horke-kakao

Autorský zákon (přebrání díla) v případě youtube videí. Uvést zdroj či ne?

Zdravím, vytvářím jako autor videa pro youtube, natočím vlastní kamerou, odprezentuju svou osobou. Chtěla bych točit taková videa, ke kterým potřebuju používat odborné zdroje jako jsou diplomové práce, ale někdy je to i článek na netu, z kterého vycházím. Na youtube téměř výhradně nikdo do popisku videa zdroj neuvádí. Video by probíhalo ve stylu, že převyprávím obsah práce. Jde o témata typu vrazi, psychologie vraha, podrobnosti z místa činu. Celé video i obsah ale bude v mé režii, některé věci řeknu zjednodušeně, řeknu k tomu své názory apod. Zajímalo by mě, jestli bych měla uvádět nebo neuvádět zdroj (odkaz na původní dílo, ze kterého vycházím). To nenávratně spojí na internetu moje video s tím zdrojem. Nevím, jestli by pak někdo mohl přijít a říct, že k dalšímu šíření nedal souhlas (i když to je veřejně na internetu), u kriminalistických stránek je důrazné upozornění, že se to šířit nesmí, je tam ale myšleno hlavně do novin bez souhlasu. Pokud naopak zdroj neuvedu tak jako 90 procent youtuberů tak můžu v případě napadení vždy říct, že jsem vycházela z 10 různých veřejných zdrojů. Přijde mi to ale vůči divákovi nekorektní (což ne že by publikum na youtube zajímalo). Jenom mě zajímá, jak to je z právního hlediska, opravdu téměř žádný youtuber žádné zdrojování neřeší a nikdo z nich nebyl schopný nic k tomu říct.

Odpovědi
ivzez

Ke zveřejnění cizího díla v internetu potřebujete souhlas autora.
To, že jiní uživatelé YouTube právní stránku neřeší, neznamená,
že byste měla platné zákony porušovat také.

Uvedení zdroje stačí v článku, písemné práci apod.
Pokud cizí práce chcete použít jako základ svých videí,
bylo by vhodné se domluvit s autory, případně školami.

[A na ty diplomové a další práce pozor. občas dělám jejich
korektury a „potkávám“ v nich řadu nejen jazykovývh chyb.]

ivzez

Nekorektní je to hlavně k autorům a ke školám, v jejichž
„režii“ práce vznikly. Teprve potom vůči divákům.