Complex

Až do jaké výšky může vyletět helikoptéra při záchraně horolezců?

Odpovědi
Edison

To bude záležet na konstrukci vrtulniku.

Pár zajímavostí: http://www.ou­tdoorguide.cz/an­napurna-nejvyssi-zachranna-akce-v-historii--786.html
https://221sq­n.cz/jak-vysoko-muze-letet-vrtulnik/

Kepler

Podle toho, o jaký dostup jde – statický, nebo dynamický. Obvykle to nebývá víc, než 7 000 m, ale připouštím výjimky. Srovnání typů se mi nepodařilo najít.

Mp2

Nevím, jestli je to dobře polžená otázka.

Asi máš na mysli vrcholy typu Mount Ecerest a podobne..

Nejde o výšku…
Jde o to, že při záchraně horolezců vrtulník může strhnout sérii lavin.
Takže záleží jen na tom, jak je to bezpečné.

Vrtulník by vysadil záchranáře a ti by připravili horolezce na lehátko, stačilo vy ho zavěsit k záchranáři na lano, sletět do bezpečí a postarat se o něj lépe.

Dochy

To je různé podle konkrétního vrtulníku

Mp2: Mýlíš se. Vrtulníky stejně jako ostatní letouny mají omezený dostup.

  1. jde o tlak v kabině, resp. zajištění zdraví posádky (dopravní letadla létající běžně v 10km a výš mají přetlakový trup, udržují tlak odpovídající asi 3km) – ale to je ten menší problém
  2. jde o vztlak na křídlech/vrtulích. V 5500m je tlak zhruba poloviční než u hladiny moře.Pro vrtulník, který má stále stejnou hmotnost a přitom pravděpodobně zhruba poloviční vztlak na vrtuli při stejném nastavení (poloha listů a rychlost otáčení) by to mohlo být poněkud likvidační.