wolftade

bájná zvířata

Co je bájnější drak nebo bazilišek z harryo totera.

Nejlepší odpověď
annas

Drak se v mytologii objevil mnohem dřív než bazilišek. Zkuste si projít odkazy a porovnat zmiňované tvory. Bazilišek se üvádí jako mystický tvor = tajemný, záhadný, tedy z tohoto pohledu se dá považovat za bájnějšího.

http://www.pan­nacz.com/esote­rika.11/mystic­ky-bazilisek-ohavny-i-krasny.430.html

Přestože se bazilišek vyskytuje poprvé již v řecké mytologii, přesnější popis máme až z prvního století z Historia naturalis (Gaius Plinius Secundi roku 77). Všichni hadi slyší na jeho syčení, je tedy jakýmsi vládcem hadů. Bazilišek se ale na rozdíl od nich pohybuje ve vertikálním směru se vztyčenou hlavou. Jeho dech rozbíjí skály a spaluje trávu. Kromě toho všeho je bazilišek nejjedovatějším tvorem vůbec..

Před pěti tisíci lety nalézáme zmínku o drakovi v Mezopotámii, jejíž sumerští obyvatelé věřili, že svět byl stvořen dvojicí draků. Apsú a Tiámat stáli na počátku všeho a jejich dětmi byli bohové.

http://dark-blue-unicorn.blog.cz/0703/dra­ci-v-mytologii
Doplňuji:
Z mnoha strašlivých dravých zvířat a netvorů, jež obcházejí po naší zemi, žádné není podivnější a vražednější než bazilišek, známý též jako Hadí král. Tento had, kterýžto může dorůsti obrovitých rozměrů a žíti mnoho set let, rodí se z kuřecího vejce, vysezeného ropuchou. Způsoby, jak zabíjí své oběti, jsou překvapivé, poněvadž bazilišek má k tomu účelu netoliko smrtící jedovaté zuby, nýbrž i vražedný pohled a všichni, na něž jej upře, okamžitě zemřou. Pavouci před baziliškem prchají, neboť on jest jejich úhlavním nepřítelem, a sám bazilišek prchá toliko před kokrháním kohouta: ono jest pro něj smrtící." (HP a Tajemná komnata str. 244).

Jeden z těchto nebezpečných plazů byl před tisícem let umístěn Salazarem Zmijozelem do Tajemné komnaty v bradavickém hradě, aby tam čekal na příchod Zmijozelova dědice a posloužil jako krutý nástroj k likvidaci studentů „nečistého“ původu. Komnata byla otevřena naposledy během školního roku 1992/93, baziliškovy oběti ale naštěstí pouze zkameněly (nepohlédli do plazových očí přímo), bylo tedy možné je znovu oživit. Nakonec se podařilo tohoto tvora zlikvidovat, významnou úlohu v tom hrál samozřejmě Harry Potter.

http://fantasy-scifi.net/ency­klopedie/pojem­.php?k=4&r=3&r2=&p=924

Další odpovědi
Lucijej

Bazilišek z Harryho Pottera vůbec není bájné zvíře, ale rádobysmyšlenka. Bazilišek doopravdy existuje, ale není to had, nýbrž ještěr.
Viz. http://www.bi­olib.cz/IMG/GAL/44906­.jpg