ale i v jiných zdrojích.

Můj obecný pohled.
Předpokládám, že všichni obyvatelé města neuměli číst a psát. Biblické i jiné příběhy se mladší generaci předávaly převážně vypravováním, případě obrazy, používalo se i sgrafito.
.

Biblické motivy souvisejí s nábožernstvím, proto vvyobrazené výjevy z bible plnily funkci nejen náboženskou, ale postupně i naučnou. Náboženstv í v šestnáctém století určitě stále ovlivňovalo život lidí, i když renesanční myšlení se odvracelo od života na nebi, k životu pozemskému. Takže možná sgrafitové výjevy inspirované biblí byly alegorické, vyjadřovaly touhu po poznání.

Dívala jsem se do historie města. " Na fasádě jednoho domu vzácná sgrafitová výzdoba s biblickými motivy z 2. poloviny 16. století byla po dlouhou dobu zakryta, objevená a obnovená v roce 1952. Na sgrafitu jsou vyobrazeny scény Ukřižování, Saul a David, Spravedlnost a další, včetně vyobrazení původního vzhledu domu s atikovým patrem a cimbuřím"
http://www.tel­c.eu/turista_a_vol­ny_cas/turistic­ke_atraktivity/do­my_na_namesti

Další odpovědi
Drap

Smysl mají biblický. Nebo tě napadá i nějaký jiný ?

Kelt

Biblické motivy se používávají v literatuře, v architektuře a vůbec v umění. Je to součást naší kultury, nejen české, ale i evropské, křesťanské. Dům je tím vyzdoben a každý si toho všimne, může se zamyslet nad symboly, může to být orientační bod atd. Uvádět tady symboly, které jsou uvedeny v Bibli, co znamenají a jaký mají motiv by vyžadovalo několikaleté studium na Teologické fakultě.

Drap

Lze předpokládat, že tyto motivy zadal k vytvoření člověk věřící. Opravdu nepochopím, jaký hlubší smysl může být pro věřícího člověka než biblický. Pokud nějaký hlubší smysl znáš, velmi rád se poučím.