Až jsem se rozčílila a tím pádem mi vyletěl tlak .. ( jsem ted cetla ) a proc se rika to " tim padem " , co to znamena?

Nejlepší odpověď
annas

Uvádím na správnou míru: rozdíl mezi důvodem a důsledkem. Důsledek následuje po důvodu, příčině.
Rozčílila jsem se, a proto, tedy, tudíž, tím pádem mně vyletěl tlak.

Příčinou, důvodem zvýšení tlaku bylo rozčilení. Vyletěl mně tlak, protože, neboť, jsem se rozčílila.

Ad Dr.Axl, „náhodou to není pravda“, jak uvádíte. Cituji vaše slova, i když z hlediska stylistického je vaše odpověď perfektní.
Doplňuji:
Doplňuji původ spojení „tím pádem“.
Staročeské slovo padenie, pád, padání má několik jiných významů (kromě mluvnického pádu a vlastního padání, pádu).

Ve stsl. a staročeštině se spojení bralo jako poklesek či provinění, upadnutí do záhuby, zkázy. Nejde o synonymický význam slova pád, ale o mnohoznačnost významu.
Z toho se dá spojení „tím pádem“ odvodit, pokud bude někoho ještě původ zajímat.

Rozčílila jsem se („provinila“ jsem se na svém zdraví), tím pádem mám vyšší tlak.

Další odpovědi
Berušinka

To nevím, co to znamená – teda respektive, jak to vzniklo, ale pro mě je to prostě „spojka“ k důsledkovému poměru mezi větami =D

anonym

Tím pádem se dá vyjádřit také z toho důvodu, následkem toho. Vyjadřuje příčinnou souvislost a určitý expresivní spád, skoro jako nevyhnutelně.
Slovo pád má dva významy, jednak slovesný pád a jednak pád (ve smyslu spadnutí, též někdejší Italský film Bože, jak hluboko jsem klesla).
Tady se pocitově nabízí spíše varianta inspirovaná z mluvnice, aspoň já to tak chápal, aniž bych o tom někdy přemýšlel.
Ale pamětliv 11.přikázání – „nevěstě nechť nic neodmítneš“, mne to na stará kolena přimělo špekulovat.
A ta paralela s pády? 1. pád kdo, co, 2. koho čeho, atd až 7. s kým čím a jakoby nabízející se návaznost 8. pád – proč, proto.
Proč mi vyletěl tlak? Protože jsem se rozčilila.
Pokud to náhodou není pravda, aspoň jsem se pokusil vytvořit kreativní a věrohodnou hypotézu.
Např. pro věčné otázky dětí (viz otázka proč letadlo létá?) by to mělo bohatě postačovat.
A naše iv je takové velké dítě.
Doplňuji:
Ad Deli, díky za uznání, ale otázky iv jsou tak třeskutě inspirující, že to básnické střevo jde úplně samo. Naopak se ještě musím krotit jaké krkolomné asociace mne napadají!
Jestliže iv po zlatu odejde, jak onehdy vyhrožovala, už nikdy nebudou Odpovědi tím, čím bývaly.
P.S. Safra, teď to po sobě čtu a málem mne to samotného dojímá, jak to vyznívá skoro jak vyznání.

Deli

Dr.Axl zabodoval.
Já bych to prostě nahradila „a proto“…

Jinak znám to z vlastní zkušenosti – jak ten tlak může vyletět. V klidu si přijdu na kontrolu do porodnice, 39.tt, naměřili mi 120/80, prohlídka, ultrazvuk – a velké překvapení: mimčo nemá dole hlavičku, ale zadeček. Řekli mi to, zavolali druhého doktora, ten přišel, nařídil změřit mi tlak: a já měla 180/120! Rozdíl mězi měřeními nebyl víc jak 10 minut. To byl pak fofr! 🙂 A já furt jen říkala: Nechte mě tu zprávu rozdejchat, ono to klesne…

arygnoc

Axl.:

excelentní.

anonym

Ad Kerberus, co to znamená se obecně ví, aspoň se to běžně používá, ale proč se to říká, jak to vzniklo, se zatím v odpovědích neobjevilo.