Lukas27

Bere se Mgr. jako oficiální titul před jménem? Např. na občance?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ano. „Magistr“ (ve zkratce „Mgr.“ uváděné před jménem) je akademický titul udělovaný absolventům studia v magisterských studijních programech, pokud se pro daný obor neuděluje jiný titul (Ing., MUDr, MVDr. …) Viz zákon 111/1998 Sb, § 46.
Dále zákon č. 328/1999 Sb. o bčanských průkazech v §3 odst. 5 říká:
„Na žádost občana lze do občanského průkazu zapsat označení absolventa vyšší odborné školy, akademický titul, stavovské označení, jiný titul absolventa vysoké školy, označení „docent“ nebo „profesor“ (dále jen „titul“) nebo vědeckou hodnost. Titul nebo vědecká hodnost se uvádějí ve zkratce, pokud je stanovena zvláštním právním předpisem. Získal-li občan více označení, titulů nebo vědeckých hodností a nelze-li je všechny z důvodu nedostatku místa do občanského průkazu zapsat, určí občan, které z nich se zapíší.“

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1998-111?#p46

Další odpovědi
Alesh

Jak jako bere? Ano titul Mgr. se píše před jméno a pokud ho vlastníš, můžeš si ho nechat zapsat do občanky. Podle mě je to zbytečnost, ale je to každého věc, zda si tam titul nechá zapsat.

anonym

Na žádost lze titul (tedy i magisterský) mít napsaný i v občanském průkaze.

Zdroj: https://www.pra­ha7.cz/potrebu­ji-zaridit/dokla­dy/obcansky-prukaz/jak-probiha-zadost/