Avatar uživatele
Bronzový

Bahno z rybníku- má hodnotu?

Je pravda, že bahno že dna rybníku je velmi úrodné a tudíž že má nějakou hodnotu? Pokud ano, je možné ho někde nabídnout- komu asi tak? V poslední době jsem na netu přes mobil, tak nemám moc možnost si to na netu zjišťovat sám. Díky.
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi, jsou užitečné- nemůžu vám to ale dat najevo, neb mi hodnocení odpovědi z mobilu nefunguje.... Co jsou to ty vyluhove testy? Dělají se v laboratoři?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Našla jsem ve Wikipedii, že přebytečné bahno, které zbude při odbahňování rybníků, se ukládá na březích, odváží na deponii, nebo se s ním vyrovnává a upravuje dno vlastního rybníka. Využití takto vytěženého bahna např. v rostlinné výrobě brání v ČR zákon o odpadech, který chápe tento materiál jako odpad. Proto je účelné využití bahna administrativně a finančně velmi náročné.

Bahno obsahuje především zbytky rostlin a živočichů, organické a minerální látky, exkrementy ryb a jiných živočichů obývajících rybníky a zbytky krmiv. Zbytky rostlin a živočichů se do vody dostávají z odumřelých částí těchto organizmů přímo na rybníce, větrem nebo splachem. Stejně tak je tomu i u organických a minerálních látek.

Stafane, jste tady ještě velice krátce, takže nejste ještě docela v obraze. Časem poznáte, proč je někdy vhodnější uvést i zdroj.
Doplňuji:
http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Hodnotu mít může, ale záleží na jeho kvalitě. Dost by napověděly výluhové testy.

Ano, je to pravda, že je to odpad, a proto jsem psala o těch výluhových testech, které se musí nechat udělat
Ano výluhové testy se dělají v laboratoři, pokud bys to potřeboval jako nějaký podklad pro životní prostředí (kvůli hodnocení odpadu, vyřízení papírů), tak je potřeba, aby laboratoř byla akreditovaná. U výluhových testů se odebere určité množství vzorku toho bahna a udělají se výluhové testy (tzn.bahno se pro laika "vylouhuje" do vody) a zjistí se přítomnost různých sloučenin a především případných těžkých kovů a dalších ukazatelů dle příslušné prováděcí vyhlášky k zákonu o odpadech


Avatar uživatele
Registrovaný

Bože můj, na tomto foru fakt nikdo neumí odpovědět z praxe, proč se cituje Wikipedie, to si přece každý trochu sečtělý člověk může najít sám. Mi to tu případa jak na půdě akademie věd.
Zaplavové území byly vždy nejurodnější (viz Nil atd).Proto i bahno z rybníku je hodnotné, ale záleží na okolnostech kde se toto bahno vyveze. Pokud se smícha s jílovitou půdou tak je z toho beton.A jak většině lidí je známo, tak na betoně nic neroste.Samozřejmě také záleží na tom co všechno do do rybníku přitéka. Investice ale vložené do převozu bahna někam, určitě nejsou rentabilní.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1103
Zlatý mosoj 922
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 275
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 253
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.