Miroslavst

Atom, vše se skládá z atomů – kdy to bylo objeveno?

Nezajímá mě ani tak kdo, ale kdy objevil, že věc se skládá z atomů?

Nejlepší odpověď
GangstaHelper

„První představy o atomu pochází z antického Řecka, ve kterém v 5. století př. n. l. Démokritos představil filosofickou teorii, podle které nelze hmotu dělit donekonečna, neboť na nejnižší úrovni existují dále nedělitelné částice, které označil slovem atomos (ἄτομος). Podle této teorie je veškerá hmota složena z různě uspořádaných atomů různého druhu, které jsou nedělitelné, přičemž je nelze vytvářet ani ničit.“
Poprvé o tom uvažovali, ale když to nedokázali (navíc teorie byla chybná – atomy nejsou nedělitelné), dá se to považovat za objevené?

„Teorii o nedělitelných atomech (přesněji částic, které atomy nazval Dalton) však v roce 1897 vyvrátil J. J. Thomson, který při studiu katodového záření objevil elektron – tedy první subatomární částici.“

Těžko říct, co považovat za „objevení“, já bych se ale přikláněl k tomu prvnímu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­tom#Historick­.C3.BD_v.C3.BDvoj_a­tomov.C3.A9_te­orie