sotek54

bart reality smlouva

s matkou vlastnim na pul dum. Kontaktoval nas privatni kupec, ale namisto neho prisel zastupce Bart reality a ukecal matku, aby podepsala exklusivni smlouvu o prodeji, presto, ze vedel, ze matce patri jen pul domu a matka nema plnou moc k jednani za mne. Je tato smlouva platna?

Doplňuji:
k doplneni:
nejde mi o prodej samotny, ale o to ze realitka na sebe strhla exklusivni smlouvu o prodeji od 50-ti% majitele, aniz by se nekdo ptal mne co by 50-ti% procentniho majitele.
ma otazka: je tato smlouva s realitkou platna? jsem na tuto smlouvu vazan?

Nejlepší odpověď
Mapel

Při prodeji celého domu musí být souhlas všech majitelů, jinak katastr nic nezapíše. Z tohoto pohledu je smlouva neplatná.

Jsou však různé fígle a je důležité co je podepsáno. Pokud se jim podaří zvětšit podíl (sloučení s dalším pozemkem, investicí atd.) může soud menšinovému vlastníku nařídit prodej svého podílu. Zní to sice nevěrohodně, ale takové jsou zákony a v těchto případech je investice do právníka velice výhodná. Pokud se nevyznám v kličkách, tak s sebou vždy právníka.
Doplňuji:
Tak to je docela nejhorší situce. Realitka si vždy vymezuje, že nesmíte pod pokutou sami barák prodat. Prakticky jste touto smlouvou vázán, protože se sice smlouva vztahuje na 50%, ale prakticky se svým podílem nemůže nijak nakládat.

Prodáte sice svůj podíl za domluvenou cenu, ale kupec pak musí odkoupit dalších 50% od realitky za podstatně větší cenu a do toho se nikomu nebude chtít.

Pak je ještě jedna možnost, že chcete dům prodat a pak kupec od realitky může koupit jen 50% (na víc nemá právo) a vy tomu kupci prodáte dalších 50%, ale z této poloviny nic realitce neplatíte.

V kažém případě je to patová situace a pokud by došlo k prodeji, tak si vente právníka. Realitka vás může pěkně oškubat, pokud nemáte zkušenosti.

Pak ještě máte možnost odstoupit od smlouvy, která vznikla v tísni. Bez zkušeností opravdu doporučuji právníka. v každém případě to bude něco stát navíc.

Mojí matce, které bylo loni 90 let jsem zakázal cokoliv podepisovat a s někým jednat (to je nejlepší prevence). Takovéti lidi je možno velice lehce oblbnout.

Další odpovědi
mosoj

Sice si také myslím, že bez druhého to nejde, ale dnes nelze věřit ničemu.
Viz: http://forum.me­sec.cz/index.php?to­pic=2138.0