Toruk

Bahno z rybníku- má hodnotu?

Je pravda, že bahno že dna rybníku je velmi úrodné a tudíž že má nějakou hodnotu? Pokud ano, je možné ho někde nabídnout- komu asi tak? V poslední době jsem na netu přes mobil, tak nemám moc možnost si to na netu zjišťovat sám. Díky.
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi, jsou užitečné- nemůžu vám to ale dat najevo, neb mi hodnocení odpovědi z mobilu nefunguje… Co jsou to ty vyluhove testy? Dělají se v laboratoři?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem ve Wikipedii, že přebytečné bahno, které zbude při odbahňování rybníků, se ukládá na březích, odváží na deponii, nebo se s ním vyrovnává a upravuje dno vlastního rybníka. Využití takto vytěženého bahna např. v rostlinné výrobě brání v ČR zákon o odpadech, který chápe tento materiál jako odpad. Proto je účelné využití bahna administrativně a finančně velmi náročné.

Bahno obsahuje především zbytky rostlin a živočichů, organické a minerální látky, exkrementy ryb a jiných živočichů obývajících rybníky a zbytky krmiv. Zbytky rostlin a živočichů se do vody dostávají z odumřelých částí těchto organizmů přímo na rybníce, větrem nebo splachem. Stejně tak je tomu i u organických a minerálních látek.

Stafane, jste tady ještě velice krátce, takže nejste ještě docela v obraze. Časem poznáte, proč je někdy vhodnější uvést i zdroj.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Od­bah%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD­_rybn%C3%ADk%C5%AF

Další odpovědi
Marky71

Hodnotu mít může, ale záleží na jeho kvalitě. Dost by napověděly výluhové testy.

Ano, je to pravda, že je to odpad, a proto jsem psala o těch výluhových testech, které se musí nechat udělat
Ano výluhové testy se dělají v laboratoři, pokud bys to potřeboval jako nějaký podklad pro životní prostředí (kvůli hodnocení odpadu, vyřízení papírů), tak je potřeba, aby laboratoř byla akreditovaná. U výluhových testů se odebere určité množství vzorku toho bahna a udělají se výluhové testy (tzn.bahno se pro laika „vylouhuje“ do vody) a zjistí se přítomnost různých sloučenin a především případných těžkých kovů a dalších ukazatelů dle příslušné prováděcí vyhlášky k zákonu o odpadech

stafan

Bože můj, na tomto foru fakt nikdo neumí odpovědět z praxe, proč se cituje Wikipedie, to si přece každý trochu sečtělý člověk může najít sám. Mi to tu případa jak na půdě akademie věd.
Zaplavové území byly vždy nejurodnější (viz Nil atd).Proto i bahno z rybníku je hodnotné, ale záleží na okolnostech kde se toto bahno vyveze. Pokud se smícha s jílovitou půdou tak je z toho beton.A jak většině lidí je známo, tak na betoně nic neroste.Samozřejmě také záleží na tom co všechno do do rybníku přitéka. Investice ale vložené do převozu bahna někam, určitě nejsou rentabilní.