Avatar uživatele
Bronzový

Bere více učitel, nebo dobrý řemeslník?

Plat chudého vysokoškoláka v porovnání s obyčejnými profesemi

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Učitel je v dnešní době chudák jak platově tak pracovně. Platově to bylo bídné i za minulého režimu, ale autoritu mu nikdo neupíral a žádné kurzy sebeobrany nemusel absolvovat.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nelze srovnávat nesrovnatelné. Některý řemeslník bere méně než průměrný učitel, jiný několikrát více.


Avatar uživatele
Bronzový

Vzhledem k tomu, že není specifikované JAKÝ učitel, nelze přesně odpovědět. Znám třeba učitele zpěvu, který si od žáků bere cca 600 kč na hodinu, což rozhodně není špatné. Pak tu máme učitele z mateřinek, kteří mají cca 19 tisíc hrubého. U těch řemeslníků také dosti záleží na tom, co dělají a jak to dělají. Říká se, že řemeslo má zlaté dno, ale to platí u těch, kteří dělají kvalitně a zároveň nemají velkou konkurenci. Takže ještě jinak - řemeslník může vydělávat víc než učitel, ale nemusí.


Avatar uživatele
Zlatý

Jednoznačně dobrý řemeslník, zvláště ve vyhledávaných a nedostatkových profesích. Pokud tedy srovnáváme s platy na ZŠ a SŠ. Akorát se u toho víc tělesně namaká. Jeden můj bývalý soused je truhlář, zaměstnává jednoho pomocníka, má dodávku + 2 auta, vysokozdvižný vozík, motorovou jachtičku a 2x ročně si bere rodinnou dovolenou v zahraničí. A to nemá těch zakázek bůhví kolik, občas sedí doma, houpe nohama a točí mlýnek.


Avatar uživatele
Bronzový

Záleží na tom, zda to bude řadový učitel, nebo zástupce ředitele, případně ještě nějaká funkce k tomu (třeba výchovný poradce) a taky kde konkrétně působí. Zrovna tak u řemeslníka, je-li to řadový zaměstnanec, nebo podnikatel-zaměstnavatel a samozřejmě o jaký obor konkrétně jde. Ale něco konkrétního: Budeš-li např. řadový SŠ učitel odborných předmětů s ÚSO + VŠ odborného zaměření + minimálně DPS, tak před důchodem (budeš-li mít kliku) se můžeš dostat na mírně (tj. tak o 10 až 20%) nad průměrnou mzdu. Kolik je průměrná mzda teď přesně nevím, myslím něco kolem 27 000. Jen chci upozornit, že úvazkové hodiny v rozvrhu jsou hodiny strávené pouze za katedrou! K tomu si musíš připočítat další, které nejsou vidět a o tom bych mohl psát ještě hodně dlouho. Jako řemeslník jsem nepracoval, tak s čísly nemohu šermovat. Jen co vidím kolem sebe, tak někteří řemeslníci se i bez požadovaného VŠ vzdělání mají podstatně lépe než učitelé, ale dlužno říct, že někteří to také zabalili.


Avatar uživatele
Pokročilý

Nevím jak Mosoj, ale mě nepřipadá nástupní plat učitele ZŠ pro první stupeň 25 000 kč hrubého jako plat pro chudáka. Spíš bych to tipnul na přeplaceného flákače. 3 měsíce placeného volna a 4-5 hodin denně "v práci", mě připadá s 25 litrama nadhodnoceno.


Avatar uživatele
Zlatý

Jakého učitele myslíš? Co a kde učí? Na 1.st ZŠ nebo na učilišti nebo střední škola?
A řemeslník? Jak je šikovný? A pracuje ve větším městě nebo po vesnicích?

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Ad

Avatar uživatele

anonym

Ad terry

tvoje odpověď je neodpověď. K čemu tazateli poslouží otázky?

Avatar uživatele
Zlatý

terry

K tomu, aby svůj dotaz doplnil, aby bylo možný smysluplně odpovědět.

Avatar uživatele
Bronzový

xxx3

Kura: není nad to mluvit o něčem, o čem nemám dostatek informací.
1/ Nástupní plat učitele NENÍ 25000 hrubého.
2/ 4 - 5 hodin denně v práci je představa lidí, kteří nechápou, že učení neznamená jen pobyt s dětmi ve třídě (to by do jisté míry mohlo platit snad o vychovatelích v družině), ale také přípravu na výuku, opravování domácích úkolů, písemných prací, diktátů, komunikace s rodiči, příprava nejrůznějších mimořádných akcí, kterými jsou dnes školy zahlceny a řada dalších činností. Podobné je to s hasiči, kteří kupodivu musí být v práci, i když zrovna nehoří.
3/ Lidé často svá zbrklá hodnocení opírají o "já jsem jednoho takového znal" (nebo pár takových znal), to ale v žádném případě neznamená, že všichni "účové" jsou automaticky flákači, kteří neplní své povinnosti.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Kura, bacha ať nepraskneš závistí. Není co závidět.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2596
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 755
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 540
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.