dust8

Berenika je české jméno?

Jaký je původ jména?

Zdroj: Herečka Berenika Suchánková, dcera herce a baviče Michala Suchánka. Má české jméno?

Nejlepší odpověď
annas

"Berenika je ženské křestní jméno starořeckého původu. Je odvozeno ze starořeckého, respektive makedonského jména Bereniké.

Význam tohoto jména je „ta, která přináší vítězství“. Její latinskou variantou je Veronika"

Domácí podoby: Berenička, Berunka, Berenka, Bereni, Berinka, Berušinka, Berušenka, Beruška (nikoli zástupce říše hmyzu), Berča, Beru, Beruši, Beruli, Beri, Bebe, Berenýsek, Berýsek, Berýs, Niki, Nikča, Nikuška" atd.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Berenika

Jméno se objevujes v různých jazycích,. stejně tak jmenovaná slaví svátek jiný den u nás, jiný na Slovensku či v Maďarsku.

Více se dovíte v odkazu.

Další odpovědi
Kepler

Toto jméno je původem z antické mytologie, stejně jako názvy mnohých souhvězdí. Na severní obloze můžeme vidět souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Pojmenováno bylo podle vlasů královny Bereniky, manželky egyptského krále, které byly položeny jako oběť v chrámu. Ty však zmizely a královský hvězdář to vysvětlil jako nanebevzetí Afroditou.

Pepa25

V ČR bylo v lednu 2017 celkem 896 Berenik, polovina z nich mladších 8 let. Takže hlavně je to módní jméno.