tazatelka

Bezpečnost osobních dat na čtečce kreditní karty

Víte někdo, jak jsou zabezpečna klientova osobní data, pokud při nákupu online při dovozu zboží domů platí kreditní kartou? Přece jen je to něco jiného, platit kreditkou anonymně u pokladny v marketu, než když příslušný obchod má (?)mít naše jméno, včetně adresy a k tomu si může přiřadit z čtečky číslo kreditky, o PINu nemluvíc. Ptám se možná bláhově, ale nikde jsem o zabezpeční klientských dat v těchto případech nic neslyšela, ani nečetla.
Díky za odpovědi.
Doplňuji:
Nebo co se vlastně děje ve čtečce s naším PINem? zůtává tam, nebo se po načtení dalšího čísla od jiného klienta automaticky přepisuje?

Odpovědi
anonym

Jak už jsem zde jednou vysvětloval, tak žádné osobní informace na kartě nejsou. Dokonce ani zůstatek na účtu!
Vše probíhá elektronicky prostřednictvím autorizačního centra.
Uvedu na příkladu trochu zjednodušeném:
Jdeš vybrat, zaplatit (a je jedno kde), v mašince sedí človíček, ten si přečte číslo karty, zavolá na autorizační centrum, „mám tady kartu číslo 123456 a chce platit – vybrat 1500Kč“ V autorizačním centru se spojí s tvou bankou a zeptají se, zda je možné zaplatit částku 1500Kč, tam jim sdělí ano-ne. Autorizační centrum sdělí tomu človíčkovi že ano-ne. Pokud ano, přidělí autorizační kód. Pokud ne, platbu zamítne.
To je celé.
Nikde se nemluví o zůstatku, adrese, číslu účtu apod.
Co se týče PINu, je to asi tak, že ke kartě je přiděleno nějaké číslo a k tomu pin, pin je vlastně jen zámek karty který kartu odemkne pro uskutečnění operace. Není-li zadán správně, tak se karta neodemkne a pro systém není viditelná (prostě ten človíček ji ani číst nebude, nebude nikam volat, na nic se ptát.
Vím zní to úsměvně, ale jak jinak to vysvětlit nevím.