Marek Kosik

Když jsou bankovky jenom „kus p papíru“, proč má tento „kus papíru“ takovou hodnotu?

bankovky jsou vlastně jenom kus papiru proč má kus papíru takovou cenu

Odpovědi
FlAsh_7

Kvůli důvěře k těmto bankovkám. Je to prostě domluvené, že za ten kus papíru něco pořídíš.

Pepa25

Protože jsem platidlem. Pět milionů korun na účtu vůbec není vidět a přesto je možné si za ně koupit byt.

iceT

Protože je jednodušší nosit s sebou kus papíru než vláčet třeba krávu nebo pytel hedvábí nebo něco jiného, co se dřív používalo jako platidlo.

anonym

Protože je někdo jiný ochoten ti za ty papírky dát nějaké zboží… Bitcoin je také jen pár jedniček a nul a má velkou cenu protože je někdo jiný ochoten ti za něj zaplatit.

Co třeba takový 8bitovy počítač zx spectrum, nejdřív měl vysokou cenu, pak by jej nikdo nebral ani zadarmo a dnes se na ebay jako retro relikvie opět prodává za slušnou cenu přitom je to pořád stejný materiál, stejná věc a umí pořád totéž … Záleží jen na tom kdo jiný si ji cení a jak moc. Kdyby se najednou objevil jednoduchý postup jak z plastových lahví vyrábět zlato co by to s cenou zlata které je pořád stejným prvkem a nic se na jeho povaze nezměnilo udělalo, začala by strmě padat. Nedostatek je to co tvoří velkou část hodnoty… Limitované množství. Platí to o méně jako o čemkoliv jiném.

Arne1

Prostě se lidi dohodli, že místo opracovaných šutrů nebo mušliček budou pro vyjádření směnné hodnoty používat podepsané papírky.

DoTazatel

Protože tak určily vlády a lidé to (chtě nechtě – hlavně nevědomky) akceptují.

Lidé (hlavně vláda) se dohodli, že budou používat papírové peníze – které ovšem měly skutečnou hodnotu – představující hodnotu skutečných peněz uložených v bance.
Dnes už jsou „peníze“ nekryté a totálně znehodnocené = nemající žádnou hodnotu (a na tom se lidé nedohodli = opět vlády zařídily, konkrétně USA).